Slovenski preboj

V ponedeljek je Dunaj kar močno utripal tudi po Primorsko. V ugledni Muzejski četrti so prireditelji iz izolskega društva Vinadria pripravili že četrti dunajski Orange Wine Festival, Festival oranžnih vin, ki je privabil približno 800 obiskovalcev.

Aleš Kristančič iz kleti Movia (levo) je doživeto predstavil 
svoja vina slovenskemu veleposlaniku dr. Andreju Rahtenu, 
njegovemu italijanskemu kolegu Giorgiu Marrapodiju, koprskemu podžupanu Petru Bolčiču in vinarju z Oslavja pri 
Gorici Dariu Prinčiču (z desne).    Foto: Dean Duboković
Aleš Kristančič iz kleti Movia (levo) je doživeto predstavil svoja vina slovenskemu veleposlaniku dr. Andreju Rahtenu, njegovemu italijanskemu kolegu Giorgiu Marrapodiju, koprskemu podžupanu Petru Bolčiču in vinarju z Oslavja pri Gorici Dariu Prinčiču (z desne).  Foto: Dean Duboković

DUNAJ > Že pol ure pred uradnim začetkom dunajskega Festivala oranžnih vin se je pred vhodom v dvorane Muzejske četrti vila dolga kolona obiskovalcev. Prišli so na festival maceriranih belih vin, na katerem se je predstavilo več kot 80 vinarjev iz devetih držav, ob njih pa še 18 gostincev in drugih ponudnikov vrhunskih delikates. Iz Slovenije je bilo 30 vinarjev, prav tako pa večina drugih ponudnikov, največji delež so prispevali Primorci.

“Odmevi so izjemno dobri. Nekaj sogovornikov, ki poklicno delujejo v gostinstvu in turizmu, je ocenilo, da gre za nadstandardno organizirano prireditev celo za Dunaj in enega najboljših tovrstnih dogodkov v vsem letu,” je bil po festivalu zadovoljen Jan Ciglenečki, predstavnik STO na Dunaju, ki je organizatorjem, tako kot v minulih letih, stal tesno ob strani. Slovenski turizem so predstavljali tudi na posebni stojnici, na lastni pa se je predstavil še Koper.

Zadovoljni so bili tudi slovenski vinarji in gostinci, saj je stik z dunajsko publiko pomemben, odraža pa se tako v prepoznavnosti Slovenije in njene gastronomije, kot v obisku avstrijskih turistov pri nas. Ob avstrijskih je bilo na Dunaju tudi veliko čeških, slovaških, nemških, hrvaških in slovenskih gostov.

Da imajo na festivalu glavno besedo vrhunski slovenski ponudniki, je bil zadovoljen veleposlanik v Avstriji dr. Andrej Rahten, čigar vabilu na prireditev so se odzvali kolegi iz Španije, Nemčije, Hrvaške, Italije in Kanade. Na Dunaj sta prišla tudi izolski župan Igor Kolenc, da se je seznanil, kako poteka sestrska prireditev matičnega festivala, in koprski podžupan Peter Bolčič.

Dunajski festival je v štirih letih dobil zvesto publiko, zato organizatorji že snujejo prihodnjega, še prej pa bodo 5. februarja v Izoli pripravili festival Refuscus Mundi, ki je posvečen vinom iz sorte refošk, in tradicionalni izolski Festival oranžnih vin, ki bo v petek, 29. aprila. NR


Najbolj brano