Nad raka na naraven način

Center za svetovanje in podporo obolelim za rakom CanSAVE so odprli novembra lani v TPC Murgle v Ljubljani. Zgodba pa se je začela pisati nekaj mesecev prej, marca leta 2014, ko je imela Tjaša Zupančič epileptični napad. Bila je v 25. tednu nosečnosti.

Draško Dimnik si je znanje na področju podpore obolelim za rakom nabiral  na različnih koncih sveta.
Draško Dimnik si je znanje na področju podpore obolelim za rakom nabiral na različnih koncih sveta. 

Na nevrološki kliniki v Ljubljani so ugotovili sum na epilepsijo. Tjaša Zupančič je dobila napotnico za EEG, na katerega se je naročila naslednji dan.

Čez nekaj dni je imela ginekološki pregled, pri katerem je zdravnica ugotovila, da ima povešen ustni kotiček in svetovala ponoven obisk nevrološke klinike. Ker ji zaradi nosečnosti niso mogli narediti CT, so ji naredili preiskavo z magnetno resonanco, ki je v glavi pokazala na 4,5 x 4 x 4 centimetre veliko tvorbo. Zaradi nosečnosti so ji seveda naredili magnetno resonanco brez kontrasta, zato tudi niso mogli natančno ugotoviti, za kakšno tvorbo gre. Zupančičeva je bila hospitalizirana na oddelek nevrološke klinike, kjer so predvidevali, da gre za benigno tvorbo. Po petih dneh so jo odpustili in napotili na ginekološko kliniko. Epileptični napadi so se nadaljevali, vendar jih je ob pomoči antiepileptikov nekako nadzirala.

Šokantna diagnoza

V maju pa je znova prišlo do grand mal napada, zato so se odločili, da sprožijo porod. V 33. tednu je Zupančičeva rodila zdravega dečka. Ker je vse kazalo, da gre za gliom nizke stopnje, naj se z operativnim posegom ne bi mudilo, čeprav so se napadi nadaljevali. Julija so jo operirali na nevrokirurški kliniki. Izvid je bil šokanten - zadnji stadij izredno invazivnega tumorja.

Takoj je bila napotena na onkološki inštitut, kjer so ji predvideli 45 dni obsevanja z vzporedno kemoterapijo, nato presledek in nadaljnjih pet ciklusov kemoterapij.

Maksimalno preživetje za to vrsto tumorja je 14 do 16 mesecev, so ji še povedali. Kemoterapija ob sočasnem obsevanju pa naj bi ji življenje podaljšala le za dva meseca in pol.

Dodelan in zahteven šestmesečni program

Po prvem ciklusu obsevanja in kemoterapije se je Zupančičeva počutila izredno slabo, zato se je odločila, da nadaljnje zdravljenje s postopki uradne medicine zavrne. “Ravno ko je žena dobila diagnozo, sem izvedel, da se iz tujine vrača moj bivši sošolec iz srednje šole,” pripoveduje Boštjan Zupančič, Tjašin mož.

Draško Dimnik, Boštjanov sošolec, je po srednji šoli odšel iz Slovenije in si na različnih koncih sveta nabiral znanje in izkušnje na področju podpore obolelim za rakom. Učil se je na Novi Zelandiji, Japonskem, v Indiji, Rusiji in na Švedskem. “Tako sva z ženo sklenila, da ga prosiva za pomoč. Imel je dovršen načrt uživanja prehrane, prehranskih dodatkov, naravnih stimulansov za uničevanje rakavih celic, skratka, dodelan in zahteven šestmesečni program, ki telesu pomaga pri premagovanju raka,” pojasnjuje Zupančič.

Tjaša se je spopadla z rakom po Dimnikovem programu že med obsevanji in kemoterapijo. Minevali so meseci in vse bolje se je počutila. Ko je januarja letos opravila kontrolni pregled, patoloških sprememb v glavi ni bilo mogoče videti. Ostankov tumorja ali novih zasevkov ni bilo več. V aprilu je opravila še drugi kontrolni pregled, ki je spet potrdil, da ni znakov za ostanek ali ponovitev tumorja.

Ko se je Tjaša Zupančič pričela bolje počutiti, je z možem in Draškom Dimnikom ustanovila Center za svetovanje in podporo obolelim za rakom, ki so ga poimenovali CanSAVE. Tam zdaj ljudem svetujejo, na kakšen način in s katerimi sredstvi si lahko pomagajo pri spopadanju z rakom.

