Z modo zavpijemo, kaj hočemo

Vasja Brilj je mladi modni oblikovalec iz Mirna, absolvent oddelka za oblikovanje tekstilij in oblačil na Naravoslovnotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani. Med drugim je soustanovitelj nove kreativne platforme pH15, ki je nedavno prejela Prešernovo priznanje za posebne dosežke.Te dni pa se v Galeriji Cliche v Ljubljani izteka prodajna razstava njegovih kreacij, ki jih je predstavil v sklopu prireditve Trendi 2014. Pripravil je drzno kolekcijo za poslovne moške.

Vasja Brilj je kritičen in realen, vedno odet v črnino, obute pa ima bele čevlje.  Foto: Zarja Predin
Vasja Brilj je kritičen in realen, vedno odet v črnino, obute pa ima bele čevlje.  Foto: Zarja Predin

Vasja Brilj je mlad primorski nekonvencionalni modni oblikovalec, ki je kritičen do današnje družbe, njene potrošniške usmerjenosti in trendov, ki v njej prevladujejo. Zaveda se problema onesnaževanja okolja s tekstilom, zato se ozira k trajnostni, ponovni uporabi, reciklaži in modelom oblačil, ki so pravšnji tako za moške kot za ženske. V svoji omari ima zato - glede na poklic, s katerim se ukvarja - nenavadno malo oblačil. Vsa so črne barve, vsak letni čas pa zaznamuje ključen kos garderobe.

Namesto igrač sukanec

Vasja Brilj nadaljuje družinsko krojaško tradicijo in ustvarja v svojem lastnem edinstvenem slogu. Umetniško izražanje mu je bilo že od nekdaj blizu. Sprva kot bežno zanimanje, kasneje pa se je razvilo in oblikovalo v pristen interes in željo po poglabljanju znanja ter vedenja o tem poklicu in veščinah. A ne na konvencionalen način.

“Kot otrok nisem imel tipičnih igrač, ki so jih imeli moji vrstniki, ampak sem se že tedaj igral s sukancem in škarjami,” ilustrira svojo ustvarjalno in krojaško zagnanost iz otroštva. Kasneje je opazoval svojo mamo, kako šiva in strast po oblikovanju oblačil ga tako spremlja že iz osnovnošolskih let. V prvem delu srednješolskega izobraževana se je njegov interes usmerjal predvsem k tekstilijam. Po maturitetni diplomi iz aplicirane umetnosti, pridobljeni na liceju I. S. A. Max Fabiani v Gorici, pa se je odloči, da z izobraževanjem nadaljuje v Ljubljani. Na Naravoslovnotehniški fakulteti je izbral študij oblikovanja tekstilij in oblačil, čeprav je bila njegova prva želja študij arhitekture. Po opravljeni diplomi pa bo zagotovo študiral še naprej.

Visoka moda za vse

Pri modnem oblikovanju ga nič ne omejuje. “Ne oziram se na trende, verjamem pa v oblačila in kulturo oblačenja,” pravi in dodaja, da je smisel njegovega dela tudi ta, da ljudem pokaže, da obstaja estetika, ki je unikatna in ki funkcionira, ustreza, in ni podrejena potrošniški logiki. “Slednje sicer prevladuje, nakupovanje hitre mode, podrejene zaslužku, ne glede na posledice, je samoumevno. Jaz pa zagovarjam visoko modo za srednji in nižji sloj - primerno našemu času ter v smislu spremembe mišljenja in zavestne odločitve pri ugotavljanju 'kaj rabim' oziroma 'kaj hočem',” poudarja Vasja.

Pri svojem delu ima rad tišino. Rad ima tudi pristnost naravnih materialov ter naravnih, zamolklih in nedefiniranih barv.

Obleka je oglasna deska

Po obdobju, ko je naredil nekaj kosov ženske garderobe, je po naključju - zaradi določene teme projekta - prišla na vrsto moška moda in pri tej se mu je odprl nov svet. Svet, ki je bil dolgo zanemarjen. “To pa se je zgodilo zaradi mnenja, ker vsi vemo, kako se moški oblačijo. Že, ampak znotraj tega se da še marsikaj povedati, pokazati in narediti,” pravi. “Smo v času, ko je obleka pomemben socialni kazalec, je oglasna deska nas samih, govori, tudi ko smo tiho. In podobno, kot v primeru, ko ni nepomembno, ali govoriš ali blebetaš, tudi ni nepomembno, ali oblačila o nas govorijo ali blebetajo.”

