Vse bolj popularna aloja

Na marsikaterem vrtičku po Primorskem rastejo aloje. Čeprav ta rastlina ne izvira iz naših krajev, postaja pri nas vse bolj priljubljena. Zlasti zaradi svojih zdravilnih učinkov.

Vsake dve leti rastlinice presadimo v večji lonec, najboljše 
spomladi ali v začetku poletja.
Vsake dve leti rastlinice presadimo v večji lonec, najboljše spomladi ali v začetku poletja.  

Nekateri jo poznajo pod imenom drevesasta aloja, drugi kot zdravilna aloja in spet tretji kot krokodilji jezik. Vse to so domača imena za Aloe arborescens.

Aloja je subtropska sukulentna rastlina, ki spada v družino zlatokorenovk - Asphodelaceae. V naravi zraste do pet metrov visoko drevo z deset centimetrov debelnim steblom. Listi rastejo v rozeti, so svetlozeleni z nežnim modrikastim poprhom, do 5 centimetrov široki in 60 centimetrov dolgi. Na robovih ima mehke tope bodice. Pri nas v rastlinjakih zacvetijo februarja, z rdečimi cvetovi v socvetju. Rastlina ima močne korenine, katere se lahko tudi v loncu razrastejo do nekaj metrov dolžine.

Enostavna za vzgojo

Drevesasta aloja je enostavna za vzgojo. Poleti raste, pozimi pa v našem okolju miruje. Mraza ne prenaša! Ugajajo ji tople sončne lege, vendar to ne pomeni, da ji ustreza direktno sonce. Najbolje uspeva v polsenci. Na direktnem soncu se spodnji listi hitreje sušijo. Vsake dve leti rastlinice presadimo v večji lonec, najboljše spomladi ali v začetku poletja. Posadimo jih v dober mešan substrat, ki naj vsebuje pol vrtne ilovice, pol humusnega komposta; lahko dodamo še del šotne prsti, pa tudi vulkanski pesek ali kremen.

Aloje v rastni sezoni zalivano enkrat tedensko, v veliki vročini tudi večkrat na teden. Izogibajmo se klorirani vodovodni vodi in umazani deževnici. Pozimi rastline mirujejo, zato jih redko zalijemo, največ enkrat na dva meseca. Če so preveč zalite, bodo korenine zgnile.

Za zdravljenje raznih bolezni in v kozmetiki

Aloe vera, Aloe arborescens in nekatere druge vrste aloj se uporablja v alternativni medicini za zdravljenje raznih bolezni in v kozmetiki. V industriji se iz listov aloe vera pridobiva alojin gel in sok.

Aloja vsebuje 75 potencialno aktivnih snovi, med temi so vitamini, encimi, minerali, sladkorji in aminokisline. Tkivo vsebuje vitamin A, C in E, tudi B12 in folno kislino. Encimi vplivajo na vnetja, na razgradnjo maščob oz. uporabo maščob in hidratov. Od mineralov, ki so pomembni za delovanje metabolnih procesov v organizmu, vsebuje kalcij, natrij, kalij, poleg teh še krom, baker, selen, magnezij, mangan in cink. Aloja vsebuje 20 od 22 človeku potrebnih aminokislin, od teh je sedem od osmih esencialnih. Protivnetno deluje salicilna kislina, katera ima tudi antibakterijske lastnosti. Čistilno in antiseptično pa delujejo saponini.

Aloja je postala zelo popularna rastlina, najprej v ljudskem zdravilstvu, nato v kozmetiki, zadnje raziskave pa ji pripisujejo veliko vrednost pri zdravljenju raznih bolezni, med njimi celo raka.

Alojin gel je pokazal zaščitno delovanje pri poškodbah kože po izpostavitvi UV žarkom oz. radioaktivnemu sevanju, čeprav mehanizem delovanja še ni znan. Zmanjša z UV žarki inducirano hipersenzibilnost. V aloji so prisotni tudi antrakinoni, ki delujejo odvajalno. Gel poveča vsebnost vode v prebavnih snoveh, antrakinoni pa pospešijo izločanje črevesnih sluzi in spodbudijo peristaltiko črevesja. Snovi v alojah lahko na viruse delujejo direktno ali pa posredno, preko spodbujanja imunskega sistema.

Aloin direktno zavira razvoj virusov, kot so virus herpes simplex, zoster in gripa. Zavirajo tudi razvoj glivic, bakterij in plesni - delujejo antiseptično. Alojin gel pospeši celjenje ran in opeklin. Verjetno deluje tako, da sluzi rano površinsko zaščitijo in obenem omogočijo zračnost. Gel poškodovani koži ohranja vlažnost, snovi v gelu pa blažijo vnetje. Imel naj bi tudi emolientni učinek - zaščitil naj bi rano pred zunanjimi dražljaji.

Primorski vrtiček
Na pobude bralcev iz različnih krajev smo se odločili, da uvedemo rubriko Primorski vrtiček, v kateri bodo strokovnjaki KZ Agraria iz Kopra in študijske smeri sredozemsko kmetijstvo na Univerzi na Primorskem posredovali nasvete za vrtnarjenje na domačem vrtičku. Obenem pa bodo pod vodstvom Patricije Pirnat iz Agrarie obdelovali Primorski vrtiček, ki smo ga skupaj oblikovali na Purissimi pri Ankaranu.
Za morebitna vrtičkarska vprašanja nam pišite po elektronski pošti sobota@primorske.si oziroma na naslov Primorske novice, Ulaca OF 12, 6000 Koper, s pripisom “Primorski vrtiček”.

Zdravilni pripravki in napitki

Zdravilne pripravke in napitke izdelujejo iz njenih sočnih listov. O učinkovitosti aloje govorijo tudi uporabniki, ki s pomočjo Aloe arborescens napredovanje raka tako zavrejo in omejijo, da se lahko pripravijo na operativne posege klasične medicine. Deluje stimulativno na imunski sistem in s tem preprečuje razvoj bolezni, obenem pa blaži stanske učinke pri klasičnih metodah zdravljenja.

Napitek po receptu patra Romana Zaga: potrebujemo 350 g listov Aloe arborescens, 500 g domačega medu, 0,4 do 0,5 dl domačega viskija, žganja, konjaka ali česa podobnega. Vse skupaj samo v mikser, v čimbolj temnem prostoru. Pripravka ni priporočljivo izpostavljati zraku in svetlobi. Hranimo ga v hladilniku v nepredušni in zatemnjeni posodi. Trikrat dnevno zaužijemo po eno jušno žlico nekaj minut pred jedjo. Pred uporabo dobro pretresemo. Napitek prečisti organizem, vzpostavi ravnovesje v prebavnem in presnovnem sistemu.

Nasvet je pripravila TARIN LOVIŠČEK, univ. dipl. inž. agr.


Najbolj brano