Metode, ki jih uporabljajo, so odkrili mnogi zdravniki, znanstveniki in zdravilci, ki so svoje življenje posvetili temu, da bi pomagali obolelim za rakom. Dimnik je ugotovil le, točno katero zaporedje teh metod, sestavin in preparatov daje najboljše rezultate. To je metoda D9.

“Pri metodi D9 gre za pravilno združitev, zaporedje in doziranje že obstoječega znanja, ki se je pokazalo kot zelo uspešno v praksi. Vse, absolutno vse metode, sestavine in preparati, ki so združeni v D9, so obelodanjeni in dokazani ter jih uporablja praktično pol sveta. Niso pa bile prej povezane in usklajene med sabo,” pravi Boštjan Zupančič in doda, da ni nujno, da je rak bolezen, ki vodi proti koncu življenja. “Je le ovinek na poti, ki ga je mogoče premagati. V našem centru nikogar ne prepričujemo, naj odkloni zdravljenje s postopki uradne medicine, saj se terapija D9 ne izključuje in ne križa s klasičnim zdravljenjem.”

Svoje odločitve ni nikoli obžalovala

“Sebe v tej zgodbi ne vidim kot direktorico centra, temveč kot ozdravljeno rakavo bolnico. V taki vlogi nastopam, saj sem prepričana, da je to moje poslanstvo in hkrati tudi moralna dolžnost, da kar se da velikemu krogu ljudi predstavim svojo zgodbo o uspehu v upanju, da bom komu s tem tudi pomagala,” pravi Tjaša Zupančič.

Prepričana je, da bi morala biti odločitev o načinu zdravljenja prosta izbira vsakega posameznika, saj lahko vera v nekaj močno pripomore k uspešnemu zaključku. Priznava, da je bila diagnoza zanjo zelo velik šok, saj so dolgo časa mislili, da tumor ni maligen, vendar je še isti dan začutila, da se vse zgodi z nekim razlogom.

“Nekaj dni sem potrebovala, da sem zbrala svoje misli in takoj začela z raziskovanjem alternativnih metod zdravljenja,” se spominja. “To se je s prvim in vsakim nadaljnjim obiskom onkološkega inštituta le še potenciralo. Tako sem na koncu prvega ciklusa kemoterapije in obsevanja prišla do zaključka, da konvencionalno zdravljenje zame ni rešitev. Posledično tudi odločitev, da ga opustim in svojo energijo raje usmerim v alternativno zdravljenje, ni bila težka. V osmih mesecih, ki so minili od takrat, mi niti za trenutek ni bilo zaradi tega žal. Verjetno mi ni treba posebej razlagati, kaj človeku prinese zdrava prehrana, vitamini, minerali in prehranska dopolnila, zdrav način življenja, veliko gibanja na svežem zraku ter očiščeno telo brez težkih kovin in parazitov.”

V petek, 29. maja, ob 18. uri, bo v knjižnici Srečka Vilharja v Kopru predavanje Kako se spopasti z rakom po naravni poti. Predavala bosta Draško Dimnik, ki bo predstavil terapijo D9, ki lahko pomaga obolelim za rakom, in Breda Ločičnik iz zavoda Moja Huda Hrana. Predavanje bo brezplačno, obvezne pa so predhodne prijave na naslov: tanja.prevolsek@kp.sik.si.

Program D9 je zelo kompleksen in med drugim obsega čiščenje debelega črevesja, jeter, žolča, ledvic in drugih organov. S pomočjo ustrezne prehrane je kisli pH telesa potrebno spremeniti v bazičnega. “Takoj je treba prenehati jesti vse, kar povzroča kislost v telesu,” poudarja Draško Dimnik.

Pomagajo tudi dodatki k prehrani, ki si morajo slediti po predpisanem zaporedju. Z rakom se spopadejo tudi na psihičnem in energetskem nivoju. “Na ta način se lahko človek sam spopade z rakom na naraven način,” je prepričan Dimnik, ki je v ljubljanskem centru svetoval že približno 50 ljudem, v sedmih letih delovanja v tujini pa več kot 600 ljudem, od katerih je mnogim uspelo premagati bolezen.

ALJA TASI


Najbolj brano