Zato se v zadnjem času posveča predvsem modi za moške, ker je po njegovem mnenju pav format moške mode težje obvladljiv in subtilnejši v smislu dopustljivega. “Je intelektualno napornejša, če želite.” Navdušujejo ga detajli, pozornosti, ki enostavnost naredijo kompleksnejšo, teksture in površine, kombinacija rokodelstva in tehnologije ... “Oblikovalec mora prepoznati položaj družbe in biti do nje kritičen,” meni Vasja, ki zagovarja čim globlje znanje oblikovanja in proizvodnje kosa oblačila ter ne zgolj faze tega procesa.

pH15: skupinskost proti individualistom

Vasja Brilj je med drugim soustanovitelj nove oblikovalske platforme pH15, v kateri so združeni mladi somišljeniki iz sveta mode, željni dela ter voljni z lastno produkcijo premikati mišljenje širše kot le znotraj mode. Skupina se ukvarja predvsem z modno estetiko in premišljevanjem o modi kot poslanstvu, pa tudi o modi kot družbeno aktivni panogi.

Nika Batista, Lucija Jankovec, Katja Grčman, Karmen Sedeljšak, Maruša Kranjc, Elena Fajt in Vasja so svoj prvi projekt, kolekcijo MLMGC (Matter Loci Matter Globalis Collection), predstavili v sklopu lanskega 24. Bienala industrijskega oblikovanja (BIO) in zanjo nedavno prejeli tako nagrado BIO znotraj skupine Fashion Systems - modni sistemi kot tudi Prešernovo priznanje za posebne dosežke.

“Raziskovali smo odnos med lokalnim in globalnim znotraj modnega oblikovanja in sintetizirali globalno na poliester ter lokalno na lokalno slovensko volno. Skozi različna razmerja teh dveh materialov znotraj oblačil smo hoteli uporabniku na koži ponazoriti občutek razmerja med lokalnim in globalnim,” pripoveduje Vasja.

Povezovanje je rdeča nit ph15. “Smo poosebljanje skupinskosti in povezovanja, ki se upira temu, da bi bili vsi individualisti, kar je pogosto zaznati na ulici, v službi, doma in povsod vmes. Skušamo dokazati, da smo sposobni ustvarjati skupaj." Povezali so se s Centrom ponovne uporabe Ljubljana in iz prejetih rabljenih kosov oblačil pripravili štiri manjše kolekcije ter jih predstavili v KUD France Prešeren in kasneje na Mesecu oblikovanja. V sodelovanju z Zavodom za gradbeništvo Slovenije so otvorili serijo What about T?, t-shirt majic s kratkimi rokavi iz gradbenih materialov - v tem primeru iz betona.

Poslovna moda “za preživetje”

V Slovenski filharmoniji pa so sredi novembra lani priredili zdaj že tradicionalni modno-glasbeni dogodek revije Finance Trendi, tokrat z naslovom Poslovna moda by Trendi, ki je minil v znamenju pete obletnice omenjene revije “ob spremljavi” predstavitev treh slovenskih oblikovalcev – Dajane Ljubičić, Jelene Pirkmajer z znamko Cliche in Vasje Brilja. Ti so na povabilo posebej za Trende ustvarili sodobne kolekcije oblačil za drzne poslovneže.

Vasja je svojo moško kolekcijo poimenoval ĆJNĐS (Changes), nastala pa naj bi v posebnem obdobju, gledanem z različnih zornih kotov. V njej je predstavil poslovneža brez posla. “Gre za človeka, ki mu je posel življenje samo, način in slog življenja. Za anonimneža z velikimi željami, za diskretnost brez zadržanosti,” opisuje svojo vizijo poslovne mode. “Preživetje je neke vrste posel, zato sem pripravil oblačila za vsakdanjega človeka, ki mora delati različna dela, da preživi.”

Od sredine decembra do sredine januarja je bila v Galeriji Cliche v Ljubljani postavljena prodajna razstava njegovih kreacij iz omenjene drzne kolekcije za poslovne moške.

“Verjamem v modo ter da lahko z načinom oblačenja ne samo povemo, kaj mislimo, ampak tudi zavpijemo, kaj hočemo, analiziramo, kaj je narobe, in morda pokažemo, kako bi lahko bilo drugače, boljše,” je sklenil.

ANA CUKIJATI


Najbolj brano