Ples ob drogu kot način življenja

Ples ob drogu se predvsem v zadnjem času otresa stereotipov in postaja ena od učinkovitih fitnes vadb tako za ženske kot za moške in otroke. Na Goriškem delujejo tri inštruktorice tega umetniškega izražanja ob drogu, za katerega sta ključni moč in fleksibilnost, priljubljenost te športne discipline pa neprestano narašča. Vztrajnost in samodisciplina sta recept za uspešno vadbo.

Iris Batista iz Ajdovščine se poleg drugih športnih disciplin zadnje leto posveča plesu ob drogu in poučevanju ter fotografiranju te fitnes vadbe.
Iris Batista iz Ajdovščine se poleg drugih športnih disciplin zadnje leto posveča plesu ob drogu in poučevanju ter fotografiranju te fitnes vadbe.  

Neverjetni in dih jemajoči plesni gibi ob drogu, triki in koreografija, v kateri se združijo prvine gimnastike ter akrobatike, so za mnoge paša za oči, najbolj vztrajni pa se z izzivom, ki ga prinaša ples ob drogu, tudi spopadejo in uspejo.

Vsega je kriv cirkus

Ples ob drogu izhaja iz cirkusa in je danes razširjen po vsem svetu. Najboljši plesalci in inštruktorji te discipline prihajajo iz Združenih držav Amerike, Avstralije ter srednje in vzhodne Evrope. Ljubitelji tega športa pa si želijo, da bi čim prej postal tudi olimpijska disciplina. Za vse večjo prepoznavnost in popularnost plesa ob drogu pa gre zahvala tudi številnim posameznikom, ki so svoje vragolije in sposobnosti ob enem ali več drogovih pokazali v mnogih televizijskih oddajah in “talent šovih” po celem svetu.

Vse bolj priljubljena fitnes vadba je v zadnjih letih zasvojila tudi mnoge Primorke in Primorce, ki umetniško izražanje ob drogu lahko trenirajo v Ajdovščini, Solkanu, Gorici in Kopru.

Pri tem uporabljajo drogove iz nerjavečega jekla, ki v višino merijo do štiri metre, premer pa imajo 42 milimetrov. Med njimi ločimo tiste za domačo uporabo, za treninge, za hitro postavitev, za nastope ... V Sloveniji imajo skoraj vsi plesni studii drogove slovenskega izdelovalca Lupit Pole.

Poleg kakovostnega droga pa je pomembna tudi prava garderoba. Za varen in uspešen ples ob drogu ne pridejo v poštev trenirke, majice z dolgimi rokavi in kapucami ter dolge športne hlače ali pajkice, ampak je priporočljivo in zaželeno kazati čim več gole kože, saj je prav koža tista, s katero se plesalci zanesljivo oprimejo droga.

Vadba odpravlja bolečine v hrbtu

Najdaljši staž poučevanja plesa ob drogu na Goriškem ima Oksana Salimova, ki že dobro leto in pol svoje znanje podaja tečajnicam v Solkanu. “Ukvarjala sem se s športno gimnastiko, aerobiko in pet let sem med drugim tudi delala v cirkusu,” o svojih izkušnjah pove 35-letna Oksana, ki je sicer po poklicu učiteljica razrednega pouka. Poudarja, da je za uspeh v tem športu potrebno imeti močno in gibljivo telo ter eleganco, ki jo poleg žensk lahko izražajo tako moški kot tudi otroci. “To je predvsem varen šport, saj odpravlja težave s hrbtom ter bolečine in druge nevšečnosti, ki nam jih prinaša vsakdanja prisiljena drža za računalnikom in drugimi tovrstnimi napravami. S to vadbo se telo zelo lepo preoblikuje in dobiva res pravo obliko, ker se dela s svojo težo,” dodaja.

Oksana, ki je po rodu Rusinja iz Ukrajine, na treningih pozornost posveča vsaki plesalki. “Redni treningi v kombinaciji z drugimi športi ali vadbami prinašajo vidne rezultate že po nekaj tednih. Tečajnice so nad njimi navdušene, najbolj pa so presenečene nad tem, kaj zmore njihovo telo, ko je dovolj ogreto in pripravljeno na umetnost ob drogu,” pripoveduje.

