Višje temperature šele konec tedna

Že res, da smo šele konec maja, toda temperature, ki smo jih beležili v zadnjih dneh, ne sodijo ravno v to obdobje. V ponedeljek se bo začelo meteorološko poletje, čas ko bi morale biti - vsaj občasno - plaže že kar polne, najpogumnejši pa bi že okusili prvi sezonski skok v morje. Toda letošnje vremensko dogajanje je precej drugačno.

Nad Sredozemljem se krepi anticiklon.
Nad Sredozemljem se krepi anticiklon.  

Po toplem začetku meseca so bile v minulih dneh noči kar mrzle, pa tudi čez dan se živo srebro ni vzpenjalo posebno visoko. Vpliv pronicanj hladnejšega severnega zraka je bil občuten. Najvišje dnevne temperature so bile le okrog ali malo nad 20 stopinjami Celzija, ponoči pa se je živo srebro tudi v najtoplejših predelih povečini spuščalo pod 15 stopinj Celzija, drugod še veliko nižje. Občasno je bilo tudi vetrovno, zato je bil občutek mraza še nekoliko večji.

Temperature zaostajajo za poldrugi mesec

Radiosonda iz Campoformida pri Vidmu v Furlaniji Julijski krajini je v četrtek na višini 1500 metrov v prostem ozračju namerila za ta čas skromnih +3,8 stopinje Celzija, ničta izoterma pa je bila na višini okrog 2000 metrov. Ozračje je bilo za okrog 5 stopinj Celzija hladnejše od dolgoletnega povprečja, ničta izoterma pa skoraj 1000 metrov nižja. Take vrednosti bi sodile v normalno dogajanje sredi meseca aprila. Temperature torej trenutno zaostajajo za poldrugi mesec v primerjavi z normalnim dolgoletnim dogajanjem.

To pa še ni vse. Naš občutek mraza in nelagodja je toliko večji, ker so bile v prvih dveh tretjinah meseca temperature z le redkimi izjemami nenavadno visoke in so nekako ustvarile iluzijo, da se je že začelo poletje. Živo srebro se je skoraj stalno zadrževalo za 2 do 4 stopinje Celzija nad dolgoletnim povprečjem, občasno pa še višje. Radiosonda iz Campoformida pri Vidmu je na višini 1500 metrov v prostem ozračju namerila najvišjo vrednost 13. maja, in sicer kar +14,2 stopinje Celzija. V prizemlju pa se je živo srebro čez dan približevalo 30 stopinjam Celzija.

Od 20. maja, torej že več kot dober teden, ko se je ozračje ob prehodu hladne fronte ohladilo, pa se temperature stalno zadržujejo za več stopinj Celzija pod dolgoletnim povprečjem. Temperaturna sprememba je bila velika, višek celo presega 10 stopinj Celzija. Naša percepcija in odziv nanjo pa v večini primerov nista bila ravno takojšnja in dovolj učinkovita. Zgodilo se je tako, da smo se znašli v povsem poletnih oblačilih in s popolno poletno bivanjsko garnituro, ko se je vreme naenkrat povrnilo v aprilsko normalnost. Ne preseneča, da sta se povečali pogostost prehladov in viroznih obolenj. Zaradi dolgotrajnosti nižjih temperatur pa so se bistveno ohladili tudi notranji hišni prostori in celotno okolje, kar nam med drugim zagotavlja, da se bomo s poletjem in vročino vsaj sprva soočali še kar sveži.

Zaenkrat ne kaže, da bi prišlo v bližnji prihodnosti do dolgotrajnejših in večjih otoplitev. Temperaturna nihanja pa bodo pogosta. Nekoliko topleje bo že danes in jutri. Do prvega poskusa občutnejše otoplitve bo prišlo v ponedeljek, ko se bodo tokovi obrnili iz južnih smeri in bo pritekal toplejši zrak. Toda pozor. Otoplitev bo večja v krajih, bolj oddaljenih od morja, medtem ko bo na obali, zaradi še mrzlega morja, ki ima v Tržaškem zalivu le nekaj več kot 17 stopinj Celzija, komajda zaznavna. Razmeroma toplo bo tudi v torek, medtem ko bo, kot kaže, sredi tedna prehod nove vremenske fronte spet potisnil živo srebro navzdol. Proti koncu prihodnjega tedna kaže na morebitno večjo stabilizacijo vremena in na postopno višje temperature.

Danes in jutri največ sonca ob morju

Danes in jutri se bo Alpskemu grebenu približala vremenska fronta, ki se prek srednjeevropskih držav pomika proti vzhodu. Proti nam bodo pritekali jugozahodni tokovi, ki bodo prinašali nekoliko bolj vlažen zrak. Prevladovalo bo precej sončno vreme z občasno popoldansko krajevno spremenljivostjo. Največ jasnine bo ob morju, največ kopastih oblakov pa v gorah. Ponekod, zlasti v goratih predelih, bodo lahko nastale posamezne plohe ali nevihte, ki bodo jutri nekoliko verjetnejše in pogostejše. BRA


Najbolj brano