Le oči je treba odpreti

“Vedno je pravi čas za ustvarjanje,” je prepričana Tjaša Brajdih, izdelovalka nakita in torbic pod blagovno znamko Unikatiasha ter neutrudna iskalka dobrih idej. Skupaj s pestro ekipo iz vse Slovenije se podpisuje pod pravkar izdano knjigo Hudo preprosto, v kateri lahko prav vsak ne glede na starost, spretnost in izkušnje najde koristne ideje, nasvete in recepte za vsak dan v letu.

Tjaša Brajdih s knjigo Hudo preprosto Foto: Petra Mezinec
Tjaša Brajdih s knjigo Hudo preprosto Foto: Petra Mezinec

Ste kdaj pomislili, da bi iz jogurtovih lončkov izdelali preproste obešalnike? Kako bi doma naredili enostavno stojalo za knjige? Kako bi odvečne kartonske škatle spremenili v uporabne predmete? Ste se spraševali, kako bi kar se da enostavno uredili nakit in kako bi sami izdelali svoje svetilo?

Tudi če se niste, knjiga Hudo preprosto, ki je konec preteklega leta prišla na police knjigarn, ponuja številne rešitve, predvsem pa spodbuja domišljijo.

“Veliko ljudi se že na začetku ne bo odločilo za izdelavo predmetov, ki se jim zdijo zahtevni. Prepričana pa sem, da so skoraj vse ideje, ki jih najdete v tej knjigi, zelo preproste in lahko pri njih sodeluje prav vsak družinski član,” pove Tjaša Brajdih iz Dutovelj, ena od avtoric knjige, ki v pestro vseslovensko ekipo poleg idej in nasvetov prinaša še kraško energijo.

“Knjiga je namenjena vsem tistim, ki imajo radi lepe stvari in vsem, ki bi radi ustvarjali,” pojasni ustvarjalka. V knjigi je poleg približno 90 idej in praktičnih nasvetov, kako polepšati stanovanje, praznike ali pa narediti preprosto darilce, zbranih še približno 50 edinstvenih kuharskih receptov za vse leto. “Pri veliki večini bodo lahko sodelovali vsi družinski člani, tudi otroci, poleg tega pa nismo pozabili na moške,” se posmeje Tjaša Brajdih.

Iz spletnih revij v izdajo knjige

Ekipa devetih avtorjev je tako pripravila 250 strani obsežno knjigo, ki je ena prvih v Sloveniji, v kateri so zbrani avtorski članki domačih avtorjev in ne le prevodi tujih izdaj.

Urednica knjige je Petra Slapar, ki je med drugim tudi urednica spletnega portala Dom in stil. Ostali avtorji knjige so: Ana Bulat, ki je poskrbela za sezonsko obarvane recepte, znana pa je po svojem blogu Cimet in timijan; blog z naslovom Jagode & dinozavri piše tudi Mateja Dobravec, ki je v knjigi poskrbela za recepte tort in figurice na njih; Kaja Podržaj se je podpisala pod ideje, povezane z okraševanjem z uporabo cvetja in naravnih materialov; Jasna Simoneta, Slovenka, ki živi v Italiji, natančneje v Nabrežini, izzive išče v za mnoge nenavadnih materialih - tudi v cementu in betonu; ilustratorka Suzana Šlebir je poskrbela za inovativne rešitve v prostoru; Vesna Vogrin je mojstrica kvačkanja in v življenje vrača to ročno spretnost; edini moški v ekipi, Klemen Brumec, pa je poskrbel za fotografijo.

Zgodba o knjigi se je začela pred nekaj leti, ko je Petra Slapar pričela urejati portal Dom in stil, ki uporabnikom pomaga iskati realne rešitve v stanovanjih in jih spodbuja k ustvarjanju. Ekipa avtorjev in soustvarjalcev se je neprestano večala. Med njimi je bila tudi Tjaša, ki se je portalu po čistem naključju pridružila pred štirimi leti. “Sprva je bilo sodelovanje občasno, potem pa sem sčasoma vedno več prispevala k spletnemu portalu,” pove sogovornica.

V ekipi je Tjaša zadolžena za izdelke, pri katerih se lahko preizkusijo tudi najmlajši družinski člani. “S tempera barvami lahko na papir izdelamo odtise svojih prstov. Gre za eno bolj preprostih idej, pri kateri lahko vsi sodelujejo. Papir se lahko nato uporabi za voščilnice, darilni papir in še bi lahko naštevali,” le eno od številnih idej predstavi Tjaša. Kaj pa je zgornja meja knjige Hudo preprosto? “Mislim, da prav noben napotek ni pretežak,” je prepričana ustvarjalka.

