Prevladujoča stanovitnost z občasno spremenljivostjo

Da si pomlad utira pot, o čemer smo pisali prejšnjič, smo v minulih dneh lahko opazili tudi zaradi visokih dnevnih temperatur in zaradi prvega soočanja s pomladnim režimom vetrov.

Nad večjim delom Evrope je solidno anticiklonsko območje
Nad večjim delom Evrope je solidno anticiklonsko območje 

Ob solidnem anticiklonu z jasnim vremenom, nizkem odstotku vlage in šibki burji so se dnevne temperature v torek marsikje pri nas povzpele nad 17 stopinj Celzija, ponekod na Goriškem so namerili celo nekaj več kot 19 stopinj Celzija. Že tako ali tako suh severovzhodnik se je med spuščanjem še dodatno sušil in segreval. Stopnja relativne vlage je večinoma padla pod 30 odstotkov, ponekod do okrog 20 odstotkov.

Morje in veter sta tesno povezana

Kako sta morje in veter tesno povezana, pa dobro vedo tisti, ki živijo na obali ali v njenem ožjem zaledju. Morje je pomemben termoregulator. Njegova temperatura se spreminja veliko počasneje kot na kopnem. Tudi za manjše spremembe so običajno, razen ob izjemnih dogodkih, kot je lahko denimo večdnevna zelo močna burja, potrebni dnevi in tedni. Na kopnem pa se obrat lahko zgodi le v nekaj urah. Zaradi tega pa zlasti v toplejših mesecih, ko so razlike v temperaturi višje, morje odigrava ključno vlogo pri vetrovnem režimu. Če so razlike zadostne, ko je, denimo, morje precej hladnejše od obale, čez dan zapiha morski veter. Nad morjem namreč nastane območje relativnega višjega zračnega tlaka, nad kopnim, ki je zaradi dnevnega sončnega segrevanja toplejše, pa območje nižjega.

V minulem tednu je zapihal morski veter

To se je že zgodilo v minulem tednu. Prislov že je na svojem mestu, kajti izraža, kot piše v Slovarju slovenskega knjižnega jezika, da dejanje, stanje nastopi prej, kot se pričakuje. Navadno se morski veter pojavlja v aprilu ali celo v maju, le v najboljšem primeru proti koncu marca. Toda marsikje se je letos zaradi visokih dnevnih temperatur že pojavil. V torek, ko je morje v Tržaškem zalivu imelo nekaj več kot 9 stopinj Celzija in je živo srebro na kopnem čez dan poskočilo nad 17 stopinj Celzija, so bile razlike zadostne. V slabih 30 minutah se je vlaga povečala za 25 odstotkov in je temperatura padla za 4,5 stopinje Celzija!

Presenetljiva sprememba

Po podatkih vremenske postaje v Boljuncu je bila tedanja sprememba naravnost presenetljiva in nenadna. Ob 13.30 je bila vlaga le 25-odstotna, ob 13.40 pa je postaja namerila najvišjo dnevno temperaturo 17,2 stopinje Celzija. Dotlej je proti nam s šibko burjico pritekal zelo suh zrak. Počutje je bilo povsem pomladno in naravnost idilično. Toda že ob 14. uri, ko je veter obrnil z morske strani, je bila slika povsem drugačna. Relativna vlaga je nenadno poskočila na 50 odstotkov, torej za kar 25 odstotkov, temperatura pa je padla na 12,7 stopinje Celzija. Vreme je bilo še vedno sončno in jasno, počutje pa precej različno. Zapihal je morski veter!

Jutri prehodno poslabšanje

V sredo se je po vzhodnem robu anticiklona spustil proti Balkanu hladnejši in bolj vlažen severni zrak. Pri nas je prišlo, po pričakovanju, le do prehodnega in obrobnega poslabšanja, toda območje nestanovitnega višinskega zraka bo v prihodnjih dneh nekoliko bližje našim krajem in se bo vzvratno pomikalo proti zahodu. V nedeljo bo zahodno od Korzike nastal višinski ciklon z atlantskim zrakom. Poslabšanje bo zajelo predvsem kraje precej bolj zahodno in južno od nas, vendar bo njegovo obrobje prehodno in delno segalo tudi do naših krajev. Po današnjem prevladujočem sončnem ali delno jasnem vremenu bo zato jutri z južnimi vetrovi postopno že več oblakov. Od jutrišnjega večera do ponedeljkovih opoldanskih ur pa bodo ponekod možne manjše občasne krajevne padavine.

Od torka večja stanovitnost in precej sonca

Od torka se bo, kot kaže, anticiklon spet okrepil in nam prinesel precej stanovitnosti in sonca, toda ob verjetni občasni spremenljivosti zaradi pronicanj nekoliko bolj vlažnega višinskega zraka. Večjih poslabšanj pa zaenkrat ni na vidiku. BRA


Najbolj brano