Prvaki obupne oljkarske letine

Sinoči so v portoroškem Avditoriju podelili priznanja v letošnjem ocenjevanju za Zlato oljčno vejico. Šampionski naslov je ponovno osvojil Franc Morgan iz Grintovca pri Šmarjah, tako kot lani je vicešampionsko olje pridelal Marko Marancin s Šareda, drugi vicešampionski naslov pa je pripadel Silvanu Tangerju iz Medulina v hrvaški Istri.

  Šampionski naslov je  osvojil Franc Morgan iz Grintovca pri 
Šmarjah (v ospredju levo),  vicešampionsko olje je pridelal 
Marko Marancin s Šareda (v ospredju desno), drugi vicešampionski naslov pa je pripadel Silvanu Tangerju iz 
Medulina v hrvaški Istri. Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Šampionski naslov je osvojil Franc Morgan iz Grintovca pri Šmarjah (v ospredju levo), vicešampionsko olje je pridelal Marko Marancin s Šareda (v ospredju desno), drugi vicešampionski naslov pa je pripadel Silvanu Tangerju iz Medulina v hrvaški Istri. Foto: Tomaž Primožič/Fpa

Tradicionalno ocenjevanje za Zlato oljčno vejico, ki ga že 24 let prireja Društvo oljkarjev slovenske Istre (Dosi), je potekalo podobno kot v minulih letih, a se izjemno slaba letina usodno pozna pri udeležbi oljkarjev v pobudi, ki je močno prispevala k dvigu kakovosti slovenskih oljčnih olj.

Po tem ko je pred leti sodelovalo že več kot 120 oljkarjev s svojim pridelkom, je bil letošnji odziv izjemno pičel, na ravni udeležbe iz začetkov tega ocenjevanja. Letos je bilo v njem le 33 vzorcev oljčnih olj, od tega pet iz hrvaške Istre in dve iz sosednjih krajev v Italiji. Domala polovica, 16 vzorcev, je bilo oljčnih olj z znakom Zaščitena označba porekla (ZOP), le štiri oljčna olja pa so bila iz ekološke pridelave, med njimi tudi šampionsko. Dvajset oljčnih olj je prejelo visoko zlato priznanje za oceno kakovosti, ob šampionskih naslovih ocenjevanja pa so podelili še šampionski naslov za sortno oljčno olje istrske belice, tudi tega je prejel Franc Morgan, in priznanje za najbolj všečno oljčno olje po izboru novinarjev in gostincev - izbirali so med oljčnimi olji z oznako ZOP -, ki je šlo sortnemu oljčnemu olju leccino iz ekološke pridelave Janka Bočaja iz Trušk.

Včeraj so podelili tudi priznanja v še enem tradicionalnem ocenjevanju oziroma tekmovanju, osnovnošolskem Oljka, ali te poznam, kjer je bila med devetimi ekipami najboljša tista z OŠ Marezige, v kateri so bili pod mentorstvom Damjana Pobege Matic Turk, Eva Starc in Katarina Plahuta.

Razloga za zelo pičlo udeležbo v ocenjevanju za Zlato oljčno vejico, ki je bilo že 24. po vrsti, sta predvsem dva: izjemno nizek pridelek v lanski letini in zaradi slabe kakovosti oljk tudi slabša oljčna olja.

Lansko letino je zaznamovalo slabo vreme z veliko dežja po mlačni zimi, ki jo je zalega škodljivcev očitno v veliki meri prenesla, saj je oljčna muha začela leteti tako zgodaj kot še nikoli in to zelo množično in se je ob njej najljubši istrski belici lotevala vseh sort oljk, česar doslej, še najmanj pa v takšni meri, niso zaznavali. Ogromno oljk je popadala po tleh, veliko oljkarjev je s solzami v očeh pobiralo zelo pičel in za povrh še črviv pridelek.

Milena Bučar Miklavčič, vodja nacionalnega panela za senzorično analitiko deviških oljčnih olj, ki je usmerjala tudi delo ocenjevalcev v Zlati oljčni vejici, ob klimatskih razmerah slabo letino pripisuje tudi pomanjkljivemu varstvu rastlin pred boleznimi in škodljivci, na kar oljkarji pristojne že dolgo opozarjajo. Bučar Miklavčičeva po analizah oljčnih olj lanskega letnika pravi, da so v veliko več vzorcih kot v minulih letih prisotne senzorične napake, predvsem po črvivi, gnili oljki in po plesni. Kdor je pridelek obral zgodaj, je nekoliko omilil skupek napak, ki se kažejo tudi v visoki povprečni kislosti lanskih oljčnih olj, ki je primerljiva z letnikom 1992, ko so slovenski oljkarji komaj začeli stopati na pot doseganja kakovosti. Vendar, poudarja Milena Bučar Miklavčič, so iz lanske letine tudi odlična oljčna olja, pridelek oljkarjev, ki so proti muhi škropili le dvakrat, a v najbolj pravih trenutkih.

“Kljub izjemno slabi sezoni so oljkarji pridelali dobro olje in ohranili svoje poslanstvo,” pa je na včerajšnji svečanosti poudaril predsednik Dosija Danilo Markočič. Pravi, da so pred oljkarji zahtevna leta, saj jim nova finančna perspektiva EU za kmetijstvo ni naklonjena, puščico obrača tudi proti državi, ker da je slovenski profil znotraj financiranja kmetijstva v EU preveč kontinentalno usmerjen in s premalo posluha za sredozemsko kmetijstvo. Markočič upa, da bo država uredila sivine pri oskrbi oljkarjev z zaščitni sredstvi, saj na tem področju zeva kar nekaj lukenj.

Po sinočnji svečanosti bodo oljkarji v prihodnjih tednih v svojih oljčnikih, čaka jih namreč eno najpomembnejših opravil, rez oljk, od katerega je pomembno odvisen pridelek tako v letošnjem kot tudi v prihodnjih letih. SAŠO DRAVINEC


Najbolj brano