Zaposlimo svoje goste!

Vem, vem, da se marsikatera prava gospodinja zgraža ob mojem naslovu. Toda takih Marij, ki bi bile samo služkinje svojemu gospodu ali družini, v naši sodobni družbi skoraj ni več. Večina nas je zaposlenih in s številnimi dolžnostmi in termini, ki jih moramo spoštovati, če naj je posel opravljen. Mimogrede, jaz moram članek oddati do dogovorjenega roka, da ga vi lahko preberete, pa nikogar ne briga, ali sem doma vse pospravila in popucala ... Jaaa, vidim, da mi prikimavate.

Zakaj ne bi svojih gostov vključili v proces priprave hrane? Foto: Ivan Merljak
Zakaj ne bi svojih gostov vključili v proces priprave hrane? Foto: Ivan Merljak

Naša večja vpetost v družbo pomeni, da imamo več stikov in več potencialnih gostov, tudi takih, ki se narišejo na vratih nenapovedano. Na podeželju, še zlasti, če imamo košček kmetije in kakšnega pujsa v hlevu, ponavadi ni pretiranih težav, saj se vedno najde kakšna dišeča obešanka v velikosti klobase ali salame. Včasih celo še pršut ... Kdor pa pozna samo razkošje mesta, je ob takem obisku presenečenja lahko v precejšnji zadregi. Pa je vseeno, ali so prišli gostje obeh spolov samo na klepet ali voščiti za novo leto.

Razmišljala sem, kako ravnati, in se domislila recepta: dobro bi bilo vključiti goste v proces priprave pogostitve. Eko, strokovno rečeno! Zaposlimo jih!

Praktična izpeljava te strokovne zamisli pa ima nekaj teoretskih zahtev: kar bo, mora biti nekaj prikupnega, na hitro, ne preveč komplicirano, do bomo vmes lahko klepetali vsemogoče, a zelo dobro! Pa si poglejmo, kam bi lahko gostom dovolili, da poleg vas vtaknejo svoje prste.

Krompirjevi kupčki s pečeno kraško slanino (12 kosov)

Potrebujemo: pol kg kuhanega krompirja, dve jajci, 350 ml mleka, 125 g kisle smetane, 300 g moke, 3 sesekljane šalotke, 150 g pečene in na kocke narezane pečene kraške slanine, 4 žlice sveže nastrganega sira gauda, žlico sesekljanega drobnjaka, ščepec soli, zavitek pecilnega praška in olje.

Priprava: pečico ogrejemo na 200 stopinj Celzija, kuhan krompir pretlačimo, namastimo pekač (ali pa jamice za mafine obložimo s papirnatimi modelčki), v ponvi na oljčnem olju rahlo podušimo šalotko in jo ohladimo. V veliki skledi zmešamo moko, pecilni prašek in sol, v drugi pa stepemo jajca ter zmešamo smetano, mleko, slanino in krompir. Na koncu združimo vsebini obeh skled in še malo premešamo, vendar ne preveč, naj testo ostane še rahlo grudičasto. Porazdelimo po kupčkih v pekač, ali do dveh tretjin napolnimo modelčke za mafine. Po vrhu kupčkov ali mafin potresemo s preostankom slanine in nastrganim sirom in spečemo. Naj bo hrustljavo! Ponudimo takoj, še toplo.

Vprašanja strokovnjakinji za zdravo prehrano lahko zastavite po elektronski pošti sobota@primorske.si ali na telefonski številki 01/518-53-45 in 041/647-645. Marija Merljak je skupaj s hčerko Mojco Koman tudi avtorica knjižnih uspešnic Zdravje je naša odločitev, Zdrava prehrana je prava odločitev in Knjiga za zdravo življenje, nedavno pa je izšla še knjiga Olja za prehrano, zdravje in nego telesa, ki jo je napisala skupaj s snaho Petro Jakob Merljak.

Zeliščni mafini z rakci in sirom (za 12 oseb)

Potrebujemo: 250 g moke, eno jajce, 150 g navadnega jogurta, 150 g kisle smetane, 25 g sveže nastrganega sira, 25 g sesekljanega peteršilja in prav toliko koprca, pol žličke sode bikarbone in dve čajni žlički pecilnega praška (ker ni velike razlike med obojim, lahko uporabimo več enega, a ne preveč!); za nadev še: 200 g odcejenih rakcev iz pločevinke, 225 g svežega sira ali skute, dve žlici majoneze, sol in poper.

