Po današnjem poslabšanju se nam obeta zgodnja jesen s sinje modrim nebom

Ob prehodu iz poletnega dogajanja v jesensko, ki se ravnokar udejanja, smo v zadnjem tednu dočakali dva pomembna vremenska dogodka: začetek meteorološke jeseni in vzpon ničte izoterme najvišje letos, nad višino 5000 metrov.

Subtropski anticiklon se je umaknil, višinska dolina se je 
približevala našim krajem.
Subtropski anticiklon se je umaknil, višinska dolina se je približevala našim krajem. 

Meteorološka jesen se je po mednarodni konvenciji začela v torek, 1. septembra, začetek astronomske pa bomo obeležili ob jesenskem enakonočju v sredo, 23. septembra. Meteorološki letni časi bi morali bolje odražati resnično vremensko dogajanje od astronomskih, kar prihaja letos še posebej do izraza.

Če smo do preteklega tedna, sicer tudi z vmesnim premorom v drugi polovici avgusta, beležili nadpovprečno visoke temperature in pogosto še povsem poletno sončno vreme, ki je privabljalo na plaže številne kopalce, se je v minulih dneh vremenska slika začela spreminjati. Po pričakovanjih najprej počasi in postopno, od včeraj pa izraziteje.

Subtropski anticiklon se je umaknil

Subtropski anticiklon, ki je letos pogosto in občutno vplival na evropsko vremensko dogajanje, se je v začetku tedna začel umikati pred hladnejšim in bolj vlažnim atlantskim zrakom. Obsežno atlantsko ciklonsko območje je najprej zajelo severozahodne evropske predele. Naši kraji so bili na obrobju glavnine dogajanja. Z jugozahodnimi vetrovi je proti nam začel pritekati nekoliko bolj vlažen zrak, ki je povečal spremenljivost. Ponekod so se od časa do časa tudi pojavljale padavine, deloma nevihte, največ sončnega vremena pa je bilo ob morju.

Vremenska fronta bo jutri zapustila naše kraje

Višinska dolina se je včeraj občutneje pomikala proti nam in je prispela v našo neposredno bližino. Poslabšanje s padavinami, deloma plohami in nevihtami, bi se moralo dokončno zaključiti pozno nocoj ali ponoči. Ob današnjih ponekod tudi ne ravno nemogočih posameznih močnejših nevihtah ali nalivih bo proti večeru zapihala zmerna burja, živo srebro pa se bo spuščalo. Ponoči bodo najnižje temperature ob morju pod 20 stopinjami Celzija, povečini drugod pa okrog ali pod 15 stopinjami Celzija.

Vremenska fronta bo jutri zapustila naše kraje in vreme se bo izboljšalo. Prevladovalo bo precej sončno vreme z morebitno občasno krajevno spremenljivostjo, najtopleje bo na Goriškem, kjer bodo najvišje dnevne temperature segale do okrog ali malo nad 25 stopinj Celzija, kakšno stopinjo Celzija manj pa bomo po vsej verjetnosti namerili povečini drugod.

Občutno se bo zmanjšala stopnja relativne vlage

Od ponedeljka se nam obeta za več dni prijetno septembrsko vreme s prevladujočo jasnino in razmeroma svežimi severovzhodnimi vetrovi. Nad evropskim zahodom in severom bo nastalo anticiklonsko območje, ki bo proti nam preusmerjalo suh in razmeroma svež zrak. V primerjavi z minulim dogajanjem se bo občutno zmanjšala stopnja relativne vlage, zrak bo čist in suh. Šlo bo za lepe zgodnjejesenske dni, ko bo nebo pogosto sinje modre barve. Noči bodo sveže, čez dan pa bomo beležili prijetne temperature. Taka vremenska slika bi lahko trajala, z morebitno občasno krajevno spremenljivostjo, večji del prihodnjega tedna.

Pred spremembo se je ničta izoterma povzpela najvišje letos

Povrnimo se, nazadnje, na drugi pomembni vremenski dogodek, ki smo ga dočakali v tem tednu in smo ga omenili na začetku članka. Ničta izoterma se je ravno zadnji dan meteorološkega poletja, v ponedeljek 31. avgusta, ob 3. uri zjutraj, povzpela do višine 5030 metrov, najvišje v letošnjem poletju.

Velja poudariti, da se preko 5000 metrov nadmorske višine ničta izoterma ni povzpela niti v zelo vročem poletju 2003 in le malokrat v zgodovini radiosondaž, ki jih v Furlaniji Julijski krajini opravljajo od leta 1974. Ta podatek sodi v sam zgodovinski vrh.

BRA


Najbolj brano