Otroci za diplomate

V letošnjem osnovnošolskem kuharskem tekmovanju Kuhna pa to so si zmagovalne ekipe z OŠ Šturje iz Ajdovščine, OŠ Dornberk in OŠ Toma Brejca iz Kamnika prislužile izjemno nagrado: izlet v evropsko prestolnico Bruselj in čast, da pripravijo jedi za sprejem ob Dnevu državnosti v bruseljski mestni hiši.

Mali kuharji iz Dornberka in Ajdovščine so pripravili sprejem 
za diplomate v bruseljski mestni hiši. Foto: Anka Peljhan
Mali kuharji iz Dornberka in Ajdovščine so pripravili sprejem za diplomate v bruseljski mestni hiši. Foto: Anka Peljhan

BRUSELJ > Kuharska skupina Šturski gurmani z OŠ Šturje, v kateri so Maja Kobal, Svit Štancar, Nika Curk, Meta Velikonja in njuni mentorici Irena Knafelc in Petra Ušaj ter skupina Šimilj band OŠ Dornberk, ki jo sestavljajo Gašper Harej, Manuel Bric, Rene Besednjak in Matija Berce ter mentorica Mateja Skočir, so za svojo zavzetost in uspeh na kuharskem tekmovanju Kuhna pa to, ki ga vodi Anka Peljhan, dobili nepozabno nagrado: izlet v Bruselj. Ogledali so si Atomium, Mini Europe, stopili v glavno dvorano Evropskega parlamenta in se seznanili z nastankom EU ter pomembnimi zgodovinskimi obeležji v Parlamentariumu in spoznali mestno jedro s kulinaričnimi posebnostmi Bruslja: vaflji, pečenim krompirčkom in školjkami.

Delovni izlet

A ni šlo le za izlet, za katerega je dal pobudo evropski poslanec Franc Bogovič, saj so imeli otroci tudi velikansko odgovornost: v torek so pripravili pogostitev za približno 400 povabljenih gostov vseh treh slovenskih predstavništev v Bruslju, veleposlaništva v Belgiji, stalnega predstavništva pri EU in predstavništva pri Natu. Sprejem ob Dnevu državnosti je bil v bruseljski mestni hiši, nanj pa so prišli številni diplomati in politiki, ter Slovenci, ki delujejo v evropski prestolnici.

Jedi za sprejem so skrbno izbrali, tudi iz nabora tistih, ki so jih šolarji pripravljali v minulih letih. Šturci so pripravljali polentne kepice z zelišči in z bakalarjem na belo, v vinu kuhane slive, zavite v pršut, nato pa pečene in polnjene z mandlji. Skupina iz Dornberka je pripravila šimilj s klobasami, ki so jih izdelali kar tam, ter frtaljo z zelišči, prinesenimi od doma in jogurtovim prelivom z oljčnim oljem. S seboj so prinesli tudi embalažo - papirnate škrniclje, v kakršnih v Belgiji sicer postrežejo ocvrt krompirček. Da je bila zgodba o slovenski hrani popolna, so ob kloštrski kremšniti, tuhinjski fili, ječmenovi kaši s kajžerco in trničem, kar je pripravila skupina OŠ Toma Brejca iz Kamnika, postregli še s kranjsko klobaso, prekmursko šunko, bučnim oljem, ocvirki in zasavsko jetrnico, ter seveda s potico.

Prvi dan 400, drugi dan pa ”le” 200 gostov

Dan kasneje, v sredo, so otroci še enkrat pripravili sprejem, tokrat za “le” 200 gostov stalnega predstavništva Slovenije pri EU.

Kuharji, ki sicer skrbijo za kulinarično dogajanje v mestni hiši, nekateri tuji kuharski mojstri, ki so se udeležili dogodka, diplomati, ki so navajeni vrhunskih pogostitev in ostali gostje kar niso mogli razumeti, da za vsem pripravljenim stojijo otroci slovenskih osnovnih šol in da jim ni pomagal kakšen poklicni kuhar.

“Pravzaprav niti nismo vedeli, v kakšno pustolovščino se spuščamo. Otroke sem dobro poznala in jim zaupala, a so me s svojim pristopom in zrelostjo zelo prijetno presenetili, mislim pa, da tudi sami sebe,” je povedala Anka Peljhan. Navdušen je bil tudi pobudnik poti v Bruselj Franc Bogovič: “Skupaj smo Evropi pokazali, kaj so odlična slovenska kulinarika, slovenska pesem in glasba, ter predvsem - da naša skupna prihodnost sloni na mladih! Dan državnosti naj bo zato posvečen njim - vsem mladim Slovenkam in Slovencem, ki so naša prihodnost!” DS


Najbolj brano