Rak ne mara zdrave hrane

Darja Rojec je prebolela raka na dojkah. Dvakrat. To svojo izkušnjo je opisala v dveh knjigah, v tretji je naredila korak naprej. Zase in za vse, ki so soočeni s to kugo sodobnega časa, je zbrala enkratno zbirko prehranskih receptov. Njena uporabnost pa je veliko večja, saj je koristna tudi za ohranitev in utrditev zdravja, ki je vsem, tudi še zdravim, najdragocenejše.

 Foto: Bogdan Macarol
Foto: Bogdan Macarol

“S kolegicami, s katerimi smo šle skozi podobno izkušnjo z rakom, smo si začele izmenjevati recepte za našo vsakodnevno prehrano in različne tegobe, ki spremljajo to bolezen in zdravljenje. Ker pa so se, zapisani na listkih, radi izgubili, sem se odločila, da jih zberem,” je Darja Rojec predstavila vzgib za knjigo Nasveti in izkušnje iz prve roke. Ob kritični selekciji, pri tem je imela pomoč zdravnikov in nutricistov, je vanjo uvrstila le preizkušene nasvete. “Nekateri so novodobni, drugi so kot zgled zdrave prehrane in ljudskega zdravilstva v rabi že več stoletij in neredki so končno zapisani po dolgi verigi ustnega izročila,” je povedala. Okrcala je pogosto nekritične internetne nasvete za pomoč ali slepo zaupanje zeliščarjem, ki pa zaradi nepoznavanja ozadja bolezni neredko svetujejo napačno.

Sama je prebolela raka dvakrat, zaradi česar so ji kirurško odstranili in rekonstruirali obe dojki. S tem se je pridružila množici rakavih bolnikov.

Rak se širi

Bolezen se povsod po razvitem svetu širi. V državnem Registru raka v Sloveniji je zabeleženo, da je leta 2002 za rakom zbolelo skoraj 10.000 ljudi, lani je bilo takšnih že več kot 14.000. Če ne bo sprememb, lahko po teh trendih pričakujemo, da bo v Sloveniji do 75. leta starosti za rakom, ta se pojavlja v 250 različicah, zbolel eden od dveh moških in ena od treh žensk, rojenih leta 2010.

Pri ženskah je bil v zadnjih letih najpogostejši rak dojk, pri moških pa rak prostate. Tem se pridružujejo še kožni rak (razen melanoma), raki debelega črevesa in danke ter rak pljuč. Pet najpogostejših je prisotnih pri šestih od desetih na novo odkritih primerov.

Čeprav se rak dojk pri ženskah pojavlja zlasti po 50. letu, se starost teh, ki pri nas obolijo za to boleznijo, niža. Darji Rojec so ga prvič odkrili pri štiriintridesetih letih, pred šestimi leti jo je pretresla ista diagnoza še na drugi dojki. “Po tej travmatični izkušnji sem se soočila z lastno minljivostjo, pa tudi pomembnostjo samega sebe in radosti do življenja. Rak mi je postal učitelj, ki mi je odprl oči, kako lepo je živeti ter kaj je potrebno spremeniti, da bom lahko življenje še polno uživala,” je najhujšo življenjsko krizo razumela kot nevarnost in hkratno priložnost za premik na boljše.

Bolezen kot izziv za bolj zdravo življenje

Darjo je bolezen izzvala, kako drugače zaživeti. Po izobrazbi kemičarka se je začela bolj zdravo prehranjevati, telovaditi in zbirati različna zelišča. Tako je tudi nanizala tri poglavja v knjigi. “Z zelišči me je prva seznanila že moja babica. Po koristnih izkušnjah ostalih bolnic, ki so mi jih zaupale, sem jih sedaj povezala v sklope za različne zdravstvene težave ter zdravljenje posledic terapij,” je povedala in dodala: “Sedaj vem, da delamo veliko napako, ker se tudi premalo gibamo. Vsak dan bi si morali vzeti čas za vsaj pol ure hitre hoje, kolesarjenja, nordijske hoje ali sprehoda v naravi. Sedeč način življenja in prekomerna telesna teža povzročata kar četrtino vseh rakavih obolenj na svetu.”

Na dobro obiskani predstavitvi knjige v sežanski Kosovelovi knjižnici, ki je potekala pod okriljem Univerze za tretje življenjsko obdobje Kras, katere članica je, ter biologa Stipeta Hećimovića, pri katerem se dodatno izobražuje o zeliščih in je predstavitev tudi vodil, je bilo največje zanimanje za poglavje o zdravih receptih. “Bolniki z rakom delajo največjo napako, ker se stradajo, misleč, da bodo z odtegovanjem hrane raka izstradali. Če to počnejo, si bo rak vzel hrano iz ostalega telesa, ki bo s tem čedalje manj odporno in nepripravljeno na borbo z njim. Dejansko si moramo hrano celo izboljšati in z njo ne smemo skopariti. Pomislek, da je to drago, ne drži. Če se prehranjujemo sezonsko in iz lokalnih virov, je lahko dokaj poceni,” je povzela izkušnjo zadnjih let. Njeno prehrano sedaj sestavljajo v glavnem neindustrijska zelenjava in sadje ter oreščki, občasno uživa tudi meso iz ekološke reje, od maščob pa največ uporablja oljčno in kokosovo olje. “Popolnoma sem se odrekla belemu sladkorju, beli moki in margarini,” je na svojevrstni način naredila uvod v teden boja proti raku, ki se začne konec prihodnjega tedna.

BOGDAN MACAROL


Najbolj brano