Po otoplitvi nova sprememba

Zadnjič smo pisali o občutni ohladitvi, tokrat pišemo o občutni otoplitvi, ki je po pričakovanjih v minulih dneh zajela tudi naše kraje. Toda kratkotrajna bo, medtem ko boste prebirali ta članek, se bo njen vpliv počasi že iztekal. Čaka pa nas nova sprememba.

Anticiklon nad Sredozemljem začenja popuščati
Anticiklon nad Sredozemljem začenja popuščati 

Nagle in izrazite spremembe lahko tudi nekoliko presenečajo, toda ne smemo pozabiti, da sta vmesna letna časa, pomlad in jesen, obdobji velikih vremenskih sprememb. Temperaturna izmenjava preko poldnevnikov se običajno poveča in vremenska slika je bolj razgibana. Zdaj prevladujejo še topli sredozemski višinski grebeni, ki prinašajo stanovitnost in višje temperature, zatem pa že razmeroma mrzle severne višinske doline s poslabšanji in ohladitvami. Kot da bi se odigravalo neko tesno soočanje med odhajajočim poletjem in prihajajočo jesenjo. Kvečjemu nas lahko letos nekoliko preseneča predčasnost tega dogajanja.

Najvišje 24-urno povprečje v celotnem septembru

Izrazita subtropska advekcija je v preteklih dneh prinesla za ta čas zelo visoke temperature, povečini drugo najtoplejšo epizodo v letošnjem septembru. Živo srebro se je marsikje dotaknilo 30 stopinj Celzija, ponekod jih je tudi za krajši čas preseglo. Topleje je bilo v celotnem mesecu ponekod le 2. septembra, ko se je tu in tam živo srebro povzpelo še za nekaj desetink višje.

V Boljuncu smo v četrtek namerili najvišjo temperaturo 30,1 stopinje Celzija in zelo visoko 24-urno dnevno povprečje 25,9 stopinje Celzija, ki je bilo v absolutnem smislu najvišje v mesecu in je celo presegalo povprečje 17 dni v avgustu in 10 dni v juliju. Razmeroma visoka je bila tudi stopnja vlage, zato je bil toplotni indeks še nekoliko višji.

Naši kraji so se znašli ravno med globokim in obsežnim ciklonskim območjem s središčem nad Britanskim otočjem in subtropskim anticiklonom nad vzhodnim Sredozemljem, Balkanom in deloma vzhodno Evropo. V prvi polovici tedna je prevladoval ciklon in je bilo vreme bolj spremenljivo in oblačno, tu in tam so se pojavljale tudi padavine. Zaradi dotoka zelo vlažnega zraka so v sredo nastajale tudi močnejše nevihte z nalivi. Glavnina poslabšanja, ki je bilo ponekod zelo izrazito, pa je bila sicer precej bolj južno in zahodno od nas.

Izrazita advekcija za ta čas zelo toplega subtropskega zraka

Od četrtka se je ravnotežje nekoliko spremenilo v korist anticiklona. Pri nas je prišlo s prizemnimi jugovzhodnimi vetrovi in višinskimi jugozahodnimi tokovi do izrazite advekcije za ta čas zelo toplega subtropskega zraka. Ničta izoterma se je povzpela nad višino 4400 metrov, kar je v tem času več kot kilometer višje od normalnosti, radiosonda iz Campoformida pri Vidmu v sosednji Furlaniji Julijski krajini pa je na višini 1500 metrov v prostem ozračju namerila najvišjo temperaturo 17 stopinj Celzija, kar je za približno sedem stopinj Celzija več od dolgoletnega povprečja. Natanko enako temperaturo je namerila 2. septembra. Okrepljeni tokovi ob izraziti subtropski advekciji, ki so proti nam dotekali iz severnoafriških predelov, so v višjih slojih ozračja prinašali tudi mikroprašna peščena zrnca, kar je bilo vidno na satelitskih posnetkih, pa tudi v resnici, denimo ob četrtkovem sončnem zatonu, ki je bil nenavadne rumene barve.

Ob prehodnem poslabšanju precejšnja ohladitev

Našim krajem se hitro približuje severnoatlantska višinska dolina, ki ob prehodnem poslabšanju prinaša v primerjavi s sedanjim dogajanjem precejšnjo ohladitev. Že danes bo postopno več oblačnosti, zlasti od popoldanskih ur bo lahko ponekod padlo nekaj dežja. Temperatura bo padla. Ponoči in jutri bo prevladovalo spremenljivo vreme, možne bodo delne razjasnitve, pa tudi občasna pogostejša oblačnost. Zlasti ponoči se bodo pojavljale krajevne padavine. Zapihala bo burja, še nekoliko se bo ohladilo. V začetku prihodnjega tedna zaenkrat kaže na precej stanovitno vremensko sliko z občasno spremenljivostjo, toda s precej nižjimi temperaturami od sedanjih.

BRA


Najbolj brano