Okraševanje nekoliko drugače

Zdi se, da nas je praznično vzdušje tudi letos prehitelo. Čeprav zima še ni pokazala svojih pravih zob, so decembrski prazniki že pred vrati, z njimi pa tudi ustrezno okraševanje. Običajno je to zaznamovano z rdečo, zlato in srebrno barvo ter drugimi svetlikajočimi dodatki, lahko pa okraševanje letos zasučemo v drugo smer. Ozrimo se okoli sebe in znane oblike dekoracije popestrimo s ponovno uporabo ter izdelki iz narave.

Ana Lorger je za čestitke tokrat izbrala netipične božične in zimske motive, ki jih je pobarvala z akvareli. Foto: Ana Lorger
Ana Lorger je za čestitke tokrat izbrala netipične božične in zimske motive, ki jih je pobarvala z akvareli. Foto: Ana Lorger

V adventni čas smo zakorakali že prejšnji teden s prižigom prve svečke na adventnem venčku, naslednji korak pa je postavitev praznične smrečice, pod katero se skrivajo darila.

Darovi gozda na venčku

V naše domove običajno prav adventni venček prinese prvi praznični pridih, zato ga nekateri oblikujejo s posebno skrbnostjo in se pri tem trudijo, da zanj uporabijo predvsem naravne materiale ter plodove, ki jih najdejo ali naberejo v gozdu.

“Za svoje venčke najraje uporabim darove narave. Najprej venec oblikujem iz primernih mehkejših manjših vej brez listja, nato pa ga okrasim s plodovi, ki jih navadno naberem na sprehodu po gozdu,” pripoveduje Deborah Faganel iz Prvačine, ki se ljubiteljsko ukvarja z izdelavo različnih okrasnih predmetov. “Tako jih okrasim s polžjimi hišicami, cimetovimi palčkami, suhimi pomarančami, storži, orehi, lešniki, arašidi ...” našteva. Domišljija pri tem nima meja. Barvne kombinacije plodov na venčku lahko prilagodimo pohištvu ali opremi v prostoru, kjer bo venček ležal.

Manjše različice venčkov brez sveč pa so pravšnje, da jih obesimo na vhodna ali notranja vrata ali na zid.

Netipični božični motivi na voščilnicah

Še preden Božiček in dedek Mraz iz omare potegneta svoja ogrinjala in kape, je čas, da jim svoje želje za prihajajoče leto zapišemo v voščilnice.

Idej, kako pripraviti praznične voščilnice, je neskončno, ustvarjalka Ana Lorger iz Celja, ki živi in dela v Ajdovščini, pa nam je zaupala svoj način priprave nevsakdanjih voščilnic. “V papirnici nabavimo trši papir in izrežemo voščilnice v izbrani velikosti. Navadno jih prilagodimo ovojnicam, v katerih bomo nato voščilnice poslali,” pravi Ana, ki za motive izbira netipične božične, a zimske like. “Lahko so jelenčki, lahko pa le volnena kapa in šal ali sneženi mož. Ni nujno, da so motivi prav božični, saj so že malce 'iztrošeni', vseeno pa se na voščilnicah prepozna zimski pridih, ki ga pričaramo tudi s primernimi barvami,” dodaja.

Skico Ana najprej nariše z mehkim svinčnikom, ki jo nato lahko še poljubno popravlja ali spreminja. Z akvarelnimi barvami nato motive pobarva, zasenči in jih obrobi s črnim tankim pisalom. Poljubno motive opremi še z napisi, voščili in lepimi željami. “Voščilnice so tudi lep okrasek,” sklene.

Smrečica za tiste, ki imajo veliko prostora ...

Imenujemo jo božična jelka, novoletna smrečica ali praznično drevesce. Tradicija veleva, da jo postavljamo na božični večer, lahko pa jo v stanovanje, v hišo, na vrt ali na balkon namestimo že pred tem. Tudi pri izbiri smrečice smo lahko bolj kreativni in letos namesto plastične ali prave smrečice “oblikujemo” unikatno. “Ko sem se v domačem kraju sprehajala okoli hiše in preverjala, iz česa lahko letos naredim praznično drevesce, sem se ustavila pred kotičkom, kjer shranjujemo drva. Polena so bila tako lepo zložena in raznolika, kot nekakšni okraski. Spomnila sem se, da bodo letos kar posamezna polena gradila naš božično-novoletni okras,” nam zaupa Jana Koteska iz Loke pri Zidanem Mostu, oblikovalka notranje opreme, ki živi in dela v Ljubljani. “Potrebujete malo potrpljenja in spretnosti vihtenja posameznih polen, da se lepo usedejo ena na drugo in da bo ta praznična 'konstrukcija' zdržala vse do novega leta, oziroma do takrat, ko je ne boste postopoma zakurili. Predlagam, da za 'temelje' izberete okrogla polena, ki so razpolovljena in raven del postavite na tla, eno za drugim do želene širine. Dobro je tudi, če lahko polena postavljate ob okno ali steno, saj imajo tako dodatno oporo,” svetuje Jana. “Postavljanje takšne smrečice seveda pride v poštev za tiste, ki imate polena doma pri roki in prostor za postavitev. Morate tudi računati, da se med nalaganjem in nošenjem nabere kar precej “smeti” na tleh in bo po končani postavitvi potrebno vzeti v roke sesalec,” dodaja kreativna Jana, ki ideje za praznično okraševanje kar stresa iz rokava. Rešitev ima tudi za tiste, ki živijo v manjših, mestnih stanovanjih, kjer bi jim tridimenzionalna smrečica vzela preveč prostora.

... in za tiste, ki živijo v manjšem stanovanju

“Sprva nisem vedela, čemu bosta služila dva pisana (okrasna) lepilna trakova, vendar sta hitro za tem prišla na svoj račun in rešila prostorsko stisko,” se spominja Jana lanskega okraševanja. “Zamislila sem si približno velikost in razmerje ter brez strahu začela lepiti trak na steno v obliki smrečice,” pripoveduje. “Srečala sem tudi oviro na steni. Z mojo smrečico sem se namreč nevarno približala stikalu za luč, a sem to oviro s pridom izkoristila in stikalo je v hipu postalo prikupno darilce pod smreko,” navdihu ne da miru. “Če želite smrečico še dodatno okrasiti, lahko vzamete tanko vrvico ali žico in nanjo oblepite enaka ali drugačna lepilna trakova in ju s škarjami obrežite v želeno obliko. Na vrhu seveda ne sme manjkati 'križem kražem' zvezda iz manjših koščkov traku.” Namesto okraskov lahko dodate tudi lučke, a potrebno jih je dobro pritrditi z lepilnim trakom.

“Drevesce lahko okrasite z ostanki blaga, ki jih narežete s cikcak škarjami na trakce in nato zavežete v pentlje. Zvončke lahko naredite iz jogurtovih lončkov, kroglice iz stiropora pa lahko uporabite kot okraske in jih oblepite s časopisnim ali darilnim papirjem. Tudi iz alu folije lahko izdelate okraske ali na smrečico obesite kar prave medenjake,” pa svetuje oblikovalka Teja Gvardjančič iz Branika.

ANA CUKIJATI


Najbolj brano