Čeprav sva se s Tjašo za pogovor dogovorili tik pred prazniki, ko imamo ljudje več časa za družino, ustvarjanje in obdarovanje, pa boste v njej našli rešitve za celo leto. “Knjiga zajema ustvarjanje v vseh letnih časih in ob številnih priložnostih,” pojasni Tjaša. Knjiga Hudo preprosto se je namreč razvila iz sezonskih izdaj spletnih revij. “Ljudje so bili nad revijami navdušeni in so spraševali, kdaj bo prišlo do tiskane izvedbe. Revija bi bila prevelik finančni strošek, zato se je urednica Petra Slapar odločila za izdajo knjige,” o v samozaložbi izdani knjigi še pove Tjaša.

Enostavne rešitve za polepšanje doma

V knjigi tako najdete kopico njenih idej za darila, ustvarjanje in lepšanje doma. Z nekaj domišljije lahko ustvarite podstavek iz kamenčkov, prav tako lahko iz kamenčkov izdelate domine, spomin na morje pa lahko ohranite tudi z broško iz školjk. Celo iz odpiral na pločevinkah lahko izdelate zanimivo in unikatno voščilnico ali pa okrasek.

Avtorji knjige si tako prizadevajo za čim več reciklaže in ponovno uporabo starih predmetov. “Že od samega začetka je močan poudarek na uporabi starih materialov in predmetov, ki ležijo doma po predalih,” pojasni Tjaša Brajdih. Za izvedbo večine idej vam ni treba iti v trgovino.

Ena takih idej je tudi jesenski šopek iz vrtnic, ki ga je Tjaša prinesla v kraški okoliš, saj ga je izdelala iz trtnih listov. Za začetek potrebujete le večje trtne liste, tršo žico in klešče. Z nekaj previdnosti in dobro mero kreativnosti lahko hitro izdelate zanimivo dekoracijo za jesenske in zimske čase. Lahko pa iz cementa naredite preproste vaze za rože, iz mavca pa krede. Vseh skrivnosti vam seveda ne moremo zaupati, vendar je postopek zagotovljeno zelo preprost.

Druga rdeča nit Tjašinih nasvetov pa je izdelava nakita iz tistih materialov, na katere sprva sami ne bi niti pomislili. Zakaj za izdelavo verižice ali zapestnice ne bi uporabili nekaj odsluženih barvic, ki bi jih v nasprotnem primeru zavrgli? Ste kdaj pomislili, da bi material za nakit našli v stari torbi z orodjem? Tjaša Brajdih je prepričana, da se da tudi iz odsluženih matic narediti privlačen in zanimiv nakit.

Navdih črpa iz kraškega okolja

Ko ne pripravlja nasvetov za revijo in spletni portal, se Tjaša ukvarja z ustvarjanjem svojega nakita pod blagovno znamko Unikatiasha. Ideje že od samega začetka črpa s Krasa, iz kraškega okolja in narave. “Vse se je začelo, ko sem želela za diplomsko nalogo povezati Kras in nakit. Takrat sem za potrebe diplomske naloge izdelala manjšo kolekcijo. Ker so bili odzivi zelo pozitivni, sem se odločila nadaljevati,” se spomni Tjaša.

Zapestnicam, ogrlicam, uhanom, broškam, prstanom in obročem za lase so se kmalu pridružile tudi unikatne torbice in tekstil. Njen zaščitni znak je tako sčasoma postal listek ruja, ki ga najdete skorajda na vsakem njenem kosu.

Čeprav opaža vedno več zanimanja za unikatni nakit in izdelke, ustvarjalec še vedno zelo težko preživi le od svojega dela. Potrebna je promocija, oglaševanje in večji finančni vložki. “Zaenkrat prodajam preko spleta in večinoma po naročilu. Vidim pa, da se zanimanje v posameznem koncu Slovenije, ko nekdo kupi mojo torbico ali pa nakit, nato poveča,” o tem, kako se dobro delo samo hvali, pove Tjaša.

Čas za ustvarjalnost se vedno najde, je prepričana Tjaša Brajdih, ki vsem svetuje: “Včasih je potrebno le odpreti oči. Preden nekaj odvržete v smeti, dobro premislite, na kakšne načine bi lahko ta predmet ali material še enkrat uporabili.”

PETRA MEZINEC


Najbolj brano