Letošnje ptujske medalje

Minuli konec tedna je bil Ptuj slovenska prestolnica okusov. Pripravili so zdaj že tradicionalni Salon sauvignon, širok prikaz vin iz te aromatične sorte, Ptuj pa je že 48. gostil tudi velikanski zbor slovenskih pridelovalcev, Dobrote slovenskih kmetij, v okviru katerega je bilo mogoče poskusiti kar prek 1000 izdelkov iz vse Slovenije. Tako koz vsako leto so pred Dobrotami pripravili ocenjevanja v številnih kategorijah.

Oljkar Miran Adamič s kmetije Ronkaldo je na Ptuju za tri 
zaporedne zlate medalje za enaka izdelka prejel dva znaka 
kakovosti. Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Oljkar Miran Adamič s kmetije Ronkaldo je na Ptuju za tri zaporedne zlate medalje za enaka izdelka prejel dva znaka kakovosti. Foto: Tomaž Primožič/Fpa

Primorski pridelovalci so na letošnjih Dobrotah slovenskih kmetij na Ptuju prejeli kar 17 znakov kakovosti, ki jih podelijo za izdelke, ki tri leta zapored prejmejo zlato priznanje v katerem od ocenjevanj. Po dva znaka kakovosti so prejeli Vojko Rutar z Dobrovega za suhe prunele in briške dateljne, družinska kmetija Olea iz Izole za oljčni namaz in suhe fige iz ekološke pridelave, ekološka kmetija Ronkaldo iz Kopra za ekološko oljčno olje iz oljk in limon ter oljk in pomaranč in Gabrijela Levpušček (Pr' Jaknču) iz Tolminskega Loma za gbanco - orehovo potico in krhke flancate, zlato je prejela še za medena srca. Za krhke flancate je znak kakovosti prejela tudi Alojzija Strel (Kmetija na Kalu) iz Idrijskih Krnic.

Za grozdni sok je znak kakovosti šel kmetiji Pipan s Planine pri Ajdovščini, kmetiji Martisa iz Škocjana pri Kopru za oljčni namaz, Nuši Matuc iz sadno-zeliščne hiše Kikrca iz Drnovka za kraljevi džem iz breskev, Ivanu Stibilju z Ustja pa za marmelado iz kakija in kutine. Zvonko Sedmak iz Klanca je znak kakovosti prejel za medeni liker z ameriškim slamnikom, Franc Jelušič iz Slop pa za rožičevo žganje. Za ekstra deviško oljčno olje so znake dobili Luka Pucer (Turistična kmetija Tonin) iz Puč, Žarko Vižintin (kmetija Ronki) iz Prvačine in Rok Glavina iz Šmarij pri Kopru. Ireni Žužek iz Slovenske vasi pri Pivki je šel znak za albuminsko ovčjo skuto, Juditi Demšar (Na Ravan) s Cerkljanskega vrha pa za sir vrhovc.

Zelo pester nabor živil

Ob že omenjenih kmetijah in njihovih izdelkih, ki so seveda morali biti ovenčani z zlato medaljo, so na Ptuju zlate medalje prejeli Bruno Vojvoda iz Sv. Petra za štorte v ekstra deviškem oljčnem olju, Luka Pucer za vložene bučke, kmetija Martisa za pske v kisu, Alenka Gololičič iz Gorenjega Loga za pikantni zelenjavni namaz “zos”, Igor Šiškovič iz Slivja za kislo zelje, Steljo Božič iz Izole za valentinine oljkice in dolce&amaro ter ekološka kmetija Bem iz Kopra za namaz iz zelenih oljk in mandeljnov.

V kategoriji suhomesnatih izdelkov je sodelovalo malo primorskih pridelovalcev, tako da je zanje le eno zlato, za salamo iz mesa krškopoljskega prašiča jo je prejela kmetija Pri Erjavčevih iz Šempasa. Za ekstra deviško oljčno olje so zlate medalje ob že omenjenih kmetijah Ronki, Ronkaldo in Rok Glavina prejeli še Ernest Kante (Kmetija Pušča) iz Šempasa, domačija Munda iz Liminjana, Dino Pucer (Kmetija Oltra) iz Ankarana, ekološka kmetija Morgan iz Grintovca, Andrej Gregorič iz Prvačine, Janko Taurer (Kmetija Tauri) s Škofij, Boris Sabadin (Ekološka kmetija Bem), Jordan Drnovšček (Kovačevi) iz Vedrijana, Zdravko Pišlar (Oljčnik Beneša) iz Kolombana, ekološka kmetija Špacapan iz Kopra, kmetija Prinčič iz Višnjevika, Danilo Markočič (Kmetija Alela) iz Izole, Jordan Jakončič s Huma, kmetija Hrabar iz Kolombana, Aleksander Jevnikar iz Ankarana, Bogdan Cej (Rarčevi) iz Šempasa, Silvana Mišigoj iz Višnjevika, Fabio Korelič (Kmetija Mažjere) iz Prad, Žarko Leban iz Nove Gorice, kmetija Zudich s Seče, kmetija Jenko iz Medane, Kmetija Simčič s Huma, kmetija Vojvoda iz Sv. Petra, Turistična kmetija Tonin s Puč, Andrej Trunkl (kmetija Pri Krncih) z Gažona in kmetija Bučinel iz Gradnega.

Veliko starih znancev

Ivan Stibilj je prejel zlati medalji tudi za grozdni sok iz refoška in sok iz muškatnih buč, kmetija Brajniki iz Boninov za sušen kaki, prav tako Franco Giassi iz Strunjana. V vinski sekciji so zlate medalje dobili vinarstvo Širča - Kodrič iz Godenj za cabernet sauvignon, kmetija Kobal iz Budanj za laški rizling in chardonnay, Buntovi iz Škrbine in vinarstvo Rebula iz Brestovice pri Komnu za izbrani teran PTP, Boris Mahne iz Čenturja pa za malvazijo in refošk. Med žganjicami je Anton Piršič iz Nove Gorice dobil zlato za jabučno rakijo iz soda, vinjak in staro slivofko, Buntovi za liker iz črnega trna, kmetija Vrabec iz Pliskovice za orehov liker, Lara Lapajne Golob (Pr' Blažu) iz Srednje Kanomlje pa za liker oglarjev požirek. Za čaj za crtanje in čaj, ki pomirja je zlato prejela Sadno-zeliščna hiša Kikrca iz Drnovka, za marmelado iz kutin in figovo marmelado kmetija Zudich s Seče, Alenka Gololičič za drnuljco, Alenka Drnovšček (Kovačevi) iz Vedrijana pa za domačo figovo marmelado.

V kategoriji mlečnih izdelkov je zlato prejel Mitja Cuder (Pri Ticeljni) za ovčji sir iz Bovca, Judita Demšar (na Ravan) tudi za tekoči probiotični jogurt in kajmak, Bojan Kavčič (Sirarna Gugala) iz Zatolmina za sir tolminc, Katica Prezelj (Pri Kendu) iz Idrijskih Krnic za skuto, sadno skuto z borovnicami in jogurt, ekološka kmetija Škander za bovški sir, kmetija Škapin iz Sel na Krasu za albuminsko skuto, družinska kmetija Štemberger iz Vrbice pri Ilirski Bistrici pa za kozji namaz z dodatki česna in peteršilja, mehki kozji sir in kozjo skuto.

Tekst: SAŠO DRAVINEC

Foto: JAKA JERAŠA


Najbolj brano