Koper brez volitev

Konec novembra 1998 so v Sloveniji potekale lokalne volitve za župane in člane občinskih svetov. A ne povsod: v koprski občini jih je onemogočila odločba ustavnega sodišča, ki je presodilo, da velika, mestna koprska občina, ni skladna z zakoni.

Konec 90. let so bile piranske Tri papige pogosto tarča kriminalistov
Konec 90. let so bile piranske Tri papige pogosto tarča kriminalistov 

Med prebivalci je to povzročilo proteste, ki so nekaj dni zatem doživeli vrhunec pred parlamentom, kamor so zagovorniki nove občine prinesli peticijo 12.656 občanov. V naslednjem letu je županja Irena Fister na volitvah dobila naslednika, Dina Pucerja.

V preostalih dvanajstih občinah, kolikor jih je bilo (poleg Kopra) takrat na Primorskem, sta se v Ajdovščini v drugi krog uvrstila Kazimir Bavec in Marjan Poljšak, v Bovcu Siniša Germovšek in Peter Zamuda, v občini Hrpelje-Kozina Vladislav Krebelj in Vojko Mahnič, v Ilirski Bistrici Franc Lipolt in Anton Šenkinc, v Komnu Jožef Adamič in Uroš Slamič, v Novi Gorici Črtomir Špacapan in Gojmir Mozetič, v Piranu Vojka Štular in Klavdij Mally, v Postojni Josip Bajc in Andraž Bratož, v Sežani Rudolf Pečar in Miroslav Klun, v občini Šempeter-Vrtojba pa Dragan Valenčič in Milan Turk.


Najbolj brano