Primorske medalje

Danes se na sejmišču v Gornji Radgoni začenja že 53. Mednarodni kmetijski sejem Agra. Do četrtka se bo na skupno kar 69.500 kvadratnih metrih razstavnih površin predstavljalo 1785 razstavljalcev iz 30 držav.

Boris Lisjak bo v torek prejel tri šampionske naslove. Foto: Bogdan Macarol
Boris Lisjak bo v torek prejel tri šampionske naslove. Foto: Bogdan Macarol

Danes bo sejem Agra v Gornji Radgoni svečano odprl predsednik republike Borut Pahor. Sejemska ponudba je, podobno kot v minulih letih, zelo raznovrstna, program pa izjemno pester. Posamezni sejemski dnevi so namenjeni različnim kmetijskim dejavnostim, današnji denimo kmečkim ženam in dekletom, oračem, podeželski mladini in turističnim kmetijam. Jutri bo med drugim dan čebelarjev, v ponedeljek govedorejcev, v torek vinarjev in vinogradnikov, v sredo bodo v ospredju zadružniki, prašičerejci in rejci drobnice, sklepni dan pa bo posvečen ekološkemu kmetijstvu.

Lisjakovi naslovi

V okviru sejma že dolgo vrsto let prirejajo ocenjevanja kakovosti. Najdaljšo tradicijo ima odprto državno ocenjevanje vin Vino Slovenija, ob vinu pa so pred strokovnimi komisijami še med, meso in mesni izdelki, mleko in mlečni izdelki ter sokovi, brezalkoholne pijače in embalirane vode.

Pod vodstvom dr. Mojmirja Wondre je dolga vrsta ocenjevalcev, med njimi so bili številni s Primorske, ocenila 418 vzorcev vin iz šestih držav. Za vina so podelili enajst šampionskih naslovov, štirje gredo na Kras. Kar tri šampionske naslove je prejel Boris Lisjak iz Dutovelj, za teran PTP, v tej kategoriji je šampion tudi vino iz kleti CV – Colja vino iz Coljave, za cabernet sauvignon 2012 med suhimi rdečimi vini, mlajšimi od treh let, in za zvrst sara v kategoriji suhih rdečih vin, ki so starejša od treh let. Lisjak bo tako najresnejši kandidat za naslov Vinar leta, ki ga bodo podelili v torek.

Za svoja vina so zlate radgonske medalje prejeli številni primorski vinarji. VK Goriška brda je prejela zlato za cabernet sauvignon bagueri 2011 in quercus 2013, za vino iz enake sorte pa tudi posestvo Klenar s Plavij za vinjo 2013, Vino SimčičKarol, Igor in Marjan za letnik 2013, Agroind Vipava za 2012, posestvo Brič za letnik 2009 ter vinogradništvo in vinarstvo Čarga 1767 iz Pristavega v Brdih za cabernet sauvignon 2012. Za cipro 2011 je zlato medaljo prejela kmetija Mahnič iz Dragonje, za malvazijo pozne trgatve 2009 pa Vinakoper. Vinakopru je šlo zlato tudi za merlot 2011, ob njih pa še kleti Zalatel iz Hruševlja v Brdih za merlot 2012, Viljem Žižmond iz Bukovice pa je prejel dve zlati medalji, za merlota guštin 2011 in 2012.

Med peninami je za peneči muškat zlato prejela VK Goriška brda, za pikolit Agroind Vipava, za terantona 2009 in 2011 ter ruj 2009 pa med refoški sežanski Vinakras. Simčič Karol, Igor in Marjan so prejeli zlato tudi za rumeni muškat 2014. Ob dveh šampionih so bile za teran še tri zlate medalje, še ena za Borisa Lisjaka, za Iva Kobala in za Vinakras. Med rdečimi zvrstmi je s saro 2006 Boris Lisjak ob šampionu za leto mlajše vino dobil še veliko zlato medaljo, za rdečo zvrst 2012 pa tudi Aleksander in Damir Zgonik iz Branika, družina Radišič iz Skopega za scoppo 2010, CV – Colja vina za QV 2011 in Vinakoper za Capris plemenito rdeče 2011.

Ocenjevanja kakovosti

V ocenjevanju medu je komisija ocenila 91 vzorcev, s cvetličnim medom je prvak sorte postal čebelar Zvonko Sedmak iz Klanca pri Kozini, ki je zlato medaljo prejel tudi za akacijev med, Jože Volk s Trnovega pri Novi Gorici pa je zlato prejel za gozdni med.

Pri mleku in mlečnih izdelkih šampionskega naslova za primorske pridelovalce ni bilo. Kmetija Žgajnar je prejela zlato medaljo za albuminsko skuto in navadni jogurt, Leone iz Ajdovščine dve veliki zlati medalji in dve zlati medalji za svoje sladolede in pite, kmetija Na Krnicah iz Idrijskih Krnic veliko zlato medaljo za trdi sir krnčan, kobariška Planika pa zlati medalji za ekološko pasterizirano nehomogenizirano mleko in za pasterizirano nehomogenizirano mleko.

V kategoriji mesa in mesnih izdelkov je za trikratno zaporedno zlato medaljo naslov šampion kakovosti prejela Pivka perutninarstvo za piščančje hrenovke, Peloz iz Kromberka pa za klobaso iz mesa divjega prašiča. Pivka je prejela tudi priznanje za varne mesnine. Tolminska mesarija Kragelj je zlate medalje dobila za kmečko salamo, hrustljavčke in tolminski želodec, Peloz za trajno klobaso s tartufi in prekajeni svinjski jezik, Pivka perutninarstvo pa zlate medalje za piščančjo posebno, njami piščančje hrenovke s sirom, njami piščančje hrenovke, piščančje prsi v ovitku, piščančjo pečeno šunko, piščančje hrenovke s sirom in piščančje pečene prsi – vir selena. Prejeli so tudi šest zlatih medalj za tržno ponudbo.

V kategoriji sadnih sokov, pijač in vod je ajdovski Fructal dobil naslov šampiona kakovosti za sok natura iz rdeče pese in sadni sirup iz limon z okusom mete in melise. Za izdelke iz njihove palete so dobili še kar 18 velikih zlatih medalj in štiri zlate medalje.

SAŠO DRAVINEC


Najbolj brano