Likof v briški oljarni

Po dobrem mesecu dni so v briški oljarni oprali stroje, pospravili orodje in zadovoljno potegnili črto pod opravljeno delo, saj so letos predelali več kot 180 ton oljk. In ker so nadvse zadovoljni tudi s kakovostjo, so se prvič zbrali na oljkarskem likofu, ki naj bi postal tradicionalen.

Briški oljkarji so se na likofu okrepčali s polenovko. Foto: Toni Gomišček
Briški oljkarji so se na likofu okrepčali s polenovko. Foto: Toni Gomišček

“Le kdo bi si mislil, da se bo oljkarstvo v Brdih tako lepo razvilo. Verjetno ne bo nikoli nosilna gospodarska panoga, zagotovo pa je postalo del naše kulture. Oljčniki kot del sredozemske kulturne krajine dvigajo tudi ugled našemu vinarstvu. In prav tako je pomembno, da dobivajo naši oljkarji prestižne nagrade na vseh ocenjevanjih, ki se jih udeležijo,” je uvodoma nagovoril zbrane Silvan Peršolja, direktor briške zadružne kleti, ki že od samega začetka gosti oljarno. Ob tem ni pozabil omeniti vizionarskih prizadevanj pokojnega Bruna Podveršiča za preporod briških oljčnih nasadov in nakup oljarne. Glede na to, da je večina oljk šele prihaja v polno rodnost, da se površine oljčnikov večajo in da oljarno uporabljajo tudi številni oljkarji iz Italije in Vipavske doline, je prepričan, da bo kmalu potrebno nabaviti novo, ki pa bo morala prav tako zagotavljati visok standard predelave.

“Zdaj poznam že vse briške oljkarje, saj od samega začetka vozim oljke na Dobrovo,” se je pohvalil Gerardo Ferigo, ki ima nad Fojdo v Furlaniji oljčnik s 1200 drevesi, sicer pa tudi uveljavljeno turistično kmetijo Clotz. Zadovoljstvo z oljarno je izrazil z vrsto hladnih predjedi, ki so bile vse po vrsti začinjene z ekstra deviškim oljčnim oljem. Na enakem olju je pripravljal rižoto z morskimi sadeži Andrej Simčič iz picerije Pr'Andreju, za “štokviš” z belo polento pa je poskrbela skupina domačink, ki se predstavljajo kot kuharice svetega Martina, Aleš Bučinel pa je za sladico postregel jagodo, pokapano z oljem iz oljk in limone.

Med več deset zbranimi je bil tudi starosta briškega oljkarskega društva, 92-letni Srečko Drnovšček, ki se spominja, da je njegov oče za osemčlansko družino kupil letno 10 litrov povprečnega olja, zdaj pa lahko on, sin in vnuk prodajajo izvrstna olja drugim. Zato je tudi on ob slovesu pritegnil (za)obljubi zbranih: “Še danes leto!” TG


Najbolj brano