“Ljudske” krone za malvazije, rebule, refoške ...

Buttrio, po furlansko Buri, ni običajen kraj. Tam se ura v zvoniku vrti v drugo smer kot vse ostale ure na tem svetu, zato ne čudi, da imajo svojstven pogled na svet. Čeprav jim na vrata trka industrijski Manzano, se raje ponašajo s kmetijstvom, še zlasti z vinarstvom.

Vinarji Collia s priznanji: levo Paolo Ianna, deželni koordinator 
za pripravo vodiča. Foto: Toni Gomišček
Vinarji Collia s priznanji: levo Paolo Ianna, deželni koordinator za pripravo vodiča. Foto: Toni Gomišček

BUTTRIO > Zaradi vsakoletne prireditve, namenjene izključno rebulam, malvazijam, refoškom, pignolom in drugim starim sortam, so bili proglašeni za (italijansko) prestolnico avtohtonih vin. Mesto poleti gosti zaključno ocenjevanje avtohtonih vin, uvrščenih v vodič Vinibouni d'Italia, ki ga izdaja italijanski Touring.

Najvišje priznanje predstavljajo krone, ki jih podeljujejo tako člani ekipe očeta projekta Maria Bussa, ki sodelujejo pri zbiranju vinskih vzorcev, kot pestra skupina ljubiteljev vina in enogastronomskih novinarjev.

Ker so slednji za spoznanje bolj kritični od prvih, imajo njihove krone še posebno težo. Vinarji so ta priznanja prejeli decembra na prireditvi v palači Toppo Florio in se ob tej priložnosti slikali razvrščeni po vinorodnih okoliših. Naj omenimo, da so nekatere prejšnje izdaje vključevale tudi Slovenijo, tokrat pa gostujejo istrski vinarji, ki so prejeli štiri “ljudske” krone: Bruno Trapan za teran Terra Mare 2012, Degrassi za istrsko malvazijo Bomarchese 2013, Kozlović za momjanski muškat Sorbus 2012 in Vina Cattunar za Teran 2009. Med italijanskimi regijami so Toskana, Piemont, Benečija in Furlanija-Julijska krajina potrdile primat, vendar so se dobro odrezale tudi Marke, južni vinorodni okoliši in otoki. Izmed furlanskih vinorodnih okolišev je po številu priznanj izstopal DOC Collio, torej italijanski del Brd, in to predvsem z rebulo, malvazijo, friulanom in na njihovi osnovi narejenimi zvrstmi.

Vodič, namenjen popotnikom, prinaša tudi kratek vpogled v krajevno kulinariko, ki vključuje tako značilne surovine (ribe, divjačino, jabolka sevka, hren, beluše, pokalico) kot recepte jedi (jota, frika, buzara) in gostilne, ki so prispevale recepte.

TG


Najbolj brano