Tudi James Bond rad vijuga v Söldnu

Do uradnega začetka smučarske sezone je sicer še nekaj časa, zapriseženi smučarski zanesenjaki pa že vijugajo na dostopnih ledenikih. Med njimi je tudi avstrijski Sölden, kjer se je ta vikend začela nova sezona svetovnega pokala v alpskem smučanju.

Tako kot že vrsto let, se   ta konec tedna v Söldnu z 
veleslaloma začenja nova sezona v smučarskem svetovnem 
pokalu.
Tako kot že vrsto let, se ta konec tedna v Söldnu z veleslaloma začenja nova sezona v smučarskem svetovnem pokalu. 

SÖLDEN > Smučarsko središče na Tirolskem je zadnji oktobrski vikend že več kot desetletje prva postaja, na kateri se ustavi bela karavana. Kljub poletni pripeki, ki so je bili deležni tudi visokogorski kraji v Alpah, izvedba tekme na smučišču v ötztalski dolini ni bila nikdar vprašljiva. Sneg zagotavljajo od septembra do maja in naprave na ledeniku Rettenbach obratujejo že dober mesec, torej v času, ko večina smučarjev še ne pomisli na bele strmine.

Smučarska sezona je sicer za največje ljubitelje belih strmin raztegljiv pojem. Za nekatere se sploh ne konča. Ledeniška smučišča so obiskovali tudi v največji poletni pripeki.

Sölden ni blizu. Pot je lahko krajša od 400 kilometrov, a je v tem primeru treba prečkati kar nekaj prelazov, vključno s slovitim Timmelsjochom (po italijansko Passo del Rombo), ki ločuje Italijo in Avstrijo. Bolj preprosta, a daljša različica, pa je iz Nove Gorice dolga okoli 480 kilometrov.

Športna odmevnost

Smučišče Sölden povprečno deluje skoraj 250 dni na leto. Sezona se je začela pred dobrim mesecem, enega od vrhuncev pa bo dosegla prav ta vikend z veleslalomskima preizkušnjama svetovnega pokala za ženske in moške.

Kljub temu, da Sölden ni samo tekmovanje za svetovni pokal, ga prav ta športna prireditev postavlja med središča smučarske industrije v sicer zelo veliki konkurenci po Evropi. Z le 145 kilometri prog, ki se razprostirajo na dobrih 50 hektarjih terena, ledenik še zdaleč ni največji v Avstriji. Tudi moderne žičniške naprave ima v sosednji deželi vsako smučišče z dolgoročno vizijo obstoja.

V sosednji Avstriji v tem času deluje že več ledeniških smučišč. Slovenskim smučarjem je najbližji ledenik Mölltal. Od Nove Gorice je denimo oddaljen dobrih 250 kilometrov in se ga lahko še nekako lotimo kot enodnevnega izleta. Za ostale ledenike pa si boste morali vzeti kakšen dan več. V radiju do dobrih 400 kilometrov v Avstriji obratujejo še Hintertux, Dachstein, Stubai in Kitzsteinhorn Kaprun, v Italiji pa Passo Stelvio ter bolj oddaljena Val Senales in Cervinia.

Turistični delavci skušajo zato optimalno izkoristiti naravne danosti z velikimi vlaganji v infrastrukturo in gostovanji odmevnih prireditev. Največji projekt, s katerim se že nekaj časa ukvarjajo, je zagotovo povezava z bližnjim Pitztalom, s čimer bi pridobili naziv največjega ledeniška smučišča na svetu. Programsko pa je letošnja novost skozi celo sezono trajajoči Adrenalin Cup, na katerem lahko v različnih disciplinah sodelujejo prav vsi obiskovalci smučišča.

Agent 007 na smučeh

Sloviti James Bond se v več filmih pojavlja na smučeh. Tudi v zadnji, že štiriindvajseti sagi z naslovom Spectre, ki bo premierno prikazana v Londonu naslednji teden, naj bi bilo več vratolomnih prizorov na snegu. Kot prizorišče, vredno snemanja zimskih prizorov, so izbrali prav Sölden. Kot potrjujejo pristojni, je producente in režiserja prepričala edinstvena konfiguracija doline, ki združuje neokrnjeno naravo in sodobno infrastrukturo. Dodatno pa je k odločitvi pripomogla pred dobrim letom na 3048 metrih zgrajena velika, v steklo odeta restavracija Ice Q, ki naj bi bila spremenjena v futuristično gnezdo zlobnega lika v filmu.