Ni časa za strah

Na treningih, ki jih izvaja z začetnicami, nadaljevalci in otroki, pozornost posvečajo ogrevanju, osnovnim vajam na drogu, vajam za krepitev trebušnih in hrbtnih mišic ter koreografiji. “Časa za strah tu ni, saj so vse vaje in triki varni, obenem pa pri izvajanju zahtevnejših elementov na začetku vadimo z blazino ob drogu,” še pravi. “Predvsem je pri tem športu pomembna prava kombinacija moči in fleksibilnosti, ki pa jo z vajo in vztrajnostjo vsakdo hitro pridobi. S stereotipi smo pri tem športu že zdavnaj pometli, saj se lahko vsakdo na lastne oči prepriča, da je drog v tem primeru športni rekvizit, podobno kot žoga, obroč, kolo, smuči ali drugi športni rekviziti,” je sklenila.

Stokrat isti posnetek

Blanka Brenčič iz Nove Gorice se je za ples ob drogu navdušila pred petimi leti. Ker so njeni družinski člani vedeli za njeno gorečo željo, da se želi poizkusiti v tem športu, so ji ob enem izmed uspešno opravljenih izpitov na ljubljanski pravni fakulteti za darilo kupili drog, ki si ga je sprva postavila kar sredi dnevne sobe v študentskem stanovanju. “Od tedaj je drog postal središče mojega življenja in upam, da tako ostane še dolgo,” ne skriva navdušenja, ki po petih letih še zdaleč ni minilo, ampak se iz dneva v dan le še stopnjuje.

Blanka je sprva poskusila z vodenimi treningi v enem izmed studiev v Ljubljani, a je hitro ugotovila, da ji je individualiziran program pisan na kožo. Zato je morala v svoje treninge vložiti veliko več časa in energije, saj jih je oblikovala in vodila povsem sama. “Na svetovnem spletu je dovolj video gradiva, preko katerega sem začela osvajati korake ob drogu. Določen posnetek sem si lahko zavrtela stokrat zaporedoma, da sem se ga dodobra naučila in zapomnila,” se spominja svojih začetkov, ko je še spoznavala to umetnost plesa. “Prej se nisem ukvarjala z nobenim športom, zato si lahko predstavljate, da prvi gibi in dvigi ob drogu niso bili enostavni. A začela sem treninge plesa ob drogu kombinirati s treningi v fitnesu. Trikrat na teden sem se potila v fitnesu, kar se je obrestovalo, saj je ta način pospešil pridobitev moči v rokah in nogah,” dodaja.

Blanka se na stereotipe, ki so dolgo spremljali to vrsto plesa, sploh ne ozira.

Ples ob drogu kot način življenja

To vadbo jemlje kot najboljšo obliko športa, ki ji je pisana na kožo in ki je postala njen način življenja. “Zadnja leta živim za ples ob drogu. Prva stvar, na katero pomislim, ko se zbudim, je drog, nato na internetu pregledam vse novosti in koreografije plesalk po vsem svetu ter se hitro zatem že preselim v telovadnico, kjer v povprečju na dan preživim tudi do pet ur. Nato pripravim program za učenje in si naredim plan treningov, ki se ga skrbno držim,” opiše svoj vsakdan, ki ga je minuli mesec dopolnila tudi s poučevanjem ljubiteljic plesa ob drogu z Goriške. “S tem, ko sem v fitnesu Sport Fit v Gorici začela svoje znanje prenašati na druge, se mi je izpolnila še ena velika želja,” navdušeno pripoveduje in se veseli vsakega druženja z dekleti, saj jo njihov napredek navdušuje. “Po enem mesecu, od kar so dekleta začela z rednimi treningi, ki se jih udeležujejo enkrat ali dvakrat na teden, znajo že veliko figur, obenem pa ne pozabimo niti na koreografije, ki so bolj zanimive in dinamične od suhoparnih vaj za moč in fleksibilnost,” pravi.

Tudi Blanka, podobno kot Oksana, na treningu najprej dovolj časa nameni dobremu ogrevanju, saj se plesalke le tako izognejo morebitnim nezaželenim poškodbam, telo pa je pri tem ogreto in dobro pripravljeno za “delo”. “Vaje za krepitev mišic rok, trebuha, nog in hrbta dopolnjujemo iz srečanja v srečanje, dodajamo tudi vaje za prožnost in fleksibilnost.” Jasmine, Fireman, Butterfly pa so le nekatere izmed mnogih figur, ki jih plesalke nato spoznavajo, vadijo in nadgrajujejo.

