Pisane grede in balkoni

Med majska opravila na vrtu štejemo tudi to, da na okna, balkone, terase in gredice sadimo cvetlice, ki nam bodo lepšale poletje in jesen. Najbolje bodo skupaj rasle cvetlice, ki imajo podobne zahteve po svetlobi, vodi in hranilih.

Fuksija
Fuksija 

Nekatere balkonske rastline bolje uspevajo in cvetijo na soncu. To so verbena, bakopa, surfinija, pokončna pelargonija, brahikoma, bidens ... V senčnih kotičkih pa bodo bolje uspevale gomoljne begonije, vodenke, fuksije, zajčja deteljica, ki pa raste dobro tudi na soncu.

Sajenje cvetlic

Za sajenje izberemo zaboj ali lonec z drenažno odprtino, skozi katero bo odtekla odvečna voda, s čimer bo preprečeno gnitje korenin. Priljubljeni so tudi zaboji z vodno rezervo, saj nam prihranijo marsikatero uro, ki bi jo sicer porabili za zalivanje.

Balkonske rastline lahko sadimo v zemljo za pelargonije, ki je primerna za presajanje, sajenje ter nadaljnjo vzgojo vseh vrst pelargonij ter ostalih balkonskih rastlin. Struktura substrata in vsebnost gnojil omogočata dober razvoj korenin, močne in zdrave liste ter dolgotrajno cvetenje. Dno posode zapolnimo z drenažnim materialom, na primer glinoporom, nato pa posodo približno do polovice napolnimo z zemljo, ki smo ji dodali dolgo delujoče gnojilo.

Rastline potegnemo iz lončka, v katerem smo jih kupili, in jih položimo na zemljo ter narahlo potisnemo navzdol. Zemljo dodamo še do višine dveh centimetra pod robom lončka ali korita in zalijemo.

Fuksija

Fuksije odlično uspevajo na okenskih policah in balkonih, ki jih doseže vzhajajoče ali zahajajoče sonce, koralne in pisano listne sorte pa so najlepše, če jim ponudimo povsem sončne lege. Obstajajo v skoraj vseh velikostih in oblikah, na primer kot nizke lončnice ali tudi kot majhna drevesca. Njeni cvetovi so posamični ali združeni v končne grozde, pokončne ali viseče in običajno v rdeče vijoličnih odtenkih. Cvetijo od konca aprila do začetka oktobra. Fuksija želi s hranilnimi snovmi bogato, relativno kislo zemljo, ki se nikoli ne izsuši. So lahke za gojenje, če so na ustreznem mestu: v rahli senci in hladu. Med poletjem jih pogosto zalivamo, skoraj vsak dan - prst mora biti stalno vlažna. Pozimi jih zalivamo bolj skopo. Gnojimo jih od maja do junija, enkrat na teden.

Begonije

Najprimernejše rastišče za begonije so svetle okenske police na vzhodni ali zahodni strani hiše. Gomoljne begonije so primerne za senčna rastišča, ki naj bodo umaknjena pred dežjem in vetrom. Za sajenje izberemo zračen substrat, kjer ne zastaja voda. Priporočamo dodatek perlita in vulkanskega peska. Vse vrste so primerne za senčne do polsenčne lege, ki so prav tako zaščitene pred vetrom in dežjem. Begonija zmajeva krila najlepše uspeva v humozni zemlji, na soncu ali v rahli senci. Rada ima sonce, prav dobro pa se obnese tudi v polsenci in celo senci. Ne prenese temperatur pod 13 stopinj Celzija, zato jo sadimo šele v drugi polovici maja. Navadne vedno cvetoče begonije največkrat sadimo na gredice in grobove, begonije zmajeva krila pa tudi v cvetlična korita, viseče košare in prostorne sklede. Ne mara zastajajoče vode in prevelikih odmerkov hranil. Načeloma je nezahtevna in zdrava. Priporočljivo je odstranjevanje odcvetelih cvetov.