Več kot 700-članska ekipa je dobrih dvajset minut trajajoči del filma načrtovala in snemala skoraj tri mesece. Ne gre dvomiti, da bo Bond drzno smučal, se zelo hitro vozil po panoramski cesti do ledenika ali pa skozi najvišji evropski tunel, ki povezuje spodnjih postaji ledenikov Tiefenbach in Rettenbach. Prav na tem prizorišču naj bi posneli najbolj spektakularne akcijske prizore filma. Ötztalski turistični delavci si manejo roke, saj si je samo napovednik filma in predstavitev kraja snemanja preko različnih medijev ogledalo že več milijonov ljudi.

Dobra podlaga

Tokrat se organizatorjem prve tekme svetovnega pokala v alpskem smučanju v nasprotju z lani ni treba bati za sneg. Proga je zaradi ugodnih vremenskih razmer dobro pripravljena. Sicer pa so prireditelji tudi v sušnih letih dokazali, da je tradicionalno gostovanje smučarske karavane na začetku sezone na vrhu lestvice prioritet in zanjo naredijo vse, čeravno bo letos konkurenca še posebej v ženskem delu svetovnega pokala osiromašena.

Ta teden so Avstrijci ostali še brez najmočnejšega aduta in tudi zmagovalke lanske otvoritvene tekme v Söldnu, Anne Fenninger, ki bo zaradi poškodbe veliki kristalni globus predala brez boja. Športno pot sta zaključili tudi rojakinji Nicole Hosp in Kathrin Zettel kot tudi Švicarka Dominique Gisin. Enoletni tekmovalni premor si je vzela Tine Maze, ki je leta 2002 prav v Söldnu dosegla svojo prvo zmago na tekmovanjih za svetovni pokal, kasneje pa je na tem prizorišču zmagala še v letih 2005 in 2012.

Tudi v moški konkurenci bomo letos na otvoritveni tekmi sezone pogrešali nekaj znanih obrazov. Avstrijcem je na srečo ostal Marcel Hirscher, ki brani veliki kristalni globus, a tudi lansko zmago v Söldnu. Med domačimi navijači bo na premieri zagotovo najbolj pogrešan Benjamin Raich iz sosednje doline, veliko smučarskih privržencev pa obžaluje odsotnost Američana Bodeja Millerja, ki naj bi uradno manjkal samo to sezono. Miller je bil tudi glavni promotor Söldna kot smučarske destinacije, tako karizmatično osebnost pa bodo težko nadomestili.

Poletne radosti

Dolina Ötztal v zimski sezoni ustvari slabe tri milijone nočitev, v poletni pa še dodaten milijon. To je nekaj manj kot polovica ustvarjenih nočitev celotnega slovenskega turizma na letni ravni. Tiskovna predstavnica turizma Ötztal Nicole Jager poudarja, da zimske sezone nikakor ne zapostavljajo in neprestano skrbijo za novosti in atrakcije. Kljub temu že nekaj časa največ vlagajo v razvoj letnega turizma. “Ustvarjamo in vzdržujemo ustrezno infrastrukturo, nato pa z atraktivnimi dogodki oziroma prireditvami skrbimo za promocijo. Uveljavili smo se že kot pohodniška destinacija, trenutno pa največ vlagamo v kolesarjenje in vodne športe,” je povedala Jagrova.

Že tradicionalno v začetku oktobra gostijo neuradno svetovno prvenstvo v ekstremnem kajaku. Sicer dokaj neatraktivna reka z zelo zahtevnimi odseki in temperaturami malo nad lediščem je takrat polna kajakašev. Organizirajo tudi tradicionalne kolesarske prireditve, katerih prepoznavnost želijo še povečati. V tem segmentu vidijo trenutno največji potencial. Prireditve skušajo umestiti v mrtve termine in tako poskrbeti, da se v dolini vedno dogaja nekaj, kar privablja goste.

Turistični ponudbi kraja je res težko kaj očitati. Morda edina pomanjkljivost je dostopnost storitev, ki jih ponujajo. Namestitve so večinoma višjega razreda in temu primerne so tudi cene. Z malo truda in iskanja pa se najdejo tudi privlačni apartmaji ali penzioni po ugodnih cenah.

ANDREJ HUMAR


Najbolj brano