Na sneg le dobro pripravljeni

Danes se je začel zimski počitniški teden za šolarje iz vzhodne in jugovzhodne Slovenije, drugi, tudi Primorski, bodo na počitnicah teden dni kasneje. Tradicija zimskih počitnic je vsaj kakšen dan preživeti na snegu, kar pa ob načrtovanju terja nekaj priprave, tako glede potrebne opreme, kot tudi, zlasti za smučarje, telesne pripravljenosti. Le dobro opremljeni in pripravljeni bodo zimske radosti polno užili.

Bojan Šturm (v ozadju) ima zelo dolgo kariero pri uvajanju otrok v smučarske radosti. Leta 2003 je njegove varovance v Forni di Sopra navduševala takrat rosno mlada Tina Maze (levo).  Foto: Sašo Dravinec
Bojan Šturm (v ozadju) ima zelo dolgo kariero pri uvajanju otrok v smučarske radosti. Leta 2003 je njegove varovance v Forni di Sopra navduševala takrat rosno mlada Tina Maze (levo).  Foto: Sašo Dravinec

Zimske počitnice skupaj uživajo otroci in njihovi starši. Bojan Šturm, profesor telesne vzgoje na Pedagoški fakulteti Univerze na Primorskem in predsednik SK Capris iz Kopra družinam priporoča, naj počitnice na snegu dobro načrtujejo.

Začne pri starših: “Še je čas, da dvigalo zamenjate za stopnice. Na smučišču se bo poznal vzpon v vsako nadstropje.” Pred odhodom priporoča skrben pregled smučarske in zimske opreme. “Pregledati je potrebno, ali je vsa oprema ustrezna in uporabna, pa tudi, ali je staršem in otrokom še prav. Na vsak način pa naj bodo njen sestavni del smučarske čelade za vse družinske člane. Glava je ena sama, zanjo ni rezervnih delov. Obenem pa starši z uporabo čelade dajejo zgled otrokom, za katere je itak obvezna,” je povedal izkušeni profesor in smučarski učitelj.

Počitnice niso smučarska tekma

Z na sneg predlaga slojevito, čebulno oblačenje, torej več tanjših oblačil pod smučarsko bundo. Predlaga tudi skrbnejši pregled avtomobila, predvsem pa suho vajo v natikanju verig. “Ko si v snegu, nejevoljen in malce v paniki, ter po možnosti na kakšnem strmem, zasneženem ovinku, gre vse narobe.”

Iz izkušenj priporoča med opremo v avtomobilu še sredstvo za odmrzovanje ključavnic in stekel, obvezno pa strgalo za led in metlico za odstranjevanje snega z avtomobila.

Morebitna odločitev za vpis otrok v smučarsko šolo se mu zdi nujna: “Otroci v smučarski šoli pridobijo nova znanja, starši pa imajo v tem času možnost, da sami smučajo.” Če želijo otroke vpisati v slovenske smučarske šole tudi na smučiščih v tujini, naj se o njihovi prisotnosti pozanimajo pred odhodom, nikakršnega zadržka pa ne vidi v vpisu otrok v lokalne smučarske šole, kar jim pomaga pri utrjevanju znanja tujih jezikov.

“Starši naj bodo pozorni, da v smučarski vrsti ni preveč otrok, ker bo šlo potem bolj za varstvo na snegu, ne pa za šolo,” pravi. Dodaja, naj se družina med smučanjem tudi posname in naj skupaj pogledajo, kako smučajo, saj je to pomemben vidik odpravljanja napak, ki omogoča boljše in tudi varnejše smučanje. Tudi za starše ne bo odveč nekaj ur osvežitvenega smučarskega tečaja, poudarja.

Za konec je Šturm povedal, da počitniško smučanje ni tekma svetovnega pokala in da ni nujno izkoristiti vseh minut, ki jih omogoča smučarska vozovnica: “Utrujen smučar je nevaren sebi in drugim.”

Smuči naj servisira izkušen strokovnjak

“Zelo pametno je, da uporabniki enkrat letno in predvsem pred prvo uporabo v novi sezoni smuči prinesejo na servis, kjer jih očistimo, nabrusimo robnike, jim zgladimo in namažemo drsno površino. Preverimo tudi vezi in jih nastavimo glede na morebitno spremembo velikosti čevlja in teže uporabnika. Opažam, da marsikdo vezi nastavlja doma, kar za nevešče ni dobro. Ob tem, da je trdoto vezi potrebno nastaviti glede na smučarjevo težo in znanje, je marsikdaj ob spremembi velikosti čevlja potreben tudi premik ležišča vezi. Brez tega težišče smučke ni pravilno postavljeno,” pravi Tomaž Čadež iz smučarskega servisa in trgovine Suvel v Novi Gorici. “Opažam, da si vse več družin ne more več privoščiti smučanja za vse družinske člane. To poskušajo omogočiti vsaj otrokom. Za nekaj dni na leto ali za šolo v naravi je najcenejša pot izposoja opreme. Za otroke nudimo celotno opremo. To je naložba za prihodnost. Če ne bodo smučali otroci, tudi odrasli ne bodo več, ” dodaja Čadež. Marsikdo se ob znižanem družinskem proračunu odloča za smučarski tek, za kar Trnovska planota (Lokve in Mala Lazna) te dni nudi dovolj snega. V servisu Suvel montirajo vezi na tekaške smuči in na željo strank smuči- glede na pričakovano vremensko napoved - tudi primerno namažejo, kar užitke pri teku zelo poveča, predvsem pa dejavnost olajša.

Čim več otrok na sneg

“Za obvezno smučarsko opremo za otroke toplo priporočam želvo, ščitnik za hrbtenico. A to naj bo osebna oprema, ne za izposojo, ker se prilagodi posameznikovi hrbtenici,” Čadeža dopolnjuje Karli Truglas, ki vodi smučarski servis Carving kluba Slovenija v Luciji. “S slabo pripravljenimi smučmi je na snegu podobno kot z avtomobilom z letnimi gumami,” poudarja. Truglas, ki ima tudi mednarodno poklicno licenco Skiman, pozornost nameni še smučarskim čevljem: “Paziti je treba, da niso prestari, da ne žulijo in da niso preveliki. Predvsem pa staršem polagam na dušo, naj otroke in sebe obuvajo le v suhe in ogrete smučarske čevlje, za kar jih je potrebno takoj po smučanju namestiti v topel prostor.”

Tudi v Luciji imajo izposojevalnico smučarske opreme, tako za otroke kot za odrasle. “Ker želimo, da se čim več otrokom omogočijo užitki na snegu, je izposoja za male smučarje iz socialno ogroženih družin brezplačna,” poudarja Truglas. Za počitnice so sicer pripravili posebno ponudbo, izposoja smučarske ali snowboard opreme za otroke za ves teden ne doseže petdeset evrov. IGOR MUŠIČ

SAŠO DRAVINEC


Najbolj brano