Teden bo občasno moker in hladen

Za razliko od preteklega tedna, ko smo pisali o Skandinaviji, ki se je začasno “preselila” k nam, naši kraji pa, obratno, na evropski sever, so se v tekočem tednu pri nas vremenske razmere ob dotoku zmernejšega atlantskega zraka normalizirale.

Sredozemski ciklon se približuje
Sredozemski ciklon se približuje 

Temperatura je bila v glavnem skladna z dolgoletnim povprečjem, ravno tako ničta izoterma, ki se je zadrževala okrog višine 3000 metrov. Zgolj iz radovednosti naj napišemo, da so razmere zdaj usklajene tudi na širšem evropskem območju. V Stockholmu so, denimo, v zadnjih dneh temperature v glavnem take, kot bi morale biti, v povprečju za več kot 10 stopinj Celzija nižje od naših; ponoči se živo srebro povečini spušča pod ledišče, podnevi pa ne sega do 10 stopinj Celzija.

Najvišje dnevne temperature spet nad 20 stopinjami Celzija

Nad Skandinavijo in večjim delom severne Evrope se še zadržuje anticiklon, toda subtropski zrak se je umaknil, ozračje se je tam že občutno ohladilo. Na južnejših vzporednikih, kjer so tudi naši kraji, je v preteklih dneh z zahodnimi tokovi pritekal vlažen zrak, na vreme pri nas pa je vplivala tudi vremenska motnja. Z delno in prehodno okrepitvijo anticiklona so se vremenske razmere v četrtek popoldne in včeraj nekoliko izboljšale, tudi po zaslugi šibke burje se je marsikje prikazalo sonce. Najvišje dnevne temperature marsikje spet presegajo mejo 20 stopinj Celzija.

Zapihala bo burja

Premirje se počasi že zaključuje. Sredozemski ciklon, ki je nastal nad severnoafriškimi predeli, se namreč prek italijanskega polotoka vzpenja proti severu in bo nocoj dosegel osrednji Jadran. Glavnina poslabšanja bo nad nekaterimi italijanskimi južnimi in osrednjimi predeli, kjer bo mestoma lahko izrazito, naši kraji pa se bodo znašli le na njegovem obrobju. To pa bo vseeno zadostovalo, da bo ciklon temeljito razgibal ozračje. Zaradi precejšnjih razlik v zračnem tlaku bo namreč zapihala burja, ki bo občasno močna, možne pa bodo tudi manjše občasne padavine. Padavinski pas se bo k nam vračal od severovzhoda, kar je za naše kraje, kot verjetno veste, prej olajševalno kot obremenilno. Glavnina padavin, ki v vsakem primeru ne bodo ravno močne, bo ponekod v vzhodnih in deloma osrednjih predelih države, za nas pa bo ostalo le nekaj skromnega dežja.

Kakorkoli že, burja bo najmočnejša in padavine najverjetnejše, ko bo ciklon najbližji, po zadnjih izračunih bi to moralo biti od nocojšnjega večera do jutrišnjega jutra. Nato se bo jutri čez dan vreme postopno delno izboljšalo. Ciklon bo tudi uspel privleči k sebi nekoliko hladnejši zrak, jutrišnje temperature bodo zato nekoliko nižje od današnjih, občutek mraza pa bo povečevala tudi burja.

Nad 1000 metri bo lahko že snežilo

V ponedeljek se bo vremenska slika po zaslugi delne okrepitve zračnega tlaka prehodno ustalila in bo prevladovalo precej jasno vreme z zmerno oblačnostjo, nato od torka ali kvečjemu srede kaže na nekajdnevno poslabšanje z večjo spremenljivostjo in z občasnimi padavinami. Najprej bo na vrsti vremenska fronta, sredi tedna in deloma v drugi polovici pa bo, kot kaže, na vreme pri nas vplival tudi hladnejši severni zrak, ki bo dosegel alpsko območje. Ob precejšnji spremenljvosti je tudi pričakovati za ta čas razmeroma nizke temperature. Po sedanjih napovedih ne gre izključiti, da se bo meja sneženja lahko prehodno spustila do nadmorske višine malo nad 1000 metrov. BRA


Najbolj brano