Priprava: pečico segrejemo na 200 stopinj Celzija. V posebni skledi zmešamo moko, pecilni prašek, sodo bikarbono in sol. V drugi skledi pa zmešamo jajce, jogurt, kislo smetano sir in začimbe; zmešamo vsebino obeh skled in potem napolnimo modelčke za mafine do dveh tretjin, pečemo do porjavitve. Pečene vzamemo iz modelčkov, najprej ohladimo in nato prečno prerežemo; vmes damo hladen nadev. Naredimo ga takole: oprane in posušene rakce zmešamo s svežim sirom ali skuto, z majonezo, soljo in poprom. Nadev naj bo med peko in ohlajevanjem mafinov v hladilniku, saj se hladen lepše razmaže.

Pita s kozjim sirom in timijanom

Potrebujemo: zavitek listnatega testa, pol kg kozjega sira, par vejic timijana ali suh timijan, 50 g razkoščičenih temnih oljk, 50 g sardelnih filejev v oljčnem olju, jedilno žlico oljčnega olja in eno jajce.

Priprava: listnato testo razvaljamo in razporedimo v namaščen pekač, vendar tako, da se rob okrog in okrog ne dotika stene pekača. Vmes segrejemo pečico, na testo polagamo najprej rezine sira, nato potresemo s timijanom in oljkami, na vrh položimo sardelne koščke. Pokapamo z oljčnim oljem, začinimo in popramo po svoje, rob testa premažemo z jajcem. Pečemo do zlato rumene barve okrog 20 minut pri 170 do 180 stopinjah Cezija. Lahko pa namesto sardelic uporabimo jajčevce in rezine pršuta, namesto kozjega sira pa mozarello.

Sladek skutin namaz

Potrebujemo: ¼ kg sladke albuminske skute, 2 žlici medu, žlico limoninega soka, naribana jabolka, slive, malo cimeta in vanilje.

Priprava: sestavine zmešamo in ponudimo na prepečencu ali polnovrednih piškotih.

Piškoti s čežano, smetano in karamelnim prelivom

Potrebujemo: 250 g baby piškotov, 1 kg jabolk, 1 liter sladke smetane za stepanje, čokolada za posip 100 g sladkorja za karamel.

Priprava: naredimo jabolčno čežano, stepemo sladko smetano, zdrobimo piškote, karameliziramo sladkor, naribamo čokolado za posip. Ponudimo v kozarcih: na dno damo najprej zdrobljene piškote, plast čežane, prek tega smetano, prelijemo s karamelom in potresemo s čokolado.

Medena jabolka z lešnikovim nadevom

Potrebujemo: rozine, pomarančni sok, lešnike, cimet, med in jabolka; po želji še sladka smetana in kapljica dobrega likerja ali konjaka.

Priprava: 4 žlice rozin namočimo v pomarančnem soku. Pečico segrejemo na približno 160 stopinj Celzija V posodici zmešamo 6 žlic mletih lešnikov, ščep cimeta in 4 žlice medu, dodamo namočene rozine in dobro premešamo. Štiri jabolka umijemo in vsakemu s posebnim nožičkom izdolbemo peščišče. Zložimo jih v pekač in izdolbljene votlinice napolnimo z lešnikovim nadevom. Jabolka damo v segreto pečico in pečemo približno pol ure. Po želji na krožniku okrasimo s kupčkom smetane, potresemo s cimetom in pokapljamo z dobrim likerjem ali konjakom.

Popečen ananas z nastrgano čokolado

Potrebujemo: ananas, lešnikovo olje, čokolado in sesekljane arašide.

Priprava: kolobarje ananasa popečemo na vročem žaru, prenesemo na krožnike in potresemo z nastrgano čokolado in sesekljanimi arašidi in stepeno smetano. Preprosto in zabavno.

Ste opazili, da nisem zapisala nič o zdravilnosti in uravnoteženosti. Marsikdo poreče: “Pa saj ni treba, da bi vedno skrbeli za to! Za praznik si menda lahko privoščimo košček pregrehe!” Ne bojte se, praznične jedi so vedno tako raznolike in polne vsega, da dejansko lahko dobimo vsakega po malem. Le mero moramo imeti. Prav tako ne pozabimo, da jed veliko bolj tekne in zaleže, če jo uživamo v družbi, z družino, s prijatelji ... Tedaj si lahko brez slabe vesti privoščimo sladkorček ali dva. Pa ne pozabimo na izbor dobrega vina, kajti šele z njim bomo zdravje ohranili tudi v letu, ki je pred nami.

“Na koncu vedno zmaga dobro!” je pravila moja mama. Z leti vse bolj spoznavam, kako prav je imela. Naj bo z vami in vsemi nami vse dobro tudi v prihodnjem letu!

MARIJA MERLJAK


Najbolj brano