Nedelja bo prinesla snežinke

Vremenska slika je v teh dneh zelo umirjena. Višinski sloji so se po zaslugi solidnega anticiklona prehodno, toda občutno segreli, zato se je bistveno povečala stanovitnost. Ničla se je že včeraj opolnoči povzpela do nadmorske višine 3000 metrov, kar je za poldrugi kilometer višje od dolgoletne normalnosti, v nižjih slojih pa se je zadrževal hladnejši zrak in so bile temperature rahlo pod dolgoletnim povprečjem.

Nad Sredozemljem se krepi anticiklon, višinska dolina bo jutri hitro prešla naše kraje.
Nad Sredozemljem se krepi anticiklon, višinska dolina bo jutri hitro prešla naše kraje. 

V gorah je vreme pomladno toplo in sončno, v nižinah pa se soočamo s temperaturnim obratom in z vsemi njegovimi posledicami, v prvi vrsti s povečano vlago in oblačnostjo.

Vremensko sliko bo prehodno jutri razgibala manjša višinska dolina, ki bo hitro prešla naše kraje in se že v noči na ponedeljek oddaljila. Prinesla bo kraktotrajno poslabšanje in prehodno ohladitev, že od ponedeljka pa bo spet na vrsti anticiklon, ki nam bo zagotovil nekaj dni stanovitnega vremena.

Danes se bo še nadaljevalo stanovitno in pri nas povečini oblačno ter vlažno vreme. Ozračje bo ponekod zamegljeno, mestoma bo lahko občasno rahlo rosilo. Drugod po državi, bolj proti vzhodu, kjer bodo vsaj občasno posijali tudi sončni žarki, bo za ta čas zelo toplo. Prav tako bo toplo tudi v gorskem svetu, kjer bo največ sončnega vremena.

Jutri bo na južni strani Alp nastalo prizemno ciklonsko območje. V bistvu bo šlo za manjšo vrzel v solidnem anticiklonu, ki pa bo prinesla veliko kontrapozicijo v zračnem tlaku. Sprva se bodo pojavljale občasne rahle padavine in bo razmeroma toplo. V drugem delu poslabšanja, ko bodo padavine nekoliko močnejše, bodo vetrovi obrnili od severovzhoda in se prehodno, toda občutno okrepili. Na Primorskem in v Furlaniji Julijski krajini bo zapihala zmerna do močna burja. Od severovzhoda bo tedaj začel pritekati občutno hladnejši zrak. Meja sneženja se bo od vzhoda spuščala. Ni izključeno, da se bo zvečer, če bodo sploh še vztrajale padavine, prikazala kakšna snežinka tudi ponekod pri nas. Živo srebro se bo nato ponoči marsikje spustilo pod ledišče.

V tednu dni za 22,2 stopinje hladneje

Značilnost tega zadnjega obdobja, ki sega od začetka decembra do današnjih dni, je nedvomno zlasti v višjih slojih ozračja stalno izmenjavanje zračnih mas z zelo različno temperaturo. Vrstile so se otoplitve in ohladitve, mestoma zelo izrazite. Najobčutnejša sprememba je bila tista med božičem in novim letom. Radiosonda iz Campoformida pri Vidmu je 23. decembra na višini 1500 metrov v prostem ozračju namerila kar 12,6 stopinje Celzija, ničto izotermo pa na višini 3487 metrov. Zrak je bil na nekaterih višinah za več kot 12 stopinj Celzija toplejši od dolgoletne normalnosti, ničta izoterma pa je bila za skoraj 2000 metrov višje. Za štefanovo se je začela ohladitev, ki se je nato z doprinosom arktičnega zraka stopnjevala v dneh tik pred novim letom. V torek, 30. decembra, je radiosonda na višini 1500 metrov v prostem ozračju namerila -9,7 stopinje Celzija, ničla pa se je spustila do morja. Ozračje se je tako v enem tednu ohladilo kar za 22,3 stopinje Celzija! Ničla pa se je spustila za skoraj 3500 metrov. Take vrtoglave spremembe, od nenavadno visokih temperatur do nenavadno nizkih, v tako kratkem času, sodijo v zgodovinske ekstreme.

V prizemlju je bilo bolj mirno

V prizemlju je bilo dogajanje v absolutnih številkah nekoliko skromnejše, še vedno pa zelo izrazito. Dejstvo je, da so zadnje otoplitve višinskih slojev pogosto prinašale temperaturni obrat. Hladnejši in težji ter bolj vlažen prizemni zrak je v bistvu ostal ukleščen pod lažjim višinskim toplejšim. Zato prizemno dogajanje pogosto ni v celoti odražalo jakosti višinskih otoplitev.

Kljub temu so bili zadnji dnevi v letu, ko je nastopila ohladitev, zelo mrzli, temperatura ponekod niti čez dan ni presegla ledišča in tako smo zabeležili ledeni dan ali sosledje nekaj ledenih dni. K večjemu občutku mraza je pripomogla tudi burja, ki je bila občasno močna. Indeks wind-chill o občutku mraza, ki ga povzročata močan veter in nizke temperature, se je mestoma spustil tudi krepko pod -10 stopinj Celzija.

Zadnji izraziti ohladitvi je sledila z okrepitvijo sredozemskega anticiklona nova občutna višinska otoplitev, ki ravnokar dosega svoj vrhunec pred jutrišnjim poslabšanjem, ki nas bo kratkotrajno popeljalo v drug ekstrem.BRA


Najbolj brano