Pred nami so prijetni poletni dnevi

Temperature so se v drugi polovici junija, z le redkimi prehodnimi in delnimi izjemami, povečini zadrževale pod dolgoletnim povprečjem. Naši kraji so bili pod pogostim vplivom severnih vremenskih front, ki so se onstran alpskega grebena prek srednjeevropskih držav pomikale proti vzhodu, in z njimi povezanimi vsaj obrobnimi pronicanji hladnejšega severnega zraka. Subtropski anticiklon pa je bil precej oddaljen od našega območja.

 Foto: Petra Vidrih
Foto: Petra Vidrih

Dobrih deset dni se je živo srebro v povprečju stalno zadrževalo za 2 do 4 stopinje Celzija pod dolgoletnim povprečjem, občasno tudi do 5 stopinj Celzija. Pravega mraza sicer ni bilo, toda prav gotovo je bilo za ta čas razmeroma sveže. Radiosonda iz Campoformida pri Vidmu v sosednji Furlaniji Julijski krajini je na višini 1500 metrov v prostem ozračju v tem obdobju namerila najnižjo vrednost +6,6 stopinje Celzija in kar nekajkrat +7 stopinj Celzija. To so vrednosti, ki smo jih letos, denimo, pogosto beležili v aprilu in ki bi v normalnosti sodile v prvo tretjino maja.

V prizemlju se je od 14. junija živo srebro, z le redkimi krajevnimi izjemami, v nočnih urah redno spuščalo pod 20 stopinj Celzija, mestoma zlasti v zadnjih dneh tudi pod 15 stopinj. Najvišje dnevne temperature pa so se zadnjič dotaknile 30 stopinj Celzija (s kakšno krajevno izjemo) šele 12. junija. Dobra dva tedna se torej nismo soočali s poletnimi, navadno kar pogostimi, 30 stopinjami Celzija.

75 litrov dežja na kvadratni meter

Torkova vremenska fronta, ki je bila po pričakovanjih marsikje tista najbolj izrazita, ker je prinesla tudi obilne količine dežja in novo ohladitev, je bila tudi zadnja v tem nestanovitnem in razmeroma svežem poletnem obdobju. Gre prav gotovo za nek mejnik. Za njo se bo subtropski anticiklon, najprej z občasnimi nihanji, nato pa odločneje, občutno okrepil in nam prinesel stanovitnejše in dolgotrajnejše povečini sončno poletno obdobje, ob postopno višjih temperaturah.

V torek so bile količine padavin ob krajevnih nalivih zelo velike. ARSO je izračunal, da je ob prehodu vremenske fronte nad Slovenijo padlo 1500 milijonov ton vode, oziroma približno 75 litrov na kvadratni meter. Količine so bile ravno zaradi tipologije padavin zelo različne iz kraja v kraj. Zanimiv je prav gotovo podatek, da je v tržaškem Bregu, kjer je padlo največ dežja v tržaški pokrajini - samo v popoldanskih in večernih urah okrog 80 litrov na kvadratni meter -, padla več kot četrtina količine dežja v celotnem tekočem letu doslej. V samih devetih urah več kot četrtina dosedanje polletne količine.

Danes in jutri še možne plohe in nevihte

S padavinami - govorimo le o občasnih in krajevnih - marsikje še ni ravno povsem zaključeno. Danes in jutri se bo namreč onstran alpskega grebena preko srednjeevropskih držav pomikala proti vzhodu hladna vremenska fronta, ki bo prehodno nekoliko upočasnila okrepitev anticiklona. Obrobno bo proti nam pronical nekoliko hladnejši zrak, ki bo mestoma delno povečal nestanovitnost. Danes in jutri bo zato občasno prevladovalo nekoliko bolj spremenljivo vreme in bodo ponekod možne posamezne krajevne plohe ali nevihte. Šlo naj bi sicer za bolj krajevne in omejene pojave. Najvišje dnevne temperature bodo do okrog 26 ali 27 stopinj Celzija, zlasti na Goriškem pa bomo lahko namerili še kakšno stopinjo več.

Iz dneva v dan bo topleje

Od ponedeljka se bo sutbtropski anticiklon nad Španijo in Francijo še okrepil in se bo širil proti severu do Britanskega otočja in južne polovice Skandinavskega polotoka. Njegova os bo vsaj sprva pomaknjena bolj zahodno od nas. Proti nam bo zato po njegovem desnem robu pritekal manj vroč zrak kot v nekaterih zahodnih evropskih državah. Zagotovil nam bo večdnevno sončno in poletno vreme z le morebitno občasno krajevno popoldansko spremenljivostjo, toda ob ne ravno prevročih temperaturah. Iz dneva v dan bo sicer postopno nekoliko topleje, zlasti v drugi polovici tedna bodo najvišje dnevne temperature do okrog 30 stopinj Celzija, kakšno stopinjo več bomo lahko namerili na Goriškem, kakšno stopinjo manj pa povečini ob morju.

BRA


Najbolj brano