Študentka Pravne fakultete v Ljubljani ima tako svoj dan skrbno načrtovan in zapolnjen do zadnje minute.

Trma ne pozna meja

Odločno usmerjena k svojim ciljem Blanka svoje znanje dnevno nadgrajuje in ob drogu izkazuje svojo vztrajnost in samodisciplino. “Lani so mi prijazno odstopili manjši prostor v Hit Šport Centru v Šempetru pri Gorici, kjer sem si postavila drog in trenirala dolge ure. Domov se včasih vračam tudi z modricami, odrgninami in poškodbami,” pripoveduje in dodaja, da le tako lahko preizkusi svoje zmožnosti in dodobra izpili izbrano koreografijo. “Vseeno pa svojim tečajnicam vedno položim na srce, naj trenirajo po pameti in naj ne pretiravajo, saj lahko resnejše poškodbe prekinejo treninge tudi za več tednov, česar pa si navadno ne želi nihče.”

Tudi sama se je pred šestimi meseci poškodovala in je morala zato mirovati dva tedna. Od tedaj je bolj previdna in svoje početje skrbno nadzira ter ne presega svojih sposobnosti.

“Napredek pri plesu ob drogu je bolj opazen, če plesalke treninge kombinirajo tudi s kakšnim drugim športom, pri katerem krepijo vzdržljivost, kondicijo, moč in telesno pripravljenost,” obrazloži. Na treningih skušajo z izbranimi vajami krepiti celo telo in postopoma pridobiti potrebno moč in fleksibilnost.

Ples ob drogu, ki ga s tujko imenujemo tudi “pole dance”, je za 25-letno Blanko popolna fitnes vadba, saj pri tem dela celotno telo, roke še posebej. Sama to disciplino opiše kot fitnes z elementi plesa, ki se ga izvaja v telovadnici. “Umetnost na drogu je skupek športa in pridiha umetnosti,” dodaja.

Blanka svoje znanje plesa ob drogu nenehno dopolnjuje na delavnicah, zasebnih urah, seminarjih in konvencijah predvsem v tujini z mojstri in mojstricami plesa ob drogu. Redno se udeležuje poletnega kampa v Sanremu v Italiji, nedavno pa je bila na izpopolnjevanju eksotičnega sloga plesa ob drogu v bližini Pariza v Franciji. Sama sicer svoj slog plesa opisuje kot akrobatskega in ga večkrat “postavi na ogled” na številnih dogodkih, ki jih Blanka sicer imenuje “šovi”, kamor jo povabijo na nastope.

Pridobila je tudi mednarodno licenco za inštruktorico plesa ob drogu KT Coates Vertical Dance, ki jo priznavajo vse tekmovalne federacije.

“Zavrti svojo dušo”

Na severnem Primorskem se ples ob drogu razvija tudi v Ajdovščini, za kar je zaslužna 29-letna Iris Batista. “Ples ob drogu je bila moja največja želja že od otroštva. Spremlja ga ogromno stereotipov, ki vplivajo na nas, ampak želja po tem je bila premočna, da bi se ozirala na to,” priznava.

Iris se je s plesom ob drogu začela ukvarjati pred dobrim letom v Pole Dance studiu v Ljubljani pri mentorici Iryni Pisek. “S tem so se mi začele uresničevati dolgoletne sanje,” pravi in dodaja, da ples ob drogu enači z umetniškim izražanjem in izražanjem sebe skozi ples. “Pri tem tudi nekaj dobrega storiš za svoje telo, saj s treningi krepiš moč in gibčnost.”

Tudi mlada Ajdovka stavi na ustrezno moč, ki jo potrebujejo določeni deli telesa, da so izbrane figure lažje izvedljive. Zato se dvakrat ali trikrat na teden posveča treningom funkcionalne vadbe pri Mihi Golobu v Vipavi, vsaj enkrat tedensko pa “zavrti svojo dušo” ob drogu. Iris je namreč izredno dinamična in s svojimi dejavnostmi aktivno vpeta tako v lokalni kot širši prostor. “Moj dan poteka do minute natančno,” nam izda.

Fotografija in ples

Njen osrednji hobi in hkrati služba je fotografija, s katero se profesionalno ukvarja že pet let. “Ker tako ples kot fotografijo dojemam kot umetnost, se mi zdita ti dejavnosti idealni zame, prav tako pa jih pogosto tudi združim in povežem.” Iris je namreč mojstrica fotografiranja plesa ob drogu, v vlogi modela ob drogu pa se je lani preizkusila tudi sama na celjskem foto sejmu.

