Poletje, a brez ekstremov

Če sodimo letošnje poletje po dogajanju v višjih slojih, zlasti po dvigovanju in spuščanju ničte izoterme, lahko okvirno zapišemo, da je bilo od 1. junija do danes kar pet občutnejših otoplitev in ohladitev.

Konec tedna bo sončen in vroč, nato sledi poslabšanje Foto: Alja Tasi
Konec tedna bo sončen in vroč, nato sledi poslabšanje Foto: Alja Tasi

Ničta izoterma je dosegla največjo višino - 4400 metrov - 4. julija, najnižje pa je padla do višine 2298 metrov, in sicer 1. junija.

Šlo je predvsem za izmenjavo toplote prek poldnevnikov s sosledjem dokaj izrazitih pozitivnih in negativnih valov. Prehodnim okrepitvam subtropskega anticiklona so sledili spusti hladnejšega severnega zraka, sosledje pa se je skoraj enakomerno nadaljevalo več tednov. Pogrešali smo azorski anticiklon in njegovo zmernost, ki je v preteklosti pogosto ugodno vplival na prijetnost vremenske slike na našem širšem območju.

V ponedeljek spust atlantskega zraka

Ravnokar se zaključuje pozitivni val. Subtropski anticiklon bo zdržal še danes in jutri, ko bo torej vreme še sončno in vroče, v ponedeljek pa pričakujemo nov spust atlantskega zraka. Prišlo bo do poslabšanja z ohladitvijo, ki pa bo manj izrazita in dolgotrajna kot v preteklem tednu.

Kaže, da bo poletje vendarle ubralo svojo normalno in bolj umirjeno pot. Po prehodnem ponedeljkovem poslabšanju, ki se bo povečini zavleklo do torka, ponekod morda deloma do srede, se bo spet okrepil subtropski anticiklon, ki bo vsaj do konca meseca zaobjel tudi naše območje. Dotlej, če ne bo kakšnih vmesnih sprememb, ne bo več bistvenih poslabšanj - z izjemo morebitne krajevne popoldanske nestanovitnosti - in bodo prevladovale poletne temperature.

Poletno vroče bo, toda daleč od tega, da bi vsaj do konca meseca pričakovali kakšen poseben vročinski val. Na višini 1500 metrov v prostem ozračju bo temperatura povečini nihala okrog 15 ali 16 stopinj Celzija; kaže, da z le manjšimi odkloni. Prizemne temperature bodo do okrog 30 stopinj Celzija ali le kakšno stopinjo več, noči pa bodo še razmeroma prijetne. Razmere bodo torej v glavnem normalne za ta čas.

Občutnejša otoplitev, ki je zajela naše kraje med 8. in 12. junijem, bo zelo verjetno do konca julija ostala osamljena in bo junijsko obdobje ostalo najtoplejše doslej v tekočem letu. Tedaj je radiosonda iz Campoformida pri Vidmu na višini 1500 metrov v prostem ozračju namerila najvišjo temperaturo 19,8 stopinje Celzija. V prizemlju smo beležili najvišje dnevne temperature do okrog 36 stopinj Celzija. Le za primerjavo naj dodamo, da se je v najtoplejših obdobjih minulih poletij temperatura na višini 1500 metrov večkrat dvignila do 23 stopinj Celzija ali še više. Tudi najtoplejše letošnje obdobje torej ni primerljivo z največjo vročino v preteklih letih.

Danes in jutri sončno

Anticiklon bo vztrajal še danes in jutri. Prevladovalo bo sončno in vroče vreme. Najvišje dnevne temperature bodo malo nad 30 stopinj Celzija. Kakšno stopinjo manj bomo namerili ob morju, kjer bo pihljal morski veter, ki bo čez dan hladil obalo. Jutri bodo vetrovi zapihali od jugozahoda in bo že več vlage, zato bo vroče in soparno. Jutri zvečer bodo v gorskem svetu lahko že nastale prve plohe in nevihte.

V noči na ponedeljek in v ponedeljek, ko se bo od severozahoda spustilo v našo bližino območje z bolj svežim in vlažnim atlantskim zrakom, se bo povečala nestanovitnost. Nastajala bo kopasta oblačnost, iz nje pa krajevne plohe in nevihte, mestoma lahko tudi močne. Manj pogoste bodo ob morju, kjer bo nekaj več spremenljivosti in morda tudi vsaj delne jasnine.

V torek se bo nadaljevala podobna vremenska slika. Ozračje se bo osvežilo. V sredo bo ponekod še nekaj spremenljivosti, vremenska slika pa se bo postopno umirjala. Temperature bodo prijetne.

BRA


Najbolj brano