Z avgustom končno tudi poletje

Ciklon, ki se je za ta čas neobičajno dolgo zadrževal na našem območju in v neposredni soseščini, vendarle slabi in se pomika proti vzhodu. Odslej bo vremenska slika ugodnejša in bolj poletna, četudi popolne stanovitnosti vsaj do torka ali srede ne bomo dočakali.

Ciklon slabi, nekoliko bolj vlažen zrak pa občasno še priteka od jugozahoda Foto: Marica Uršič Zupan
Ciklon slabi, nekoliko bolj vlažen zrak pa občasno še priteka od jugozahoda Foto: Marica Uršič Zupan

Proti nam bo namreč od jugozahoda občasno pronical nekoliko bolj vlažen zrak, povezan s ciklonskim območjem, ki se poglablja nad Britanskim otočjem in bo zato zlasti v popoldanskih urah več oblakov, nastajale bodo posamezne krajevne plohe ali nevihte.

Ciklon se je v začetku tedna še dodatno okrepil

Dolgotrajno poslabšanje, ki se je ravnokar zaključilo, je nastalo še v preteklem tednu, ko se je nad severno Sredozemlje spustil vlažen atlantski zrak. Ciklonsko območje je več dni mirovalo na istem mestu z le občasnim manjšim pomikanjem. V tekočem tednu pa se je zaradi spusta hladnejšega severnega zraka ciklon še dodatno okrepil in je zato prišlo do občutnejšega poslabšanja. Dotok severnega zraka se je po zaslugi anticiklona, ki se ravnokar krepi, vendarle prekinil, zato je ciklon že deloma oslabel in je povečini zapustil naše kraje.

Več sonca v dopoldanskih urah, kakšna kaplja dežja pa v popoldanskih

V prihodnjih dneh se bo torej po daljšem času postopno spet prikazalo poletje, več sončnega vremena bo vsekakor v dopoldanskih urah, kakšna kaplja dežja pa bo možna zlasti v popoldanskih, praviloma manj verjetno ob morju. Tudi topleje bo. Najvišje dnevne temperature bodo, zaradi večjega sončnega žarčenja, spet okrog 30 stopinj Celzija. Noči pa bodo kar prijetne.

V drugi polovici tedna večja stanovitnost

V prihodnjem tednu, zlasti v drugi polovici, se bo stanovitnost še postopno povečala. Od ponedeljka se bo predvsem v višjih slojih ozračja začel krepiti subtropski anticiklon in bo pritekal bolj suh ter toplejši zrak, vendar bo marsikje v prizemlju še precej vlage.

Nadaljevala se bo povečini sobotna in nedeljska vremenska slika, vendar bodo krajevne popoldanske plohe in nevihte postopno manj pogoste in verjetne. Najvišje dnevne temperature bodo do približno 30 stopinj Celzija. Na morebiten manjši in le prehoden spodrsljaj anticiklona kaže sredi tedna, ko bo, predvidoma v sredo, nekaj več spremenljivosti z občasno nestanovitnostjo, zato bodo krajevne plohe in nevihte pogostejše.

V drugi polovici prihodnjega tedna pa naj bi se po sedanjih napovedih anticiklon še dodatno okrepil in nato dosegel svoj vrhunec ravno v velikošmarnskem tednu, ko naj bi bila vremenska slika kot zdaj kaže, poletna, stanovitna in topla. Najvišje dnevne temperature bodo do okrog 30 stopinj Celzija, ponekod lahko tudi nekoliko višje.

Julij rekordno moker

Kot poroča ARSO, je bil julij na obali rekordno moker. Navadno gre za suh in vroč mesec s povprečno količino padavin v Portorožu okrog 70 litrov na kvadratni meter. Najbolj suha sta bila julij 1983 (4 mm) in julij 2013 (5 mm dežja). Doslej najbolj moker je bil julij 1977, ko je v 13 padavinskih dneh v Portorožu padlo 197 litrov dežja na kvadratni meter. Letos pa je ARSO že dan pred koncem meseca nameril doslej največje število padavinskih dni, kot tudi največjo mesečno količino padavin. V 17 padavinskih dneh je v letošnjem juliju na meteorološki postaji na portoroškem letališču padlo že več kot 250 litrov dežja na kvadratni meter.

Rekordno deževen je bil julij tudi marsikje v Furlaniji Julijski krajini. V Zgoniku na tržaškem Krasu je deželna meteorološka opazovalnica FJK namerila 213,7 litrov dežja na kvadratni meter in kar 18 deževnih dni, na pomolu bratov Bandiera v Trstu pa je namerila 139,4 litra dežja na kvadratni meter in prav tako kar 18 deževnih dni. V juliju je torej deževalo pogosteje kot vsak drugi dan. Količine dežja pa dosegajo in presegajo novembrska povprečja, ko pri nas navadno beležimo največje količine dežja v letu.

BRA


Najbolj brano