Vintage pohištvo za vsakogar

Mlada Novogoričana sta združila željo po notranjem oblikovanju ter izkušnje z ročnimi spretnostmi in ustvarila skupno dejavnost, s katero zapolnjujeta svoj prosti čas. Ajda Miška in Matej Kolavčič sta že dobro leto na preži za kosi starega pohištva, ki ga s predelavo in nekaj kreativnosti preoblikujeta v “vintage” stilu ter mu tako podaljšata in namenita lepše življenje.

 Ajda Miška in Matej Kolavčič (Mellow Moose Station) dajeta 
staremu pohištvu  novo življenje in novo priložnost. Foto: Leo Caharija
Ajda Miška in Matej Kolavčič (Mellow Moose Station) dajeta staremu pohištvu novo življenje in novo priložnost. Foto: Leo Caharija

Glava severnoameriškega losa je prepoznavni znak Mellow Moose Station projekta, ki sta ga prejšnji teden 25-letna Ajda Miška in Matej Kolavčičiz Nove Gorice predstavila na natečaju Popri, ki spodbuja ustvarjalnost, inovativnost, sodobno znanje in tehnologijo ter razvoj podjetnosti med mladimi. Natečaj je zasnovan kot tekmovanje za izbor najboljše podjetniške ideje, ki temelji na razvoju ideje do izdelka oziroma storitve ter v izdelavi in predstavitvi poslovnega modela. S svojo idejo sta se predstavila v kategoriji študentov in odraslih ter se uvrstila v polfinale med deset najboljših. “Ideja o prenavljanju starejšega pohištva se nama je porodila lani po zimskem izpitnem obdobju, ko sva želela pametno izkoristiti prosti čas, predvsem pa se pri tem družiti,” nam zaupa Ajda, podiplomska študentka strateškega tržnega komuniciranja. “V starejšem pohištvu vidiva potencial, ker je izdelano na bolj kakovosten način in iz boljšega lesa kot pohištvo, ki je naprodaj danes. Poleg tega nama je oprema prostorov iz 60. let prejšnjega stoletja bolj všeč, saj ima lep dizajn,” poudarja Matej. Tako “posvojita” kose pohištva, ki bi jih ljudje sicer vrgli stran. “Zelo radi bi bili uporabni do te mere, da bi se na nas obračali ljudje, ki bi radi izpraznili svojo klet ali podstrešje. Tako bi se ukvarjala z 'reševanjem' odpadkov drugih,” se namuzne. Verjameta, da se tam še vedno skriva največ delov pohištva, ki samevajo in bi z nekaj truda lahko dobili popolnoma svež videz in novo namembnost.

“Naša edinstvena vrednost se kaže v kombinaciji vintage dizajna, všečnega re-dizajna in ročnega dela, ki daje posebno pozornost detajlom,” dodaja Ajda.

Njun prvi izdelek, ki sta ga predelala do neprepoznavnosti, je bila “lesena škatla s čudnimi nogami”, ki sta jo naposled poimenovala Kresnička in že ima novega lastnika. “Pri odločanju, kakšen naj bo končni izdelek, seveda sprejemava kompromise,” poudarja absolvent prava Matej, ki dodaja, kako pomembno je pri tovrstnem delu imeti dobro orodje ter različne vrste čopičev in drugih pripomočkov. “Postopek najinega dela se začne z določitvijo vizije, kaj želiva iz starejšega kosa pohištva sploh ustvariti. Nato se odločiva za stil in barvo ter si - vsaj v glavi - narediva načrt dela,” pripoveduje Ajda. Ko zavihata rokave, se lahko v delavnici, ki sta si jo uredila pri Mateju doma, zadržita tudi po več ur. “Najraje se lotiva dela popoldne in ga nadaljujeva ves večer,” pravi Matej. “Nisva preveč žurerski par. Čas raje izkoristiva premišljeno.”

Do sedaj sta predelala približno deset različnih kosov pohištva, med katerimi prevladujejo manjše omarice, mize in stoli, ki sta jih že večkrat postavila na ogled na vintage sejmih v Ljubljani. Za predelavo posameznega kosa porabita približno 15 ur, delo pa poleg brušenja in barvanja obsega tudi lepljenje in lakiranje. “Posebnost naših izdelkov je ta, da jim barve in živahnost vdahneva z različnimi papirji za zavijanje, ki jih Ajda skrbno izbira v specializiranih trgovinah,” nam pove Matej. “Mellow Moose Station je poseben tudi zato, ker nudiva ponovno oblikovanje 'po naročilu', kar pomeni, da se strankam popolnoma posvetiva in jim pomagava od začetnega iskanja kosa pohištva do končne dostave,” dodaja.

Ajda prisega na opremo prostorov v minimalističnem slogu, kjer tovrstni izdelki iz ponovne uporabe vdahnejo domačnost in vonj po lesu. “Pri svojem delu uporabljava barve na vodni osnovi, ki so okolju prijazne. Pri tem se nagibava k naravnim in pastelnim barvam,” pravi Ajda in v smehu razloži, da Matej določenim barvam dodeli novo ime. Tako sta z mešanjem barv uporabila že bledi oker, severni sij, mint, aljaški losos, gorčično rumeno ... Izdelke tudi poimenujeta. Med njimi so bili že Tamala, Jovanka, Prva ljubezen, Simple Jack ...

Matej in Ajda si želita, da bi predelava pohištva iz hobija zrasla v delni posel oziroma da bi se lahko s tem ukvarjala polprofesionalno. “Temu bi lahko rekli tudi podjetništvo, ki izhaja iz tvojega življenjskega sloga ali s tujko lifestyle business,” razložita v smehu.

ANA CUKIJATI


Najbolj brano