Smučanje ob rimski cesti

Katschberg s slovenskim imenom Kačjak, je prelaz med Koroško in Solnograško. Čez njega vodi starodavna cesta, prelaz so uporabljali že v rimskih časih. Z izgradnjo predorov na Turski avtocesti je prelaz izgubil tranzitni pomen, pridobil pa turističnega, saj se je na prelazu razvilo turistično središče, ki ga predvsem pozimi zaradi bližine obišče tudi veliko Slovencev.

Prostrana smučišča se vzpnejo do 2220 metrov visoko. Foto: Sašo Dravinec
Prostrana smučišča se vzpnejo do 2220 metrov visoko. Foto: Sašo Dravinec

Meja med zveznima deželama Koroško in Solnograško je začrtana na najvišji točki prelaza, na 1641 metrih nad morjem. Proti jugu je dolina Katsch, na sever pa pokrajina Lungau s sicer živahno, a tam še ne prav veliko reko Muro, ki skozi Gradec veliko bolj jugovzhodno priteče na slovensko ozemlje.

“Če delamo promocijo v Nemčiji ali še kje bolj severno, se predstavljamo kot turistično središče na Solnograškem, če gremo na jug, tudi v Slovenijo, pa smo na Koroškem,” dilemo, kam bolj sodi Katschberg, duhovito in učinkovito razblini Stefan Brandlehner iz lokalne turistične organizacije.

Na pobočjih gora Tshaneck in Aineck je približno 70 kilomterov smučarskih prog ob 16 žičnicah. Najvišje se vzpnejo malenkost nad 2200 metrov, najnižje pa spustijo v 1066 metrov nad morjem v vasi St. Margarethen ob Muri. Zanimivo je, da je za smučanje na Katschbergu na voljo precej različnih vozovnic za žičnice. Bodisi zgolj za to smučišče, vozovnica, ki velja za vso Koroško in Južno Tirolsko, ali pa vozovnica, ki velja za vsa smučišča v pokrajini Lungau vključno s smučiščem na naslednjem prelazu proti severu, Obertauernu.

Za slovenske smučarje je Katschberg zanimiv za enodnevne izlete, saj iz Ljubljane na prelaz ni več kot 170 kilometrov, razen zadnjega vzpona je vsa pot po avtocesti. Za nekajdnevno ali tedensko smuko pa je Katschberg nadvse primeren za družine, saj je večina hotelov in namestitvenih objektov prilagojenih tudi za otroke, podobno je tudi na smučiščih.

Katschberga ni na zemljevidu tradicionalnih smučarskih središč, prepoznavnost so začeli graditi pred poldrugim desetletjem, ko so se odločili za širitev ponudbe. Od takrat je na prelazu zraslo kar nekaj hotelov in apartmajskih kompleksov, med njimi sta najbolj prepoznavni stolpnici, ki sta oblikovani kot storža.

Kot vsako smučišče v Alpah tudi Katschberg ponuja nekaj svojskih doživetij, denimo izlet s konjsko vprego do koče Pritz, ki je pravzaprav visokogorska kmetija na samem, ali pa poroko v najvišji temu namenjeni cerkvici, Marijini kapeli 1850 metrov visoko.

DS


Najbolj brano