Sončen in topel konec tedna

Značilnost začetka letošnjega poletja so bila sosledja pogostih sprememb, kratkotrajnih poslabšanj in izboljšanj ter odsotnost dolgotrajnejših obdobij s stanovitnim in vročim sončnim vremenom. Glavni razlog je nedvomno odsotnost subtropskega anticiklona na naših vzporednikih.

 Foto: Silva Križman
Foto: Silva Križman

Severnoafriški zrak se je povečini zadrževal južneje od nas. Do do naših krajev je segal le občasno in obrobno. Zelo pestro je bilo tudi dogajanje nad evropskim severom in severozahodom, kjer se je zadrževal nestanoviten in razmeroma hladen zrak, zato so tam pogosto nastajali cikloni.

Pri nas so se ob okrepitvah zračnega tlaka prehodno vrstili višinski grebeni z razmeroma kratkotrajnimi otoplitvami, ki pa so slabeli ob vdorih hladnejšega severnega zraka. Posledično je bilo v tem začetku poletja tudi precej padavin, ponekod razmeroma pogostih, zlasti pa ni bilo nikjer večje in dolgotrajnejše vročine.

Ozračje se je namreč ob poslabšanjih ohladilo, kar ima občutnejše posledice. Tla so za ta čas še razmeroma hladna, kar opažamo zlasti v nočnih urah, ko beležimo za ta čas zelo prijetne temperature. Tudi morje ni ravno pretoplo. Zato so razmere, tudi ob prehodnih otoplitvah, vse prej kot nevzdržne.

Subtropski val

Ta konec tedna bo prevladovalo sončno in toplo vreme z le občasno nestanovitnostjo. Znašli smo se namreč v subtropskem valu.

S prehodno okrepitvijo severnoafriškega anticiklona prehodno priteka k nam - zlasti v višjih slojih - zelo vroč in suh zrak, ki nam bo še nekaj dni zagotavljal precejšnjo, toda ne ravno popolno stanovitnost. Temperature v višinah so se izpod dolgoletnega povprečja v preteklih dneh povzpele do sezonske normalnosti ali malo nad njo. Na višini 1500 metrov v prostem ozračju pričakujemo temperature okrog 16 stopinj Celzija. V povprečju se bo torej ozračje v primerjavi s preteklim dogajanjem segrelo za več kot 5 stopinj Celzija.

Najvišje dnevne temperature v krajih, bolj oddaljenih od morja, denimo na Goriškem, bodo dosegle 32 ali 33 stopinj Celzija, ob morju pa bomo ob vetru, ki bo čez dan hladil obalo, namerili do 30 stopinj Celzija. Prevladovalo bo sončno vreme, zaradi jugozahodnih vetrov, povezanih s ciklonskim območjem, ki se poglablja nad Britanskim otočjem, pa bo k nam občasno pronical nekoliko bolj vlažen zrak. To bo povzročalo nekoliko večjo nestanovitnost zlasti v popoldanskih urah in v goratem svetu, kjer bodo danes in jutri nastajale krajevne plohe in nevihte. Kakšen nevihtni oblak bo predvsem danes popoldne lahko dosegel tudi ostale predele.

V torek sprememba

Toplo in sončno vreme se bo nadaljevalo tudi v ponedeljek, nato pa od torka dalje pričakujemo novo spremembo s poslabšanjem in postopno ohladitvijo. Anticiklon se bo ponovno umaknil, v že običajnem sosledju pozitivnih in negativnih valov pa bo na vrsti nova višinska dolina.

Ciklonsko območje, ki ravnokar nastaja nad Britanskim otočjem, se bo namreč poglabljalo, hladna vremenska fronta pa bo vsaj delno oplazila tudi naše kraje. Od severozahoda bo k nam začel pritekati hladnejši in bolj nestanoviten zrak, ki se bo nato, kot kaže, za več dni zaustavil v naši bližini.

Glavnina poslabšanja bo predvidoma v torek ali v noči na sredo, nato pa bo sledilo še nekaj spremenljivosti, tudi z obdobji jasnine, vendar ob vsaj občasni, zlasti popoldanski nestanovitnosti. Najvišje dnevne temperature bodo od torka ali srede spet pod 30 stopinjami Celzija, v drugi polovici tedna predvidoma do okrog 26 ali 27 stopinj. Noči bodo za ta čas spet razmeroma sveže.

DARKO BRADASSI


Najbolj brano