Oblaki in padavine ostajajo

Zmes med vlažnim atlantskim zrakom in mrzlimi severovzhodnimi tokovi je minuli konec tedna in nato še za kakšen dan po pričakovanjih precej zaostrila vremensko sliko. Mrzel celinski zrak se je naposled vendarle toliko približal našim krajem, da sta se sneg in led prehodno prikazala tudi v nižjih predelih Primorske in ob morju.

Od zahoda priteka nad naše kraje vlažen zrak.
Od zahoda priteka nad naše kraje vlažen zrak. 

Zadnjič smo pisali, da bo o meji med snegom in dežjem lahko odločal tudi malenkostni pomik mrzlega celinskega zraka. Prav gotovo je imel v tako labilnem dogajanju bistveno vlogo nedeljski ciklon, ki ga je še dodatno pritegnil k sebi.

Kljub ničli je deževalo

Dogajanje v noči na nedeljo je bilo dokaj pestro in razgibano. Ko se je ciklon približal našim krajem in so se začele pojavljati padavine, kasneje je zapihala tudi burja, se je ozračje začelo ohlajati. Toda meja med snegom in dežjem se je spuščala vse prej kot preprosto. Višji sloji ozračja so bili namreč ob prihodu sredozemskega ciklona razmeroma topli, temperatura je bila v višinah povečini nad lediščem. Mrzel zrak pa je z burjo dotekal predvsem v prizemlju. V noči na nedeljo smo tako marsikje namerili temperaturo okrog ničle ali malo pod ničlo, pa je kljub temu deževalo. Toda dežne kaplje so nato zmrzovale, ponekod je nastala poledica. Proti jutru, ko se je temperatura tudi v višjih slojih spustila pod ničlo, se je dež marsikje spremenil v sneg. Zaradi nastalega ledu pa so se snežinke dobro oprijemale tal.

Vremenska slika nas je popeljala v preteklost

Nastala je tako v zadnjih letih ne ravno običajna zimska vremenska slika, četudi le prehodna, ponekod s poledico in snegom, ki nas je popeljala malo v preteklost. Starejši bralci se bodo gotovo spomnili, da se je to nekoč dogajalo pogosteje. Zimske zaostritve so bile pri nas mnogokrat povezane ravno z burjo in ledom. Evropski severovzhod je bil pozimi nekoč za naše kraje največji zalogaj mraza, bolj redko in z drugačnimi aduti je mrzel zrak prihajal od drugod. Zaslovel je sibirski mraz, ki ga je povzročal rusko-sibirski anticiklon, ki je v zadnjih desetletjih vse manj pogost in aktiven. Z njim je nekoč nastajala močna burja, včasih celo buràn, mrzel in močan veter iz Sibirije, ki sta živo srebro potisnila več stopinj Celzija pod ničlo, včasih zelo občutno. Če je bil ob tem v naši bližini vlažen sredozemski zrak, sta bila na dnevnem redu še sneg in led, ki sta bila včasih kar vztrajna.

V višjih slojih se ni pretirano ohladilo

Minula ohladitev niti ni zaobjela kdo ve kako občutno višjih slojev ozračja. Radiosonda iz Campoformida pri Vidmu je na višini 1500 metrov v prostem ozračju v celotnem poslabšanju namerila najnižjo temperaturo “le” -2,5 stopinje Celzija, v glavnem pa okrog -1 stopinje Celzija, kar običajno ne bi zadostovalo ne za sneg ne za led v nižjih predelih, pač pa za vztrajen dež. Ta podatek nazorno prikazuje, kako je šlo v primeru minule ohladitve za dotok mrzlega celinskega zraka z burjo predvsem v najnižjih slojih ozračja. Če ne bi bilo celinskega zraka, se ne bi bilo zgodilo nič posebnega, prevladovalo bi oblačno vreme z dežjem in temperaturami nad dolgoletnim povprečjem.

Oblačno in deževno bo, v gorah povečini sneg

V prihodnjih dneh se bo zgodilo ravno to. Celinski zrak se je umaknil, od jugozahoda pa priteka proti nam vlažen in toplejši atlantski zrak, ki nastaja v obsežnem in globokem ciklonskem območju s središčem zahodno od Britanskega otočja in sega do naših krajev. Prevladovalo bo oblačno vreme z občasnimi padavinami, ki bodo najmočnejše in najpogostejše od nocojšnjega večera do jutrišnjega jutra in bodo jutri čez dan postopno oslabele. V ponedeljek bo oblačno in deževno, v torek bodo padavine postopno oslabele. V gorah bo marsikje povečini snežilo. BRA


Najbolj brano