V soboto, 6. junija, bo na Purissimi dan odprtih vrat Kmetijske zadruge Agraria Koper. Razkazali bomo tudi Primorski vrtiček, ob katerem bodo strokovnjaki bralcem Primorskih novic prijazno pojasnjevali vse, kar jih zanima v povezavi z vrtičkarstvom. Tam bodo seveda prisotne tudi Primorske novice. Vabljeni!

Surfinije in petunije

Surfinije in petunije niso enostavne za vzdrževanje, vendar sodijo med najhitreje rastoče in obilno cvetoče med vsemi balkonskimi rastlinami. Ustrezajo jim sončne do polsenčne lege. Redno jim moramo dodajati gnojilo. Potrebno je imeti kakovosten substrat z nižjim pH. V kislih tleh rastline lažje sprejemajo železo, ki ga je potrebno dodajati redno. Prav tako jih založno pognojimo z dolgotrajnim gnojilom. Z gnojenjem začnemo tri tedne po sajenju. Uporabljamo vodotopna gnojila, ki jih raztopimo v vodi. Na začetku gnojimo enkrat do dvakrat na teden. Med hitro rastjo in obilnim cvetenjem gnojimo bolj pogosto, vsak drug dan.

Milijon zvončki

Sadimo jih v viseče košare ali korita v kombinaciji z drugimi, ne prebujnimi balkonskimi rastlinami. Lepe so tudi obešanke, zasajene samo z milijon zvončki. Za rast potrebujejo substrat z nižjim pH, dobro zračen in odceden. Marsikateremu ljubitelju še povzročajo sive lase listna bledica ali kloroza, listne uši in koreninska gniloba. Vendar pa se temu lahko izognemo s preventivno uporabo železovih kelatov. Redno gnojenje in zalivanje ne bo odveč, vseeno pa pazimo, da ne pretiravamo z vodo. Za milijon zvončke je značilno izdatno cvetenje in odcvetelih cvetov skorajda ne opazimo.

Na pobude bralcev iz različnih krajev smo se odločili, da uvedemo rubriko Primorski vrtiček, v kateri bodo strokovnjaki KZ Agraria iz Kopra in študijske smeri sredozemsko kmetijstvo na Univerzi na Primorskem posredovali nasvete za vrtnarjenje na domačem vrtičku. Obenem pa bodo pod vodstvom Patricije Pirnat iz Agrarie obdelovali Primorski vrtiček, ki smo ga skupaj oblikovali na Purissimi pri Ankaranu. Za morebitna vrtičkarska vprašanja nam pišite po elektronski pošti sobota@primorske.si oziroma na naslov Primorske novice, Ulica OF 12, 6000 Koper, s pripisom “Primorski vrtiček”.

Pelargonije

Pelargonije ljubijo sonce, zato jim namenimo čim bolj sončno mesto. Uspevale bodo tudi v delni senci in senci, vendar bodo tam dosti manj cvetele. Zemljo za sajenje si lahko pripravimo sami iz mešanice vrtne zemlje, mivke in komposta. Sicer pa so v vrtnih centrih na voljo kvalitetni ekološki substrati brez šote in dodanih mineralnih gnojil. Pelargonije ne potrebujejo veliko vode, zato zalivamo zmerno. Dovolj bo, če jih zalijemo vsake tri do štiri dni, tudi ko je največja vročina. Zalijemo toliko, da voda priteče v podstavek. To pomeni, da se je napojila vsa zemlja in bodo imele rastline na razpolago dovolj vode kar za nekaj dni. Za preprečitev bolezni je nujno potrebno odstranjevanje odcvetelih cvetov pri vseh pelargonijah, razen pri bršljankah z enojnimi cvetovi. Dognojujemo jih enkrat na mesec s tekočimi ekološkimi gnojili.

Kot dodatek cvetočim rastlinam v koritih, nasadih, obešankah, se lahko poigrate z različnimi okrasnimi travami, koprivami in strukturnimi rastlinami, katere bodo prispevale k videzu vaše zasaditve.

Nasvet je pripravila TARIN LOVIŠČEK, univ. dipl. inž. agr.


Najbolj brano