Še nekaj dni pravega poletja

V zadnjem julijskem članku pred počitniškim premorom smo pisali o novih grožnjah subtropskega anticiklona. Dogajanje v prvi polovici avgusta je res potrdilo pričakovanja, večji del Evrope je doletel nov izrazit vročinski val, ki je trajal vse do velikega šmarna. Šele po 15. avgustu se je dotlej letošnje zelo vroče poletje vendarle normaliziralo.

Ponovno se krepi subtropski anticiklon
Ponovno se krepi subtropski anticiklon 

Medtem ko so se temperature v prvi polovici meseca povečini kar pogosto in vztrajno zadrževale za vsaj 4 do 6 stopinj Celzija nad dolgoletnim povprečjem, je bila druga polovica občutno hladnejša. Po velikem šmarnu so temperature povečini padle za nekaj stopinj Celzija pod dolgoletno povprečje, tako da smo lahko spet dodobra zadihali. Druga polovica meseca je bila do zadnjih dni v povprečju za kakih 6 do 8 stopinj Celzija hladnejša od prve.

Najtoplejši zrak 22. julija in 6. avgusta

Če pogledamo na dogajanje v višjih slojih ozračja, ugotovimo, da je bil sicer nad nami najtoplejši subtropski zrak v letošnjem poletju 22. julija, ko je radiosonda iz Campoformida pri Vidmu na višini 1500 metrov v prostem ozračju namerila natanko +22 stopinj Celzija. Ozračje je bilo tedaj na tej višini za okrog 8 stopinj Celzija toplejše od dolgoletne normalnosti. Ničta izoterma pa se je pozvpela najvišje 6. avgusta, ko je le za 28 metrov zagrešila višino 5000 metrov in je bila za več kot kilometer višja od dolgoletnega povprečja.

Najvišje dnevne temperature smo beležili med 17. in 24. julijem ter med 6. in 14. avgustom. Kje in kdaj je bila vročina v absolutnem smislu največja, je bilo odvisno tudi od mikrolokalnih faktorjev. Na Goriškem se je, denimo, v drugi polovici julija živo srebro občasno približalo celo 40 stopinjam Celzija in so bile tam temperature v avgustovskem vročinskem valu za kakšno stopinjo Celzija nižje (vsekakor pa zelo visoke). V Boljuncu smo namerili najvišjo letošnjo poletno temperaturo 9. avgusta, ko se je živo srebro povzpelo do 36,9 stopinje Celzija, drugo najvišjo letošnjo vrednost pa 22. julija, ko je bila najvišja dnevna temperatura le za desetinko stopinje nižja. Ob morju pa so bili temperaturni viški po pričakovanjih nekoliko manj izraziti (še vedno pa zelo zgovorni). Deželna meteorološka opazovalnica Furlanije Julijske krajine je v Trstu na pomolu bratov Bandiera namerila najvišjo letošnjo poletno vrednost 6. avgusta, in sicer 33,6 stopinje Celzija.

V absolutnem merilu je bil najtoplejši dan - vsaj v Boljuncu, če sodimo po celotnem 24-urnem dogajanju - 22. julij, ko je bila povprečna 24-urna temperatura kar 31,9 stopinje Celzija. Tistega dne se najnižja temperatura niti ponoči ni spustila pod 27,6 stopinje Celzija. Povprečna julijska temperatura v Boljuncu je bila natanko 27 stopinj Celzija, medtem ko je povprečna avgustovska doslej 25,5 stopinje Celzija, v juniju pa je bila 23 stopinj Celzija. Letošnje poletje je bilo vsekakor v povprečju zelo vroč; ARSO je izračunal, da zaostaja le za rekordnim poletjem 2003, ki je v nekaterih evropskih državah terjalo tudi smrtne žrtve.

Še bo vroče, a bolj prijazno

Ravno pred iztekom meteorološkega poletja (v torek, 1. septembra, se začenja meteorološka jesen) se je hladnejši zrak v preteklih dneh začel vzvratno umikati nad Atlantik in se ponovno krepi subtropski anticiklon, ki bo od današnjega dne do torka dosegel svoj višek. Toda vseeno s povsem drugačnimi aduti kot v preteklem dogajanju. Sončno žarčenje je namreč že bistveno šibkejše kot v preteklih tednih, noči pa so občutno daljše. Teh nekaj dni bomo torej spet podoživljali poletno vročino, vendar povečini vseeno prijaznejšo. Temperaturni viški bodo vsekakor mestoma zgovorni, toda celodnevno 24-urno povprečje se ne bo niti približalo tistemu, ki smo ga namerili v največji vročini. Za nameček vročina niti ne bo posebno dolgotrajna, saj vse kaže, da se bo poletje, tokrat morda dokončno, začelo poslavljati v prvi polovici prihodnjega tedna, ko se bo subtropski zrak začel umikati in bo večji del Evrope postopno dosegel hladnejši severni zrak.

Sredi tedna postopno poslabšanje

Danes in jutri bo prevladovalo sončno vreme, najvišje dnevne temperature bodo presegale 30 stopinj Celzija. Ponekod na Goriškem se bo živo srebro lahko povzpelo do okrog 35 stopinj Celzija. Ob morju bo povečini nekoliko manj vroče. Posebno prijetno in toplo bo v gorah. Ničta izoterma se bo povzpela, podobno kot v najtoplejših poletnih dneh, do nadmorske višine okrog 5000 metrov.

V ponedeljek in v torek se bo nadaljevalo podobno vreme, nato od srede ali četrtka kaže na postopno poslabšanje s padavinami in ohladitvijo. BRA


Najbolj brano