Oblačno bo, a z malo dežja

V minulem tednu je nad večjim delom Evrope nastal soliden in obsežen anticiklon, ki je tudi nam po pričakovanjih zagotovil stanovitno in kar sončno vremensko sliko.

Anticiklon je oslabel, od zahoda se je začela približevati manjša višinska dolina z atlantskim zrakom.
Anticiklon je oslabel, od zahoda se je začela približevati manjša višinska dolina z atlantskim zrakom. 

Na satelitskih posnetkih že dalj časa ni bilo na širšem evropskem območju tako malo oblakov kot v minulih dneh. Nad večjim delom Evrope ni bilo pomembnejših vremenskih motenj, izjemo je predstavljala le krajevna nizka oblačnost, ki je nastajala zaradi velike stanovitnosti.

Velika stanovitnost v preteklih dneh

Skupni imenovalec preteklih dni je bila ravno velika stanovitnost. Zaradi širokega anticiklonskega območja povečini ni bilo omembe vrednih vetrov, v višinah pa se je nad nami zadrževal razmeroma topel in suh zrak. Zlasti v nočnih urah so se povečini ob jasnem ali precej jasnem nebu tla hitro ohlajala. V spodnjih plasteh se je zadrževal razmeroma hladen in težji zrak, visoko nad nami pa toplejši. Kot verjetno veste, se na Primorskem in v Furlaniji Julijski krajini, ki sta še najbolj prevetreni, temperaturni obrat pojavi nazadnje. V osrednjih predelih Slovenije je bilo zlasti v zadnjih dneh več vlage in nizkih oblakov, pri nas pa vseeno še precej sonca.

V ribnikih led kljub pozitivnim temperaturam?

Vendar je tudi pri nas je prišlo do pojava, ki so ga le nekateri opazili in potrjuje nastanek temperaturnega obrata, vendar le v najnižjih prizemnih slojih. Mnogi so zlasti v ponedeljek in torek zjutraj, nekateri tudi v sredo, v ribnikih ali posodah, kjer je bila voda, našli tanjšo plast ledu. Šlo bi za nekaj povsem običajnega, če bi se bila temperatura spustila pod ledišče. Pa vendar, bodisi uradne meritve bodisi domače meritve marsikje v vsej noči niso zaznale negativnih temperaturnih vrednosti. Razlog za nastanek ledu tiči v načinu merjenja temperature in v debelosti temperaturnega obrata. Temperature navadno beležimo na višini med 1,5 in dvema metroma višine. Temperaturni obrat pa je tokrat zajel le najnižje sloje tik nad zemljo. Zemeljska tla so bila v bistvu zelo mrzla, že na višini nekaj centimetrov pa so bile temperature občutno višje. Včasih, ko je pozimi ozračje zelo stanovitno, razlika med tlemi in termometrom, ki je postavljen na normalni višini, lahko presega tudi tri ali štiri stopinje Celzija. To se je zgodilo tudi v preteklih dneh, ko se namerjene nočne vrednosti niso spustile pod ničlo, nad tlemi pa je ponekod nastajal celo led.

Ko se je pred petnajstimi leti na morju pojavila manjša skorja ledu

O tem lahko še nekaj zapišemo. Bilo je pred več kot petnajstimi leti, ko se je na morski gladini v Tržaškem zalivu pojavila tanjša plast ledu. In to kljub temu, da so bile najnižje nočne temperature nad ničlo. Splošno znano je, da se led lahko na morju zaradi slanosti pojavi šele pri zelo nizkih temperaturah. V bistvu je šlo za dolgotrajnejše zelo stanovitno obdobje, trajalo je, če nas spomin ne vara, več kot teden dni, v katerem ni bilo niti najmanjše sapice vetra. Raziskovalci so ugotovili, da v tem času niti ni bilo omembe vrednih morskih tokov, zato je tudi morje povsem mirovalo in se je v najvišji tanjši morski plasti, ki se je ohladila, zmanjšala koncentracija soli. Občuten prizemni temperaturni obrat, negativne vrednosti v najnižjih slojih in popolno mirovanje morja pa sta nazadnje povzročila ta nenavaden pojav.

Glavnina padavin bo zahodno od nas

Anticiklon je včeraj začel slabeti, naše kraje pa je že doseglo obrobje manjše višinske doline z atlantskim zrakom in s skromnim ciklonom. Vetrovi so včeraj obrnili od jugozahoda, od koder priteka bolj vlažen zrak. Višinska dolina bo s svojim vzhodnim obrobjem vplivala na vreme pri nas danes in jutri ter, kot kaže, tudi mestoma v ponedeljek in torek. Glavnina padavin bo zahodno od nas, pri nas bo danes in jutri prevladovalo oblačno in vlažno vreme, občasno bodo možne rahle krajevne padavine, lahko tudi v obliki krajevnega rosenja, ki bodo jutri zlasti v severnejših predelih nekoliko močnejše in pogostejše. Zapihal bo jugo, ob morju bodo zato možna tudi daljša obdobja spremenljivega in suhega vremena. Podobno vreme se bo nadaljevalo tudi v ponedeljek in deloma v torek, ko bo predvidoma nekaj več spremenljivosti. Zapihala bo burja, nekoliko se bo ohladilo. Sredi prihodnjega tedna kaže na novo okrepitev anticiklona in na večdnevno stanovitnost. BRA


Najbolj brano