Vinski svetovalci najvišjega razreda

“Naše poslanstvo je, da prenašamo znanje in širimo pivsko kulturo med najširšo publiko,” je na četrtkovi svečanosti ob podelitvi someljejskih naslovov tretje stopnje poudaril Ivan Peršolja, predsednik društva Sommelier Slovenije. Z novimi 23 someljeji ima Slovenija 50 nosilcev najvišjih tovrstnih nazivov.

Skupinska slika druge generacije someljejev najvišje, tretje stopnje Foto: Fotoatelje Pavšič-Zavadlav
Skupinska slika druge generacije someljejev najvišje, tretje stopnje Foto: Fotoatelje Pavšič-Zavadlav

Društvo za razvoj pivske kulture Sommelier Slovenije je bilo ustanovljeno 21. januarja v Novi Gorici. Dve leti kasneje je bilo sprejeto v mednarodno stanovsko združenje ASI. V dobrih dveh desetletjih delovanja so ustanovitelji društva, ki so someljejske nazive pridobili v sosednji Italiji, znanje posredovali blizu 800 kolegom.

Novi someljeji tretje stopnje: David Alaimo, Rok Bohinc, Nina Bratovž, Valentin Bufolin, Katarina Colnar, Igor Debevec, Debora von Kastelmur, Bogdan Deželak, Martin Gruzovin, Lili Jarc, Martin Krapež, Sebastjan Mavrič, Franci Opara, Sašo Pejić, Primož Repnik, Gregor Repovž, Marjan Smrtnik, Sandra Štrucelj, Otmar Šturm, Dragan Trivić, Marko Uran, Bogdan Valentinčič in Irena Žvokelj.

Someljejsko izobraževanje poteka na treh stopnjah. Na začetni tečajniki pridobijo osnovno znanje o vinogradništvu, vinarstvu, poznavanju slovenskih in najpomembnejših tujih vinorodnih dežel, o tradiciji in kulturi pitja vina, bontonu, usmeritvah spajanja vina in hrane ... Na drugi stopnji znanje poglobijo in razširijo na druga področja gastronomije, tudi kavo, čaj, olja, mineralne vode, žgane pijače, cigare ter se spoprimejo z zahtevnejšimi nalogami v strežbi.

Tretja stopnja je namenjena predvsem spajanju hrane in vina ter ostalih pijač, za kar tečajniki pridobijo poglobljena znanja o živilih in organoleptičnih lastnostih hrane.

Izobraževanje na tretji stopnji so pri nas prvič pripravili pred šestimi leti, lani pa so ga zaradi interesa zvedave in med seboj dobro povezane generacije slušateljev someljejskih tečajev ponovili. Včeraj so 23 novim someljejem tretje stopnje v restavraciji JB v Ljubljani tako podelili plakete o imenovanju in zlate someljejske značke.

Na kar intenzivnem dvomesečnem seminarju so slušatelji poslušali predavanja 13 strokovnjakov, levji delež pa jih je opravil Sergij Cesar, izkušeni somelje iz Trsta, na čigar ramenih sloni pomemben del izobraževalnih vsebin društva Sommelier Slovenije.

Sestavni del včerajšnje podelitve certifikatov je bila večerja, na kateri so k sedmim krožnikom postregli po dve vini. Cesar je bodisi z gostiteljem, kuharskim mojstrom Janezom Bratovžem bodisi z vinarji, katerih vina so bila na mizi, kritično komentiral ujemanje in odstrl še marsikatero novo skrivnost in zakonitost.

Med novimi someljeji tretje stopnje jih je velika večina iz poklicev, pri katerih so v stiku z vini, le eden med njimi, Marjan Smrtnik, je ljubitelj, po poklicu je zobozdravnik.

Nova generacija someljejev je imela nekoliko sreče, da je bila njihova sošolka Nina Bratovž. Tudi zato so v njihovi družinski restavraciji JB v Ljubljani široko odprli vrata seminarjem, za kar so bili deležni glasnega aplavza in šopka rož - tako kot vodilni iz društva, predsednik Ivan Peršolja, podpredsednik Davorin Škarabot, ki je sicer vodja izobraževanj, in sekretar Boris Gašparin.

“Pridobljena znanja mi pomagajo, da širše gledam na našo ponudbo, da več kombiniram in o kombinacijah razmišljam,” je po podelitvi povedal Sebastjan Mavrič iz Hiše Marica iz Šmartnega v Brdih. Poudaril je, kot vsi sošolci, da so postali dobra klapa in da skupaj hodijo na strokovne ekskurzije. Da bodo strokovni, prodorni, inovativni in nevsiljivi pa je v imenu someljejev poudarila Katarina Colnar z Otočca na Dolenjskem.SAŠO DRAVINEC


Najbolj brano