Še naprej igra megle in sonca

Vse verjetneje postaja, da bo letošnji december ostal v zgodovini kot najbolj sušen in predvsem v gorah najtoplejši doslej. Omembe vrednih padavin do danes ni bilo in jih niti v bližnji prihodnosti ne bo; kot trenutno kaže, pa najbrž vse do konca meseca.

Anticiklon je solidno na svojem mestu.
Anticiklon je solidno na svojem mestu. 

Kvečjemu je ponekod občasno rosilo iz megle, kar pa dežemeri zaradi skromnosti vodne količine povečini niso niti zabeležili. V prihodnjih dneh pa poleg megle kaže morda le na kakšno morebitno kapljo dežja ob prehodu vremenskih front onstran Alpskega grebena. V vsakem primeru bi bile količine minimalne.

Na 1500 metrih le dvakrat pod ničlo

Za temperature v gorah pa je verjetno zadosten že podatek, da se je na višini 1500 metrov v prostem ozračju živo srebro v letošnjem decembru doslej spustilo pod ledišče le dvakrat, in sicer 6. decembra, ko je na tej višini radiosonda iz Campoformida namerila -2,1 stopinje Celzija in 14. decembra, ko je namerila -0,7 stopinje Celzija. Sicer pa so bile temperature stalno, predvsem pa občutno nad ničlo.

Včeraj opolnoči je, denimo, radiosonda namerila +6,4 stopinje Celzija. Po dolgoletnem povprečju bi morale biti temperature v prvi tretjini meseca okrog ničle, v drugi tretjini pa okrog -1 stopinje Celzija. V letošnjem decembru je bila doslej srednja temperatura na višini 1500 metrov v prostem ozračju +4,3 stopinje Celzija, v prvi tretjini meseca +4,9 stopinje Celzija, v drugi tretjini pa +3,6 stopinje Celzija. Ozračje je bilo torej doslej v višjih slojih vseskozi za 4 do 5 stopinj Celzija toplejše od normalnosti. Zelo zgovoren je podatek, ki ga je Arso objavil v tem tednu, da je bila prva polovica meseca na Kredarici najtoplejša od začetka meritev leta 1954. Povprečna temperatura zraka je bila malo nad ničlo!

V gorah bo sončno in toplo, po nižinah vlaga

Anticiklonsko območje je nenavadno solidno, tudi v bližnji prihodnosti bo ostalo skoraj neomajno na svojem mestu. V višinah se bo še zadrževal za ta čas zelo topel zrak, zato bo vremenska slika tudi v bližnji prihodnosti zelo stanovitna. V nižinah pa bo pogosto stagnirala vlaga. Ob prehodu oslabljenih vremenskih front, ki se bodo pomikale po severnejših vzporednikih onstran alpskega grebena, bo ponekod nastala kakšna manjša vrzel v zračnem tlaku, v praksi komajda opazna. Toda v višjih slojih bo tedaj pronical nekoliko manj topel zrak, zaradi česar se bo stanovitnost prehodno obrobno zmanjšala. V gorah bodo tedaj prehodno namerili kakšno stopinjo Celzija manj, v nižinah pa bo prehodno, ob manjši prevetritvi, nekaj več sončnega vremena.

Med prazniki morda nekoliko več sonca

Kot ste verjetno razumeli, se bo vremenska slika tudi v prihodnjih dneh odigravala med vlago in občasnimi sončnimi utrinki, razen v gorah, kjer bo največ sonca in bo ozračje občutno bolj suho ter nenavadno toplo. Zdaj bo več vlage in bo ozračje zamegljeno ali megleno, ponekod bo lahko nastala tudi vztrajna megla, zdaj pa nekaj sončnih utrinkov, zlasti po odhodu vremenskih front. Iz megle bo občasno lahko rosilo, ob približevanju oslabljenih vremenskih front pa bo morda ponekod ob jugozahodniku lahko padla kakšna skromna kaplja dežja. Stopnja zračne onesnaženosti se bo marsikje povečala.

Za praznike kaže, da se bo tehtnica obrnila nekoliko bolj v korist sončnih žarkov, čeprav je pogojnik obvezen, zlasti ker gre za zelo stanovitno vremensko sliko, ko se vlaga in sonce izmenjujeta in so tudi manjši posamezni odtenki lahko odločilni.

Zaenkrat kaže, da se bo podobno vreme v glavnem nadaljevalo tudi v dnevih med božičem in novim letom ter predvidoma za Silvestrovo.

BRA


Najbolj brano