Prvič v šolo

V ponedeljek grem na torto. Povabil me je vnuk Iztok, ki ga je doletela čast, da gre prvič uradno v šolo. Šolsko poslopje je namreč že večkrat videl tudi od znotraj, ker sestrica tam že dve leti zapored nabira znanje. Pravi, da mu v šoli ne bo hudega, saj šteti že zna, tudi po angleško: “Uan, tu, fri, for fajf,” je mlel brez predaha, vse do “tuentifor”.

Iztok med ustvarjanjem lotusovih prigrizkov Foto: Miha Merljak
Iztok med ustvarjanjem lotusovih prigrizkov Foto: Miha Merljak

Niti črke mu ne delajo težav, no, tiste velike, male mu pa sestrica prebere. Torto bo spekel sam, če mu bo le mamica malce pomagala. Táko, obloženo s čokolado.

Že ko je bil majhen, je rad kuhal in delal lotusove prigrizke, da so jih potem navdušeno jedli v vrtcu. Slišal je, kako se je mami pogovarjala, da je prvi šolski dan zelo stresna stvar. Zato si ga je treba polepšati. Stres pa je res katastrofa. To ve tudi sam, ker ga je zadnjič fino stresla elektrika, ker ni ubogal očeta in je nekaj vtaknil v vtičnico, je priznal. Zato bo torta kar primerna. “Ali pa lotusovi prigrizki!” je vzkliknil, ko me je povabil. “Tako da ne vem, kaj pravzaprav bo; morda kar oboje. Nona, ti samo pridi, in še nonota pripelji!”

Hormoni sreče in poguma

Naš Iztok že ve, da sta smeh in dobra volja najboljše zdravilo zoper stres. Za dobro voljo v našem telesu skrbita nevrotransmiterja noradrenalin in serotonin. Njuna naloga je, da prenašata informacije od enih možganskih celic na druge. Podobno kot poštar, ne glede na vsebino informacije; naj je ta dobra ali slaba.

Najprej opomba: ker ima Iztok avtomobile že v genih, ga nismo uspeli prepričati, da je ribi ime - losos. Prekrstil jo je po znanem športnem avtomobilu v - lotus. Zato lotusovi prigrizki. Recept je seveda njegov, izviren, le mami je dovolil, da mu je asistirala zraven. Napisan je kot njegov nasvet vrstniku. Potrebuješ: paket zamrznjenega listnatega testa, 200 g dimljenega lososa (lahko tudi svež file), sok ene limone, koper, česen (lahko v prahu), jajce za premaz, sezam. Pripraviš: Mamico prosi, da ti nareže lotus (losos), ga pokapa z limoninim sokom in doda začimbe. Če imaš svež file, ga moraš soliti. Lahko dodaš česen, če ga imaš rad. Potresi moko po mizi in pri tem pazi, da je ne streseš po celi kuhinji, ker bo mami huda. Razvaljaj listnato testo. To je posebna tehnika, pri kateri moraš valjar držati tako, da se ti pod roko vrti; ne smeš ga trdno držati. Le tako ti bo uspelo narediti enakomerno debel in lep pravokotnik. Ker si se namatral z valjanjem, ukradi kakšen košček lotusa, ostanek pa porazdeli med oba pravokotnika (saj veš, en paketek ima dva kosa). Zavij v rolado. Nežno in previdno, da se ne raztrga, saj to ni igrača. Mami naj ti v lonček razbije jajce, čeprav to delo dobro obvladaš tudi sam. Razžvrkljaj ga z vilicami in s čopičem premaži rolado. Prosi mami za kuharski čopič; tisti umazan od vodenk se ne obnese dobro. Potresi s sezamom in zopet pazi, da ga ne streseš preveč po enem koncu, ker bo mami huda. Če ti ga kaj pade na pekač, ga odstrani, ker se bo prismodil. Mami bo vesela, če daš na pekač peki papir, da pekač ne bo tako umazan, pa še zavitek se ne bo prijel. Mami naj ogreje pečico na 180 stopinj, peči ga približno 20 minut. Dober tek! P. S. Losos je huda riba, lotus pa hud avto. Oba sta hitra in vzdržljiva. Vprašanje je, kdo je boljši ...

