Od torka spet bolj poletno

Minuli teden je bil najhladnejši v letošnjem poletju, v četrtek pa smo marsikje beležili celo najnižje julijske temperature v zadnjih letih. Živo srebro se čez dan povečini ni dvignilo nad 20 stopinj Celzija, za nameček pa je zapihala tudi burja, ki je še povečevala ohladitev. Hkrati so se pojavljale padavine, tako da je bila slika skorajda povsem jesenska.

Zračni tlak se počasi krepi, vendar je v naši bližini še nestanoviten in svež zrak
Zračni tlak se počasi krepi, vendar je v naši bližini še nestanoviten in svež zrak 

Glavnina poslabšanja je za nami, toda hladen zrak se bo še nekaj dni zadrževal v naši bližini in vsaj občasno povečeval nestanovitnost. Danes in jutri bo več jasnine v dopoldanskih urah ter ob morju, več spremenljivosti in oblačnosti pa v popoldanskih urah, ko bodo nastajale krajevne plohe in nevihte. Tudi v ponedeljek vremenska slika povečini ne bo še povsem umirjena, medtem ko od torka postopno kaže spet na nekoliko bolj poletno vreme.

Zaradi dopoldanske vsaj delne jasnine bodo dnevne temperature višje kot v minulih dneh, ko je bilo nebo prekrito z oblaki, še vedno pa precej pod 30 stopinjami Celzija. Noči pa bodo do vključno ponedeljka za ta čas sveže. Povečala se bo temperaturna razlika med dnevom in nočjo, čez dan pa bo proti obali spet pihal nekoliko bolj svež morski veter.

Temperature za pet stopinj prenizke

Ozračje se je sredi tedna v primerjavi s ponedeljkom ohladilo v povprečju za okrog 8 stopinj Celzija. Radiosonda iz Campoformida pri Vidmu v sosednji Furlaniji Julijski krajini je v ponedeljek na višini 1500 metrov v prostem ozračju namerila +16 stopinj Celzija, v četrtek pa na isti višini le 8,2 stopinje Celzija. V ponedeljek smo beležili temperature za okrog tri stopinje Celzija nad dolgoletno normalnostjo, v četrtek pa so temperature padle za okrog pet stopinj Celzija pod dolgoletno povprečje.

Sicer pa smo se v letošnjem poletju skorajda privadili na izmenična in ponavljajoča se nekajdnevna nihanja in sosledja otoplitev ter ohladitev. Najtopleje je bilo, denimo, 12. junija, ko je radiosonda na višini 1500 metrov v prostem ozračju namerila 19,8 stopinje Celzija, ki sodijo v vročinske vale, najhladneje pa ravno v tem tednu. Med najtoplejšim in najhladnejšim obdobjem v zadnjih tednih je torej skoraj 12 stopinj Celzija razlike ... Podobna izrazita nihanja veljajo tudi za ničto izotermo, ki se je v nekaj tednih povzpela tudi nad 4000 metrov in nato padla na skoraj polovično višino.

S temperaturami ne bo šlo ravno hitro

Ozračje se bo v bližnji prihodnosti spet postopno segrelo in se umirjalo. Poletno vreme s sončnim nebom in višjimi temperaturami ponovno pričakujemo zlasti od torka, ko se bo za več dni okrepil subtropski anticiklon. Vendar bo zlasti s temperaturami šlo nekoliko počasneje, kot bi lahko sicer kazalo.

Ob zadnji večdnevni ohladitvi, ki so jo spremljale padavine in burja, so se namreč ohladili tudi tla in morje. Druga polovica tedna bo zato topla, vendar ne ravno prevroča. Najvišje dnevne temperature se bodo postopno povzpele do okrog (ali malo nad) 30 stopinj Celzija.

Danes in v nedeljo bo več sončnega vremena v dopoldanskih urah in ob morju, več oblačnosti pa bo v popoldanskih urah, ko bodo nastajale krajevne plohe in nevihte. Najvišje dnevne temperature bodo ob večji dopoldanski jasnini višje kot v preteklih dneh in bodo povečini presegale 25 stopinj Celzija. Noči pa bodo za ta čas sveže.

Od torka nad nami subtropski anticiklon

Podobno vreme se bo nadaljevalo tudi v ponedeljek, od torka pa pričakujemo novo okrepitev subtropskega anticiklona, ki bo zaobjel večji del Sredozemlja in naše kraje. Prinesel bo spet sončno in postopno bolj vroče poletno vreme. V drugi polovici prihodnjega tedna bodo razmere ponovno poletne in bodo najvišje dnevne temperature spet dosegale in presegale prag 30 stopinj Celzija.

DARKO BRADASSI


Najbolj brano