Za užitke se je treba pripraviti

Smučanje je dinamičen in fizično zahteven šport na prostem. Zato je pogosto izpostavljen različnim vremenskim razmeram in naravnim pogojem. Da smo jim lahko kos, moramo biti še kako fizično pripravljeni. Poleg nabiranja splošne kondicije je pametno učvrstiti vse večje mišične skupine, predvsem pa mišice nog. Smučanje je kompleksen šport, sestavljen iz veliko različnih motoričnih vzorcev, zato ni čudno, da nas po prvem smučarskem dnevu hitro prevzame splošna utrujenost.

Slovenska demonstratorska vrsta za alpsko smučanje Foto: David Sosič
Slovenska demonstratorska vrsta za alpsko smučanje Foto: David Sosič

Vaje za moč, stabilizacijo ter kakršna koli druga gibalna oziroma športna dejavnost, pa naj bo to kolesarjenje, odbojka, tek, plavanje ali judo, nam nudijo boljšo pripravo na smučarsko sezono.

Pozabiti pa ne smemo, da smo na smučiščih, zaradi hitrosti, mraza, slabe vidljivosti, nepredvidljivosti, gneče ter drugih dejavnikov, bolj izpostavljeni poškodbam. Prav zato moramo biti pri smučanju še toliko bolj pazljivi predvsem pa primerno ogreti. Zato velja priporočilo, da si pred začetkom smučanja vzamemo nekaj časa in se dobro ogrejemo. Le tako bomo uživali in smučali varno.

Pomen kakovostne smučarske opreme

Za varno in kakovostno smuko potrebujemo dobro opremo, ki jo prepoznamo po kakovostnih materialih ter po - zelo pomembno - ustrezni velikosti. Danes poznamo ogromno različnih modelov smuči, čelad, smučarskih čevljev in ostale opreme, ki jo pri smučanju potrebujemo, zato ni težko najti primerne za vsakega posameznika.

Opremo je potrebno izbirati glede na posameznikovo višino, težo, raven znanja, pa tudi skladno z individualnimi željami. Za pomoč pri izbiri priporočamo nasvet oseb, ki se na to področje spoznajo, denimo, učiteljev smučanja, prodajalcev v trgovini s smučarsko opremo ali serviserjev.

Dobra oprema potrebuje tudi primerno oskrbo ter pripravo. Smuči je pred odhodom na sneg priporočljivo namazati ter nabrusiti robnike, kar najbolje storijo mojstri v manjših športnih trgovinah, pooblaščenih servisih ali pridne roke smučarskih entuziastov, ki se že vrsto let ukvarjajo s tem. S celotno opremo je potrebno ravnati skrbno, predvsem moramo paziti na to, da opremo po smučanju osušimo in primerno shranimo, da lahko ohrani vso svojo kakovost.

Nove veščine za nove užitke

Pri smučanju se lahko vedno naučimo kaj novega, izpopolnimo svojo tehniko, spoznavamo nove terene ali situacije v smučarskem okolju. Z osvajanjem novih smučarskih znanj pridobivamo nove občutke in hkrati užitke, ki nam jih ti podajajo. Za učenje smučanja ali nadgrajevanje smučarskega znanja se je priporočljivo obrniti na smučarske šole, kjer so usposobljeni za učenje smučanja in podajanje smučarskega znanja. Tako boste na najhitrejši, najlažji predvsem pa na varen način dosegli želeni cilj. Različne učne metode in oblike učenja smučanja, kot so učenje v skupinah, skozi igro, v parih ali individualno, pripomorejo k lažjemu osvajanju ter nadgrajevanju znanja. Učitelj smučanja bo znal prilagoditi učenje za vsakega posameznika, hkrati pa bo poskrbel tudi za zabavo in sprostitev, kar je prav tako pomembno.

Pravila za obnašanje na smučišču

Za varnost nas samih ter vseh ostalih udeleženih na smučišču je potrebno slediti določenim zakonom ter upoštevati določena pravila. Poznamo zakon o varnosti na smučišču, ki opredeljuje red na smučišču in zahteva upoštevanje znakov ter navodil. Določeno je, da je v primeru nesreče smučarju potrebno pomagati ter poklicati pomoč; smučar ne sme biti pod vplivom alkohola ali drugih nedovoljenih substanc in mora upoštevati deset pravil FIS. Če jih na kratko povzamemo, te določajo naslednje:

zavedati se moramo, da na smučišču nismo sami, biti moramo uvidevni in spoštljivi do drugih smučarjev;

> previdno izbirajmo smučine, predvsem se ne smemo precenjevati in se posluževati terenov, ki niso primerni našemu znanju;

> varno moramo izbrati prostor za počitek, ki ni pod prelomnico, za ovinkom, pod sedežnico ali na kakršnem koli drugem nepreglednem in nevernem mestu;

> pri prečenju prog se moramo prepričati, da nikogar ne oviramo, ravno tako takrat, ko se po progi vzpenjamo;

> smučamo po urejenih smučiščih in upoštevamo napise ter oznake;

> ob nezgodi je potrebno mesto nesreče vidno označiti ter poklicati na pomoč, in se po potrebi legitimirati.

Z upoštevanjem omenjenih pravil pripomoremo k varnosti na smučišču, preprečimo nesreče ter pomembno prispevamo k vrednosti in užitkom smučanja.

Posebni užitki v posebnem okolju

Smučanje je šport, ki v posebnem okolju nudi prav posebne užitke. Poleg dobre sprostitve in aktivne vadbe se tudi družimo ter naužijemo svežega zraka. Smučanje nam ponuja nekaj povsem drugačnega, tudi neznanega, ki pa se lahko neskončno nadgrajuje. Osvojiti prve smučarske korake je nekoliko zahtevnejše, a naučenega ne pozabimo, le v nedogled dopolnjujemo. Smučanje ima ob tem še moč zabave, zato ga vsem priporočam čim bolj pogosto in v prijetnih zimskih pogojih.

ANA PIŠOT

Foto: David Sosič


Najbolj brano