Ob oblakih tudi nekaj sonca

Po hladni vremenski fronti, ki je v noči na četrtek prešla naše kraje, se je ozračje občutno ohladilo. Radiosonda iz Campoformida pri Vidmu je v četrtek opoldne na višini 1500 metrov v prostem ozračju namerila +5,4 stopinje Celzija, medtem ko jih je še v noči na sredo na isti višini namerila +11,8, torej 6,4 stopinje Celzija več kot v četrtek.

Ciklon je vplival tudi na vreme pri nas.
Ciklon je vplival tudi na vreme pri nas. 

Ozračje se je po daljšem času ohladilo pod dolgoletno povprečje, živo srebro se je spustilo za približno 4 stopinje Celzija pod sezonsko normalnost. Zadnjič je bilo tako hladno 1. maja, ko je radiosonda na višini 1500 metrov namerila +3,8 stopinje Celzija, odtlej pa se temperatura ni več spustila tako nizko in je bila z le redkimi izjemami povečini za 4 do 6 stopinj Celzija višja od normalnosti. Maj je bil doslej z izjemo prvih dni nadpovprečno topel. V četrtek je zapihala tudi zmerna burja, ki je v Tržaškem zalivu zvečer dosegla hitrost 90 km/h in je precej povečala občutek mraza.

Nagajivi ciklon

Pri tokratnem poslabšanju gre za kombinirano akcijo atlantske višinske doline in nagajivega ciklona, ki je ob njenem prehodu nastal nad Tirenskim morjem. Hladna vremenska fronta, ki je zlasti v noči na četrtek prinesla padavine, deloma plohe in nevihte, ponekod tudi z nalivi in sodro, je že v četrtek zapustila naše kraje in se je vreme prehodno delno izboljšalo. Toda tedaj je stopil na prizorišče ciklon. Vzdolž Tirenskega morja se je najprej začel spuščati proti južnim predelom italijanskega polotoka, kjer je ostro zavil in se je vzvratno začel pomikati preko Jadrana proti nam. Na svoji poti nad morjem se je občutno obogatil z vlago, zato je bil njegov padavinski zalogaj velik. Ob deževju pa je tudi spet povečal razlike v zračnem tlaku, zato se je burja okrepila.

Padavine so se od jugovzhoda širile proti ostalim predelom. Največ jih je bilo v vzhodnih in južnih ter deloma osrednjih predelih države, nekoliko manj pa proti zahodu in torej pri nas ter v sosednji Furlaniji Julijski krajini, kjer je med drugim odigravala pomembno vlogo tudi burja. Količine so bile izdatne tudi ponekod na Hrvaškem.

Dobrodošlo deževje

Kakorkoli že, je bilo deževje v kmetijstvu tudi koristno, kajti maj je bil marsikje zelo suh, kar velja tudi za Primorsko in za Furlanijo Julijsko krajino. Ponekod do četrtkove vremenske fronte v celem mesecu ni padlo niti 20 litrov dežja na kvadratni meter, evapotranspiracija tal pa je bila zaradi visokih temperatur, pogostega močnega sončnega žarčenja, povečini razmeroma suhega zraka in vetra kar visoka. Ponekod je od tal v maju izhlapelo že skoraj 100 litrov vode na kvadratni meter.

Ozračje se bo začelo postopno in delno umirjati

Vpliv ciklona se bo čez dan postopno zmanjšal, ciklon bo počasi obrabil svojo energijo. Padavine bodo v popoldanskih urah povečini oslabele in marsikje ponehale, ne gre izključiti delnih krajevnih razjasnitev.

Jutri se bo ozračje postopno nekoliko umirjalo in bo več spremenljivosti, ponekod bo ob oblakih tudi nekaj sončnega vremena. Tu pa tam bo lahko še nastala kakšna posamezna ploha ali nevihta. Čez dan bo nekoliko topleje. Še bo pihala šibka do zmerna burja.

Tudi v začetku tedna še nestanovitno vreme

Podobno vreme se bo po vsej verjetnosti nadaljevalo tudi v ponedeljek, ko bomo namerili še kakšno stopinjo več, medtem ko se bo našim krajem od torka, kot kaže, približala nova višinska dolina s hladnejšim severnim zrakom, ki bo po sedanjih izgledih lahko za kakšen dan vsaj delno destabilizirala ozračje. Zlasti v torek in sredo po sedanjih izgledih kaže na bolj spremenljivo in razgibano vreme z občasnimi ali lahko tudi bolj vztrajnimi padavinami.

V drugi polovici tedna pa bo predvidoma spet na vrsti anticiklon, ki se bo krepil od zahoda in bi nam moral zagotoviti postopno več sončnega vremena z le občasno spremenljivostjo, toda ne ravno več ob tako visokih temperaturah, kot smo jih beležili v bližnji preteklosti.

BRA


Najbolj brano