Prave zime še ne bo

Višinska dolina s severnoatlantskim zrakom, o kateri smo zadnjič pisali, se je res spustila nad zahodno Sredozemlje, vendar se nato ni občutneje pomaknila naprej proti nam.

V drugi polovici tedna bo lepo poznojesensko vreme.
V drugi polovici tedna bo lepo poznojesensko vreme. 

Na evropskem severovzhodu namreč vztraja soliden anticiklon, ki je razširil svoj vpliv tudi na večji del osrednjega Sredozemlja in zaustavil glavnino vlažnega in nestanovitnega zraka precej bolj zahodno od nas. Kljub temu se je vremenska slika tudi pri nas v zadnjih dneh poslabšala, vendar je bilo dogajanje povečini umirjeno in bolj jesensko.

Od jugozahoda je s šibkimi vetrovi počasi pritekal zelo vlažen zrak, prevladovala je siva in vlažna jesenska slika z oblačnostjo, marsikje meglenim ozračjem in občasnimi rahlimi padavinami. To se bo dogajalo tudi danes in jutri, a se bo jutri dogajanje nekoliko zaostrilo.

Višinska dolina bo še mirovala nad zahodnim Sredozemljem, toda od nje se bo odcepil ciklon, ki bo obšel anticiklonsko pregrado po nekoliko južnejših vzporednikih in se bo nato pomikal proti severovzhodu. Zlasti od nedeljskih večernih ur ter v noči na ponedeljek se bo ciklon približal našim krajem in bo občutneje vplival tudi na vreme pri nas.

Jutri zvečer in v noči na ponedeljek bo dogajanje bolj dinamično, padavine se bodo okrepile, pojavljale se bodo tudi plohe in nevihte. Ciklon bo med drugim pritegnil k sebi zlasti v nižjih plasteh ozračja hladnejši severovzhodni zrak, zato bo ponovno zapihala burja, ki se bo krepila, živo srebro v termometrih pa se bo spuščalo. V preteklih dneh se je celo omenjalo možnost sneženja, vendar po zadnjih pokazateljih postaja vse bolj verjetno, da dotok hladnega zraka za sneženje v nižinah niti zdaleč ne bo zadosten. Snežilo bo le v gorah, proti koncu padavin pa se bo meja med snegom in dežjem pri nas lahko spustila do nadmorske višine 900 do 1000 metrov, ponekod na severovzhodu države pa predvidoma za kratek čas nekoliko nižje.

Ozračje je bilo medtem v zadnjih dneh zlasti v višinah za ta čas nenavadno toplo. Radiosonda iz Campoformida pri Vidmu v sosednji Furlaniji Julijski krajini je prehodno namerila ničto izotermo na višini preko 3000 metrov, medtem ko je v prizemlju s severovzhodnimi vetrovi pritekal nekoliko hladnejši zrak, skladen z dolgoletno normalnostjo. Ob novi spremembi so se zlasti od četrtka ob jugozahodniku spet otoplili prizemni sloji, medtem ko se je v višinah ničla nekoliko spuščala.

Vremenska fronta, ki bo prešla naše kraje v noči na ponedeljek, bo povzročila novo nadaljnjo spremembo. Za njo se bo namreč od zahoda krepil anticiklon, ki bo segel do severnoevropskih držav in se bo širil tudi proti severovzhodu. Težišče vremenske slike se bo deloma in postopno pomaknilo nad evropsko celino. Vpliv vlažnega sredozemskega zraka bo zato iz dneva v dan manjši. V ponedeljek in torek bo še prevladovalo oblačno vreme z občasnimi padavinami, vendar bo nato zlasti sredi prihodnjega tedna vse več spremenljivosti in bo vremenska slika povečini suha ter vsaj deloma sončna. Dotok severovzhodnega zraka pa se bo stopnjeval.

V prihodnjem tednu bo pogosto pihala burja in temperature se bodo spuščale. Ne pričakujemo ravno posebnega mraza, toda zaradi burje in nižjih temperatur, četudi ne bo snega, bo marsikje vsaj prehodno zadišalo po zimi. BRA


Najbolj brano