Če noradrenalina in serotonina primanjkuje, prenosa ni, ali vsaj ne v zadostni meri. In brezvoljnost je tu. Ob večjem ali dolgotrajnejšem pomanjkanju obeh nevrotransmiterjev pa nastopita strah in depresija. Oba nevrotransmiterja tudi preprečujeta razpad endorfinov, ki kot nekakšni hormoni sreče lajšajo bolečine in dajejo občutek veselja, radosti in zaljubljenosti.

Ljudje skoraj na vsakem koraku govorijo o adrenalinu in adrenalinskih športih. Večina pa ne ve, da je adrenalin hormon, ki ima funkcijo pri strahu. Zaradi adrenalina ob nevarnosti zbežimo. Prav nasprotno pa deluje noradrenalin, ki bi ga lahko imenovali tudi hormon poguma. Pomiri nas in nam dopoveduje, da nam bo uspelo. Zaradi adrenalina smo previdni, zaradi noradrenalina pa smeli in pogumni. Najbolje je, če sta adrenalin in noradrenalin v ravnovesju. Noradrenalin v največji meri potrebujemo zjutraj. Dal nam bo zagon za šolo, delo in ustvarjalnost ter okrepil voljo in pogumno napovedal uspešen dan. Za nastanek noradrenalina pa potrebujemo beljakovine, vitamine in rudninske novi, in sicer esencialno aminokislino fenilalanin, vitamine B3, B6, folno kislino ali B9, vitamin C ter rudnini magnezij in baker.

Fenilalanin najpogosteje srečamo v koruzi in mleku. Precej ga je tudi v krompirju, ovsu, grahu, špinači in sezamovem semenu. Dober je tudi ovsen kruh, namazan s topljenim sirom ali naložen s puranjo rezino, prekajenim lososom ali drugimi ribami, s sirom in lističem zelenega, kar nam pač zraste na vrtu ali v cvetličnem lončku. Fenilalanin se v presnovi prek tirozina spremeni v noradrenalin. Vendar že izdelan tirozin dobimo v koruzni moki in mleku, mlečnih izdelkih in rižu (mlečni riž!). Razlog več, da že za zajtrk uživamo koruzne in mlečne izdelke. In opozorilo, da brez pravilnega zajtrka ne more biti uspešnega šolskega ali delovnega dne, saj prav tirozin izboljšuje umsko čilost, bistri možgane in krepi motivacijo in miselne procese.

Za dober spanec

Dobro je vedeti, da je serotonin nevrotransmiter, ki zagotavlja dobro spanje, odganja tesnobo in zavira strah. Vse to je pomembno za šolarja, ki se vsaj na začetku spopada s strahom neznanega, novega. Iz serotonina v možganih nastaja hormon spanca melatonin.

Vprašanja strokovnjakinji za zdravo prehrano lahko zastavite po elektronski pošti sobota@primorske.si ali na telefonski številki 01/518-53-45 in 041/647-645. Marija Merljak je skupaj s hčerko Mojco Koman tudi avtorica knjižnih uspešnic Zdravje je naša odločitev, Zdrava prehrana je prava odločitev in Knjiga za zdravo življenje.

Osnova za nastanek melatonina je aminokislina triptofan. Veliko triptofana je v jajcih, mleku, puranjem mesu in ovsu. Za nastanek serotonina potrebujemo še vitamine B6, C in folno kislino, pa tudi fruktozo, ki omogoča triptofanu lažji prehod skozi krvno-možgansko pregrado. Ljudsko priporočilo, da je za dober spanec potrebno spiti kozarec mleka z medom, je povsem na mestu!

Nastajanje serotonina spodbujajo še: čokolada, med, dateljni, zelena listnata zelenjava, bogata s folno kislino, in - presenetljivo - tudi kava. Pri dolgotrajni nespečnosti ljudem primanjkuje še mangana, cinka in esencialnih maščobnih kislin omega 3. Vse to dobimo, če si za večerjo skuhamo rjavi riž z grahom in ribo, za solato pa pojemo nekaj rdeče pese z oljčnim oljem.

Ogljikovi hidrati iz krompirja, koruze in kaše sproščajo serotonin v možganih, ki - kot rečeno - osrečuje in pomirja. No, Iztokovi lotusovi prigrizki so okusni in dobri ves dan, od jutra do večera ...


Najbolj brano