Severni anticiklon se umika

Zgodnja jesen, o kateri smo zadnjič pisali, se je po pričakovanjih udejanjila. Pravzaprav niti ne samo zgodnja, občasno zaradi ohladitve kar prava jesen. Temperature, ki smo jih namerili v preteklih dneh, namreč sodijo v v normalno vremensko dogajanje v drugi polovici oktobra.

Satelitski posnetek kaže, da na vreme pri nas za zdaj še vpliva 
severni anticiklon.
Satelitski posnetek kaže, da na vreme pri nas za zdaj še vpliva severni anticiklon. 

Radiosonda iz Campoformidu pri Vidmu je na višini 1500 metrov v prostem ozračju namerila najnižjo vrednost v četrtek opolnoči, ko se je živo srebro spustilo do 6,2 stopinje Celzija. Ozračje je bilo v povprečju za nekaj manj kot 5 stopinj Celzija hladnejše od dolgoletne normalnosti. Zadnjič je radiosonda namerila tako nizke temperature ob koncu maja.

Temperaturni padec je v povprečju presegal 10 stopinj Celzija

Občutek, ki smo ga v resnici podoživljali, pa je bil še veliko izrazitejši. V prvi vrsti zato, ker prihajamo iz nadpovprečno toplega obdobja ob koncu avgusta, pravzaprav tudi v večjem delu poletja, po drugi strani pa tudi zaradi nenehne vetrovnosti. Še pred slabima dvema tednoma so se dnevne temperature vzpenjale nad 30 stopinj Celzija, ponekod kar solidno.

Ne pozabimo niti, da se je ravno dan pred iztekom meteorološkega poletja tudi ničta izoterma povzpela nad višino 5000 metrov, torej najvišje letos. Ozračje je bilo tedaj med drugim tudi soparno. Temperature so se nato v razmeroma kratkem času, le v nekaj dneh, od nadpovprečno visokih vrednosti v minulih dneh spustile pod povprečje, kot rečeno za okrog 5 stopinj Celzija. Temperaturni preskok je torej v povprečju zanesljivo presegal 10 stopinj Celzija, kar je veliko.

Po dolgem času je bila na vrsti tudi ne ravno posebno močna, toda vztrajna burja. Ohladitev, ki smo jo v resnici občutili, je bila zato še nekoliko večja. Tudi tipologija zraka, ki je pritekal proti nam, je bila povsem različna - od severovzhoda je namreč začel pritekati suh in hladnejši zrak.

Ravno zaradi nizke vlage je bilo nebo kar pogosto sinje modre barve in se je jesen (za zdaj le meteorološka) izkazala v svoji najlepši luči.

Kriv je bil anticiklon

Glavni krivec za ohladitev v tem tednu je bil anticiklon, ki je nastal nad evropskim severom in je proti nam od severovzhoda preusmerjal hladnejši celinski zrak. Zagotovil pa nam je tudi stanovitno in povečini sončno vremensko sliko, pri nas z le občasno malenkostno oblačnostjo.

Kot se pogosto dogaja v podobnih primerih, je bila severovzhodna vremenska slika najugodnejša ravno pri nas, na Primorskem in v Furlaniji Julijski krajini.

Zrak, ki se je spuščal iz notranjosti proti nižjim predelom in morju, je bil namreč bolj suh in med drugim tudi za nekaj stopinj Celzija toplejši. Drugod po državi pa je bilo mestoma več oblačnosti, zlasti pa več vlage v nočnih urah. Nočne temperature so bile mestoma tudi občutno nižje kot pri nas.

Danes in jutri sonce, v ponedeljek padavine

Sončno in postopno toplejše vreme se bo nadaljevalo tudi ta konec tedna. Čez dan se bo živo srebro vzpenjalo do okrog 25 stopinj Celzija, tudi ponoči bomo namerili kakšno stopinjo več. Temperature se bodo postopno v bližnji prihodnosti normalizirale, izvensezonska svežina bo počasi popuščala, iz dneva v dan bo nekoliko topleje. Vpliv severnega anticiklona se bo postopno zmanjšal, povečal pa se bo vpliv Atlantika. Od zahoda bo zlasti od ponedeljka, ko bo naše kraje prešla vremenska fronta, začel pritekati bolj vlažen zrak. V ponedeljek bo prevladovalo oblačno vreme z občasnimi padavinami.

Od sredine prihodnjega tedna bo sledilo precej toplejše obdobje, ko bodo naši kraji ravno na obrobju obsežnega ciklonskega območja, ki bo zajelo del zahodnega Sredozemlja. Če je še do pred kratkim kazalo, da bo ob stanovitnem vremenu in višjih temperaturah lahko spet zadišalo po poletju, so zadnji izračuni nekoliko manj optimistični in ob siceršnji otoplitvi kažejo tudi na vsaj občasno možnost spremenljivega vremena s padavinami. Ob sončnem vremenu se bo živo srebro mestoma lahko dotaknilo 27 ali 28 stopinj Celzija.

BRA


Najbolj brano