“Čeprav sem v sebi dolgo gojila željo po umetniškem izražanju ob drogu, me je dokončno navdušila ukrajinska plesalka Anastasia Sokolova, ki je lani tudi nastopila v Ljubljani,” razloži in doda, da je bila od vedno športnica, saj je inštruktorica smučanja, plavanja in gimnastike, vodi pa tudi svoj klub, Klub Šport-ani, v katerem omenjene športe in druge animacije spoznavajo in odkrivajo otroci iz Ajdovščine in okolice.

“Za uspešnejšo vadbo ob drogu sem morala kljub mojim nenehnim športnim aktivnostim dodatno okrepiti moč v rokah in trupu,” pravi Iris, ki je sicer diplomirana vzgojiteljica in tik pred zaključkom magistrskega študija predšolske vzgoje na Pedagoški fakulteti v Kopru. Ples ob drogu jemlje tudi kot sprostitev, saj se mu večkrat posveti ob koncu delovnega dne.

Potrebni sta vztrajnost in volja

V industrijski coni Šturje v Ajdovščini je opremila prostor za vadbo plesa ob drogu, ki ga obiskuje vse več navdušenk te oblike vadbe. “Podobno kot na drugih koncih Slovenije, kjer se ta športna vadba širi z neustavljivo hitrostjo, zanimanje za to obliko plesne umetnosti narašča tudi na Ajdovskem. Ljudje se navdušijo, pridejo na trening, poskusijo in - če jim je vadba všeč - ostanejo. Ples ob drogu zahteva veliko mero vztrajnosti in volje,” poudarja tudi Iris, ki je nedavno pridobila še licenco za inštruktorico skupinskih vadb. V letošnjo pomlad bo zakorakala z novo skupino začetnih plesalk ob drogu. Podobno kot ostali dve plesalki tudi njo veseli delo z ljudmi in poučevanje športnih disciplin.

So moški zares v prednosti?

Med ljubitelji plesa ob drogu je največ predstavnic ženskega spola, saj prideta pri tem športu med drugim najbolj do izraza tudi njihova ženstvenost in eleganca. Mnoge med njimi pa se s plesom ob drogu “spopadejo” kot z izzivom, česa je njihovo telo v povezavi z umom zmožno. Moški so pri tem športu v manjši prednosti, saj hitreje pridobivajo na moči in se več ukvarjajo s fitnesom, zaradi česar je figura “zastava” zanje manjši zalogaj kot za ženske.

Ples ob drogu povezujejo tudi z drugimi plesnimi zvrstmi, zlasti glede na izbrani žanr glasbe, ki ta ples spremlja. Odlično se zlije tako z “mehkejšim” sodobnim plesom kot tudi s “tršimi” zvrstmi v kombinaciji z gimnastiko in akrobatiko. Ob tem se razvijajo tudi različni stili plesa ob drogu, po katerih se razlikujejo tako domači kot tuji inštruktorji in plesalci. Plesalke so navadno bose ali pa obute v sandale z visoko peto.

Ob drogu plešejo tudi v Kopru

Poleg vse večjega zanimanja za rekreacijo ob drogu na Goriškem se ta zvrst vztrajno širi tudi v Kopru. V Studiu Deusa, ki ga vodi Sara Parovel, ples ob drogu dobro leto poučuje 28-letna Veronika Hornakova, po rodu iz Slovaške. Redne treninge, ki jih med tednom obiskuje od 30 do 50 tečajnic različnih stopenj, dopolnjujejo z enkratnimi obiski in delavnicami tujih mojstric umetnosti plesa ob drogu.

Poleg navdušenk nad tem plesom iz slovenske Istre v Kopru trenirajo tudi dekleta iz Postojne in Sežane ter iz Italije in Hrvaške. “Zanimanje za ta šport je veliko, zaradi česar smo izredno zadovoljni in želimo da ga spozna čim širša populacija različnih generacij in obeh spolov,” pravi Sara Parovel. “Predvsem verjamemo v 'dobre kvalitete' tega športa, ki za sabo pustijo zadovoljne plesalke in njihove zavidljive postave,” dodaja.

V prostorih Studia Deusa gostuje tudi Iryna Pisek iz ljubljanskega Pole Dance studia.

ANA CUKIJATI


Najbolj brano