Še naprej se bo nadaljevalo predvsem sončno vreme

Vzhod - Zahod ali bolje Primorska - Prekmurje 1 : 1. Ne gre za nogometni izid, kar ste verjetno že sami ugotovili, temveč za obračun otoplitev v poletnem slogu, ki smo jih doživeli v tem tednu.

 Foto: Maksimiljana Ipavec
Foto: Maksimiljana Ipavec

Ob jugovzhodni subtropski advekciji so temperature v začetku tedna najprej poskočile v vzhodnih predelih države, kjer se je živo srebro marsikje približalo 30 stopinjam Celzija ali se jih je celo za krajši čas dotaknilo. Dnevne temperature so bile na vzhodu države povečini za šest do osem stopinj Celzija višje kot na Primorskem, kar je zelo veliko in ne ravno običajno. V sredo pa je v nočnih urah, med 22.30 in 23. uro, ARSO ponekod, denimo v Lendavi, Murski Soboti in Radencih, nameril kar julijskih 23 stopinj Celzija.

Subtropski zrak je zajel vzhod države

Za občutno višje temperature na vzhodu države je v začetku tedna poskrbel subtropski anticiklon, ki se je iznad osrednjega ter deloma vzhodnega Sredozemlja širil proti severozahodu. Najtoplejši zrak je po pričakovanjih uspel za krajši čas v celoti zaobjeti skrajni vzhod države, medtem ko se je proti ostalim predelom širil le deloma in vse bolj obrobno. Primorska in Furlanija Julijska krajina sta bili za nameček ravno na drugem, levem robu anticiklona, kjer je pritekal bolj vlažen zrak, zato je bilo tudi nekaj več oblakov in so prevladovali manj vroči jugozahodni vetrovi. Otoplitev je bila zato na vzhodu občutno večja. Zgovorna je primerjava temperature, ki sta jo v višjih slojih ozračja namerili radiosonda iz Campoformida pri Vidmu v sosednji Furlaniji Julijski krajini ter radiosonda v Zagrebu, ki ga je najtoplejši zrak oplazil na poti do Prekmurja. Druga je na višini 1500 metrov v prostem ozračju v sredo opolnoči namerila +18,8 stopinje Celzija, prva pa +12,6 stopinje Celzija, torej na našem območju kar 6,2 stopinje manj kot na vzhodu. Podčrtati je treba, da naj bi to bile prave temperature zračne mase kot take brez kakršnih koli drugih vplivov in so zato toliko pomembnejše za prikaz toplote zraka.

Obrat po hladni vremenski fronti

Celotno državo in tudi naše kraje je nato v noči na četrtek prešla hladna vremenska fronta, kot že njeno samo ime pove, bi se moralo za njo ozračje ohladiti. To se je v glavnem zgodilo v skoraj celotni državi, kjer so temperature občutno padle. V noči na četrtek, natanko 24 ur po temperaturnem višku, je radiosonda v Zagrebu (v tem primeru verodostojna za dogajanje na vzhodu države) namerila na višini 1500 metrov v prostem ozračju le še +9 stopinj Celzija, temperatura je torej na en mah v povprečju padla za 9,8 stopinje Celzija, radiosonda iz Campoformida pa je na isti višini namerila +9,8 stopinje Celzija. Pri nas se je torej zračna masa po prehodu fronte ohladila v povprečju za 2,8 stopinje Celzija. Ohladila?!? Zgleda lahko paradoksalno, ampak temperature, ki smo jih v četrtek namerili na Primorskem in v sosednji Furlaniji Julijski krajini so v resnici občutno poskočile in so se prav tako kot pred nekaj dnevi na vzhodu marsikje približale 30 stopinjam Celzija. Pri nas so bile razmere poletne, v Prekmuju in na Štajerskem ter drugod pa je bilo občutno manj vroče, stvari so se torej obrnile.

Odločilna je bila burja

Kaj se je zgodilo? Pojavil se je nek drugi faktor, ki ga poznamo samo pri nas in lahko občutno vpliva na vremenske razmere - burja! V prvi vrsti je povsem onemogočila temperaturni vpliv morja, ki je trenutno še razmeroma mrzlo. Po drugi strani pa se je zrak s kompresijo v ožini med Nanosom in Snežnikom ter med spuščanjem z višjega zaledja proti morju sušil in segreval. Občutno se je zmanjšal odstotek vlage, zato je bilo sončno žarčenje močnejše. Kombinacija vseh teh faktorjev je pripomogla, da so se temperature zlasti v nižjih predelih Primorske in v Furlaniji Julijski krajini povzpele do 28 stopinj Celzija, ponekod celo še nekoliko višje.

Anticiklon bo solidnejši v nižjih slojih

Nad Sredozemljem nastaja novo anticiklonsko območje, ki bo zlasti v nižjih plasteh kar solidno, medtem ko bo v višinah občasno dopuščalo kakšno obrobno pronicanje nekoliko hladnejšega zraka, povezanega z vremenskimi frontami, ki se bodo onstran Alpskega grebena pomikale proti vzhodu. Danes in jutri bo zlasti v goratem svetu občasno več spremenljivosti in bodo nastajale krajevne plohe in posamezne nevihte, drugod bo več jasnine z le občasno spremenljivostjo. V popoldanskih in večernih urah pa tudi drugod ne gre povsem izključiti kakšne krajevne plohe. V prvi polovici prihodnjega tedna bo prevladovalo sončno vreme z le občasno spremenljivostjo pred morebitnim nadaljnjim postopnim poslabšanjem.

BRA


Najbolj brano