Polarni zrak se poslavlja

Polarni zrak je po pričakovanjih zadal občuten udarec dosedanji novembrski statični in nenavadno topli vremenski sliki. Naenkrat smo se znašli skorajda v pravi zimi, spremembo pa smo občutili toliko bolj, ker doslej pravega mraza še ni bilo in so se temperature pogosto zadrževale za več stopinj Celzija nad dolgoletno normalnostjo.

Anticiklon bo postopno spet zaobjel večji Evrope in Sredozemlja.
Anticiklon bo postopno spet zaobjel večji Evrope in Sredozemlja. 

Zelo toplo za ta čas je bilo v minulem obdobju zlasti v gorah, ko je prehodno popustil temperaturni obrat, pa tudi v nižinah, zlasti okrog martinovega, ko so najpogumnejši še preizkušali kratke rokave. V tem tednu je ob vdoru polarnega zraka tudi burja odigrala svojo vlogo in poskrbela, da je bil občutek mraza večji od dejanskih temperatur, ki so jih namerili termometri. Njeni sunki so v Tržaškem zalivu več dni presegali hitrost 100 km/h, najmočnejša je bila včeraj, ko je deželna meteorološka opazovalnica iz Furlanije Julijske krajine s svojim zvočnim anemometrom na pomolu bratov Bandiera v Trstu namerila sunek 132 km/h. Temperatura, ki smo jo dejansko občutili zaradi vetra, se je marsikje vse dni v tednu vsaj občasno spuščala za nekaj stopinj Celzija pod ničlo.

Ob vdoru polarnega zraka je preteklo soboto po pričakovanjih ponekod tudi snežilo, povečini nad nadmorsko višino 400 do 500 metrov, mestoma prehodno tudi ponekod nižje. Toda zaradi v glavnem rahlo pozitivnih temperatur se je sneg obdržal le v nekoliko višjih legah.

V višinah se je ohladilo za več kot 18 stopinj

Šlo je za občutno ohladitev, kakršnih ne beležimo ravno pogosto, kar potrjujejo tako višinski kot prizemni podatki. Na višini 1500 metrov v prostem ozračju je, denimo, temperatura od minulega četrtka do torka, ko je ohladitev dosegla svoj vrhunec, padla za več kot 18 stopinj Celzija. Pretekli četrtek, 19. novembra, je radiosonda iz Campoformida pri Vidmu na tej višini namerila +14 stopinj Celzija, ta torek pa -4,1 stopinje Celzija. Razmere so se po pričakovanjih najbolj spremenile v gorah, ker so bile temperature v nižjih slojih zaradi inverzije nekoliko nižje.

Prav tako v četrtek, 19. novembra, je deželna meteorološka opazovalnica FJK na 1790 metrov visokih Višarjah namerila za ta čas zelo visoko srednjo dnevno temperaturo +9,4 stopinje Celzija, po ohladitvi v ponedeljek in torek pa srednjo dnevno temperaturo -8,0 oz. -9,2 stopinje Celzija, torej v torek nižjo kar za 18,6 stopinje Celzija. Ni potrebno posebej poudarjati, da gre, še posebej če upoštevamo, da so to povprečne dnevne temperature, ki torej odražajo 24-urno dogajanje, za ogromno razliko, ki presega večmesečno normalno dogajanje.

V soboto se je živo srebro naglo spuščalo tudi v nižinah, občutek mraza pa je povečevala tudi burja. Ob 9.20 smo v Boljuncu namerili +14,3 stopinje Celzija, ob 19.40 pa +4,6 stopinje Celzija. V dobrih 10 urah je temperatura torej padla za 9,7 stopinje Celzija, od opoldanskih do večernih ur pa je, vedno v Boljuncu, padlo nekaj več kot 35 litrov dežja na kvadratni meter. Drugod so bile količine povečini nekoliko manjše, še vedno pa ne ravno skromne.

Postopno se bo segrelo

Vdor hladnega zraka se zaključuje. Anticiklon bo postopno spet zaobjel Sredozemlje in večji del Evrope, severovzhodni vetrovi bodo popustili. Vremenska slika bo v bližnji prihodnosti spet bolj umirjena, prevladovali bodo šibki jugozahodni vetrovi, ozračje pa se bo postopno nekoliko segrelo. Iz dneva v dan se bo tudi nekoliko povečal odstotek vlage, kar bo verjetno nekoliko bolj občutno sredi prihodnjega tedna.

Danes in jutri pričakujemo povečini sončno vreme z le občasno zmerno oblačnostjo. Burja bo postopno ponehala in bo zlasti čez dan nekoliko topleje. V ponedeljek in torek se bo nadaljevalo stanovitno in v glavnem še povečini sončno ali zmerno oblačno vreme. BRA


Najbolj brano