Vrtičkarstvo je postalo gibanje

Prejšnjo soboto je bil lep, sončen poletni dan. Že dolgo pred pripeko so na Purissimo pri Ankaranu prišli številni vrtičkarji na dan odprtih vrat Primorskega vrtička. Veliko jih je imelo vrsto vprašanj o svoji vrtičkarski dejavnosti za izkušene strokovnjakinje KZ Agraria in Univerze na Primorskem.

abc Foto: Jaka Jeraša
abc Foto: Jaka Jeraša

Kmalu po deveti uri je Patricija Pirnat, vodja proizvodnje v KZ Agraria Koper, veliko skupino vrtičkarjev iz vse Primorske popeljala po vrtičku, ki se letos razteza čez domala vso vrhnjo teraso iz leta v leto bolj urejenega in živahnega zadružnega centra na Purissimi. Primorski vrtiček ni povsem običajen vrt, na njem raste veliko več vrtnin različnih sort kot na vrtičkih ob primorskih hišah.

“Letos na vrtninah ni hujših bolezni, za zaščito uporabljamo samo baker in žveplo,” je povedala vrtičkarjem, ki jih je zanimalo, kakšno koncentracijo naj uporabijo. “Predlagam, da kupite pripravke, a bodite pazljivi, da ne škropite pri premočnem soncu, saj pride do hitre razgradnje.”“Ali so to kapucinke,” je zanimalo obiskovalca, Patricija Pirnat pa je pojasnila, da so med bučkami zasajene zato, da odganjajo uši. “Kaj pa mravlje,” je bilo naslednje vprašanje, nanj pa je odgovoril eden od obiskovalcev, da jih preganja z bananinim olupkom, a je dr. Dunja Bandelj kasneje povedala, da to ni najboljši način, ker je olupek bakteriološko problematičen. “Kdaj se pobira sladek krompir,” je zanimalo obiskovalko. “Čim kasneje, konec avgusta,” je bil odgovor, obiskovalci pa so si že ogledovali posledice ožiga na paradižniku.

Po sprehodu po vrtičku sta pred povsem polno začasno predavalnico sledili predavanji o strukturi vrtička in ekološki vzgoji, o čemer je govorila Pirnatova, in ekološki zaščiti vrtnin, ki jo je predstavila doktorantka Alenka Arbeiter z Univerze na Primorskem.

Na Purissimi so se predstavili tudi partnerji Primorskega vrtička. Med drugimi čebelarja Marko in Matej Karanovič, pa sodelavki Primorskih novic, nutricionistki Marija Merljak in njena hči Mojca Koman. Prigrizke je pripravil kuharski mojster David Bais, za osvežitev je z muškatno penino poskrbel Vinakoper.

“Razlaga v živo je boljša kot iz knjig, vedno odneseš kaj novega,” je povedal vrtičkar Rajko Kompan iz Pobegov. “Ne le vrtiček, kar cele njive imava,” pa sta dodala Dora in Stanko Grižon iz Sv. Antona. Povedala sta, da spremljata vse o vrtičkarstvu in da bosta pri hiši uredila podoben zeliščni stolp, kot je na Purissimi, da bodo sveža zelišča vselej pri roki. Njun sokrajan Bruno Medica je pohvalil tovrstna srečanja, ki mu pomagajo, da pridela čim bolj neoporečno zelenjavo. Sam je letos izdelal tudi visoko gredo, ki se je, kot poudarja, zelo obnesla: “Zelo pomemben pa je ustrezen kompost.”

Naslednje srečanje na Primorskem vrtičku bo konec avgusta, ko bo še večji poudarek na pripravi zdravih jedi iz sveže pridelanih vrtnin.

SAŠO DRAVINEC


Najbolj brano