Nič kaj topli jesenski dnevi

Naše kraje je v sredo, po sončnem premirju v začetku tedna, dosegla nova hladna vremenska fronta, ki je prinesla padavine in ohladitev.

Od severovzhoda so se vračali oblaki in padavine
Od severovzhoda so se vračali oblaki in padavine 

V gorah nad nadmorsko višino 1500 metrov se je tudi prikazal sneg. Količine dežja so bile, kot se pogosto dogaja, ko pihajo tudi okrepljeni jugovzhodni vetrovi, največje v severnih alpskih in predalpskih predelih, najmanjše pa ob obali. Kakorkoli že, nikjer niso bile ravno skromne, mestoma pa so bile kar obilne. Ponekod ob vznožju Alp je padlo več kot 100 litrov dežja na kvadratni meter, na Goriškem so bile količine v glavnem približno polovične, podobno tudi povečini na Krasu, na obali pa je padlo od 25 do 35 litrov dežja na kvadratni meter. Ozračje se je tudi ohladilo, na Primorskem in v Furlaniji Julijski krajini je zapihala burja, ki je v Tržaškem zalivu v sunkih dosegala do okrog 100 km/h in je bil zato občutek mraza večji.

Anticiklon si bo le počasi opomogel

Šlo je, podobno kot v začetku meteorološke jeseni, za višinsko dolino s severnoatlantskim zrakom, ki je od severozahoda prešla večji del Evrope in dosegla tudi naše kraje. Anticiklon nad Sredozemljem je oslabel in si bo le počasi opomogel. Tokratna višinska dolina je bila globlja in izrazitejša od ostalih, zato so bile posledice vremenske fronte nekoliko večje.

Zgleda paradoks, toda poslabšanje, ki nas je najprej doseglo od severozahoda in je nato prešlo naše kraje, se je kmalu začelo vračati od severovzhoda. Vremenska fronta se je že oddaljila, ko se je znova začela vzvratno približevati. V resnici gre za nekoliko bolj kompleksno dogajanje. Od višinske doline se je odcepil ciklon z vlažnim severnoatlantskim zrakom, ki je nad severnim Sredozemljem ostal vkleščen v višjem zračnem tlaku nekdanjega subtropskega anticiklona. S severovzhodnimi vetrovi je proti nam začel vzvratno preusmerjati hladen in bolj vlažen zrak.

Danes in jutri postopno več sonca

Severovzhodna vremenska slika je, kot smo večkrat omenili, navadno najbolj ugodna ravno za naše kraje. Glavnina vlage in oblakov se namreč običajno v teh primerih zaustavlja nad osrednjimi in vzhodnimi predeli Slovenije, vsekakor onstran Nanosa in Snežnika, pri nas pa se s spuščanjem z višjega zaledja zrak suši. Včeraj so bile, bodo pa tudi v teh dneh, kljub vsemu vremenske razmere daleč najugodnejše pri nas, drugod po državi so se pojavljale pogostejše in močnejše, ponekod tudi obilne padavine, toda vseeno prevelika vlaga v naši bližnji in bolj oddaljeni okolici ter še ne povsem dokončno izpolnjeno izboljšanje ob odhodu vremenske fronte sta onemogočila občutnejše izboljšanje.

Tu pa tam je tudi pri nas še padlo nekaj kapelj dežja in je ob krajevni spremenljivosti prevladovala oblačnost. Do postopnega izboljšanja pa bo prišlo danes in v prihodnjih dneh, ko bo iz dneva v dan več sončnega vremena. Ob pogostejšem sončnem žarčenju bomo danes in jutri tudi namerili višje dnevne temperature, medtem ko bodo noči sprva še razmeroma hladne.

V začetku prihodnjega tedna ohladitev

V začetku prihodnjega tedna se bo anticiklon povzpel nad evropski sever, od koder bo proti nam po svojem vzhodnem robu od severa in severovzhoda preusmerjal hladnejši in občasno nekoliko bolj vlažen zrak. V našo bližino se bodo pomikala višinska jedra, katerih pomikanje je deloma nepredvidljivo. Kaže sprva na precej sončno vreme, toda z občasno spremenljivostjo in zlasti od torka tudi z morebitnimi občasnimi krajevnimi padavinami, ki naj bi bile, če sodimo po sedanjih izračunih, nekoliko verjetnejše in pogostejše v sredo ali četrtek, ko naj bi se našim krajem približala vremenska fronta. Temperature bodo od ponedeljka pod sezonskim povprečjem. BRA


Najbolj brano