Polet prve inspiracije

DJI, kitajski izdelovalec dronov, je predstavil inspire 1. Leteči tekmec na zelo rastočem trgu dronov bo verjetno odločno pometel s konkurenco. DJI droni postavljajo nove mejnike v različnih panogah, kot je industrija, profesionalna video produkcija, kmetijstvo, zaščita narave, iskanje pogrešanih ter energetska infrastruktura.

Ko gre za večjo novost na trgu, pri odločitvi za oglaševanje ne gre izbirati sredstev. Tako je eden vodilnih svetovnih izdelovalcev dronov, kitajsko podjetje DJI, za svojo predstavitev izbralo voditelja oddaje Razbijalca mitov s TV kanala Discovery.

Drone ali uradno UAV - “unmaned aerial veichle”, kar v prevodu pomeni plovilo brez posadke, je izdelek zelo hitro rastočega trga, ki bo v bližnji prihodnosti del našega vsakdana. Torej poglejmo, kakšno inspiracijo nam ponuja DJI. Inspire 1 spada v razred pol profesionalnih dronov, zato je tudi njegova cena, ki se prične pri 2859 evrih, dokaj sprejemljiva gleda na njegove zmogljivosti. Novost inspire 1 je vsekakor kamera v kompletu z njim, ki pa je prav tako snemljiva in zamenljiva za bodoče nadgradnje.

Video kamera ima vgrajeno Sonyevo tipalo examor gostote 12 milijonov slikovnih točk, s katerimi zajema video posnetke v ultra visoki ločljivosti 4K. Za fotografiranje je na voljo le ena ločljivost in to 12 milijonov slikovnih točk ter občutljivost ISO od 100 do 6400, več hitrosti zaporednih posnetkov (od 3 do 7 na sekundo), medtem ko je pri video načinu možnosti izbire precej: od več različnih formatov kot tudi hitrosti snemanja.

Za brezhibno in učinkovito povezavo med upravljalcem in dronom skrbi tokrat integrirani, pa vendar revolucionarni DJI-jev sistem komunikacije lightbridge, ki omogoča, da lahko z velike razdaljo gledamo prenos slike v visoki ločljivosti na upravljalskem ekranu tako upravljalca drona kot po možnosti tudi upravljalca kamere. Inspire 1 je peti brat v eskadrilji s še dvakrat toliko različic, ki jo ponuja izdelovalec DJI. Doma je iz Shenzena, največjega mesta na jugu Kitajske, ki ga mnogi omenjajo kot kitajsko Silicijevo dolino.

Kot je že bilo že omenjeno, novi dron spada med polprofesionalne drone, pa vendar so njegove sposobnosti novo poglavje v njihovi uporabi.

Ker v notranjih prostorih ni GPS signala, ki ga naprava s pridom izkorišča za varno letenje, setamkaj za letenje uporablja posebna kamera, ki je vgrajena na njegovem spodnjem delu, ob njej pa so tudi posebna zvočna tipala. Vse skupaj omogoča, da se dron ustavi in lebdi na točki, ko izpustite njegovo upravljanje. Nova baterija ter inteligentni sistem napajanja virtualno skrbi sam zase! Kako? Ko je v zraku, procesor izračuna preostanek energije, namenjene letenju, in ta je prikazan na upravljalniku, ostala energija pa je izračunana in zadržana za varno vrnitev na izhodišče poleta. Procesor tako izvaja nadzor nad vsako izmed šestih celic posamezne baterije (za vsako polnjenje in praznjenje) ter tako dolgoročno prikazuje njeno življenjsko dobo in vzdržljivost, potrebno za varno letenje.

Za začetnike letenja so pri inspire 1 omogočili tipko vzleta in pristanka. Tako se z enostavnim pritiskom na ukaz dron dvigne do prej nastavljene določene začetne višine in prav tako pristane, saj začetniški uporabniki dobro vedo, da sta vzlet in pristanek med zahtevnejšimi deli poleta.

Še nekaj osnovnih tehničnih podatkov:

> teža: 2935 gramov z baterijo,

> maksimalni čas letenja: 18 minut,

> maksimalna hitrost vzpona: 5m/s,

> maksimalna hitrost spusta: 4m/s,

> maksimalni upor vetra: 10 m/s

> maksimalna hitrost: 22m/s,

> doseg oddajnika: 2 kilometra,

> cena: od 2860 evrov do 3300 evrov z dodatnim upravljalnikom za upravljalca kamere.

LC


Najbolj brano