Pravo poletje bolj malo verjetno

V nasprotju s pričakovanji se v drugi polovici tedna subtropski anticiklon ni okrepil. Pravzaprav to velja zlasti za naše območje, kar ste verjetno vsi opazili. Vremenska slika je zelo negotova, spremenljiva in pogosto nestanovitna, zagotovo ne ravno poletna.

Kljub spremenljivemu vremenu v prihodnjih dneh ne bo manjkalo sončnih utrinkov Foto: Marica Uršič Zupan
Kljub spremenljivemu vremenu v prihodnjih dneh ne bo manjkalo sončnih utrinkov Foto: Marica Uršič Zupan

V ozračju je veliko vlage. Glavnina poslabšanja, ki je zajelo naše kraje v začetku tedna, je sicer mimo, toda v naši bližini se še zadržuje in v bistvu miruje atlantski zrak, ki pogosto pronica tudi k nam.

Vse naokrog se je zračni tlak že občutno okrepil, vrzel pa vztraja ravno na našem širšem območju in nad delom osrednje Evrope. Kot kaže, se bo podobna slika še nadaljevala, vrzel pa bi se lahko v prihodnjem tednu zaradi občasnega dotoka severnega zraka še nekoliko poglobila.

Nadaljevalo se bo spremenljivo vreme

Bolj malo verjetno je, da bomo v kratkem spet dočakali dolgotrajnejšo poletno sliko. Spremenljivo vreme z vsaj občasno nestanovitnostjo se bo namreč, kot kaže, nadaljevalo - morda s kakšnim vmesnim premorom - tudi večji del prihodnjega tedna. Ne bo manjkalo sicer tudi sončnih utrinkov, ki bodo, kot se pogosto dogaja zlasti v pomladnih mesecih, verjetnejši v dopoldanskih urah. Popoldne pa bo več oblakov. Nastajale bodo krajevne padavine, deloma plohe in nevihte. Prizemni zrak se se bo namreč ob dopoldanski jasnini segreval in se nato z vzgornikom dvigal v višje sloje, kjer pa bo naletel na veliko vlago.

Zanimivo, da so kljub prevladujočemu slabemu vremenu višji sloji trenutno poletno topli, kar ni ravno običajno, vendar je zrak visoko nad nami tudi zelo vlažen. Radiosonda iz Campoformida pri Vidmu v sosednji Furlaniji-Julijski krajini je včeraj opoldne na višini 1500 metrov v prostem ozračju namerila 13,4 stopinje Celzija, sredi tedna pa še kakšno stopinjo več. Temperatura v višjih slojih je torej v bistvu skladna z dolgoletnim dogajanjem, vlaga pa je občutno večja. Od zračnega sloja na višini 3000 metrov do višine okrog 7000 metrov je vlažnost povečini več kot 90-odstotna.

Zrak je torej nasičen z vodno paro. Temperature, ki jih beležimo v prizemlju, pa so nižje zaradi skromnega sončnega žarčenja in pogoste oblačnosti ter padavin. V primeru sončnega vremena bi živo srebro te dni redno dosegalo in presegalo 30 stopinj Celzija.

Dopoldne več jasnine, popoldne padavine

Sicer pa se je ravno zaradi občasnih padavin, postopno višjih temperatur in odsotnosti pomembnejših vetrov v zadnjih dneh občutno povečal občutek soparnosti.

Danes in jutri bo dopoldne mestoma nekaj več jasnine, čez dan pa se bo povečala oblačnost. Zlasti v popoldanskih in večernih urah se bodo pojavljale krajevne padavine, deloma plohe in nevihte. Najvišje dnevne temperature bodo malo nad 25 stopinj Celzija, ponoči pa se živo srebro ne bo spustilo pod 20 stopinj Celzija.

V začetku prihodnjega tedna se bo nadaljevalo podobno vreme. Vrzel v zračnem tlaku nad našim območjem se, kot kaže, ne bo zapolnila. Pravzaprav se bo še deloma okrepila, ker bo občasno k nam pritekal bolj severni zrak.

Prevladovalo bo spremenljivo vreme z občasno nestanovitnostjo. Ne gre izključiti niti prehodnega občutnejšega poslabšanja med torkom in sredo, ko je po sedanjih izračunih verjetno, da bodo padavine pogostejše in močnejše, ohladitev pa nekoliko izrazitejša.

BRA


Najbolj brano