Konec meteorološke zime

V preteklem tednu sta na vreme pri nas po pričakovanjih vplivala dva ciklona, ki sta ob spustu hladnejšega severnoatlantskega zraka nastala nad Sredozemljem.

Sobotni ciklon je prinesel nekaj več padavin, medtem ko se je torkov pomikal nekoliko južneje od pričakovanega, nad osrednjimi predeli italijanskega polotoka in je bil zato, kar je že skoraj stalnica v zadnjih tednih, razmeroma oddaljen od naših krajev. Padavin je bilo zato bolj malo. Vseeno pa je tudi drugi ciklon razgibal ozračje in pritegoval k sebi severovzhodne tokove. Obakrat je zapihala burja, ki je v Tržaškem zalivu v sunkih dosegala do približno 100 km/h. Ozračje se je resda nekoliko spremenilo, toda niti ne toliko zaradi padca temperatur, kolikor zaradi občutka mraza, ki ga je povzročala tu in tam močna burja.

Vodna bilanca v februarju je večinoma negativna

Mesec se izteka, jutri bo prvi dan marca in začela se bo meteorološka pomlad. Zato je to tudi čas obračunov. In ker smo že pri burji in padavinah, ne moremo mimo omembe vodne bilance. Mnoge bo morda presenetil podatek, da je bila v februarju večinoma negativna. Evapotranspiracija tal je bila v primerjavi s količinami padavin razmeroma visoka. Gre za posledico razmeroma visokih temperatur, precej vetrovnega vremena, povečini suhega zraka, tu in tam kar solidnega sončnega žarčenja ter odsotnosti poslabšanj z večjimi količinami padavin. V tržaškem bregu, tik ob meji, je, denimo, v februarju padlo nekaj več kot 30 milimetrov dežja oziroma 30 litrov dežja na kvadratni meter, iz tal pa je izhlapelo nekaj več kot 50 litrov vode. Vodni saldo je zato negativen za dobrih 20 litrov. Če narava ne bi mirovala in bi bili v poletnih mesecih, bi bilo treba tla namakati.

Ob šibki burjici tudi do 15 stopinj Celzija

Konec tedna bo pri nas povečini sončen in že prijetno pomladno topel. Občasno bo pihala šibka burjica, ki bo pripomogla, da se bo čez dan živo srebro ponekod pozvpelo do približno 15 stopinj Celzija. Toda že v nedeljo v popoldanskih urah kaže na nekaj več oblakov. Anticiklon, ki bo od zahoda dosegel naše kraje na južni strani Alp ter ciklonsko območje severno od Alp, tik v našem zaledju, sta si namreč zelo blizu. Pri nas se trenutno zadržuje toplejši sredozemski zrak, vendar bo proti nam uspel obrobno pronicati tudi bolj vlažen in hladnejši severni. Nekaj več vlage in morda tudi kakšna manjša kaplja dežja bodo, kot rečeno, možni že jutri zvečer, podobno vreme pa se bo nadaljevalo tudi v ponedeljek, ko bodo povečini rahle krajevne padavine nekoliko verjetnejše. V torek in sredo se bo nadaljevalo spremenljivo in nestanovitno vreme.

Do nove, nekoliko občutnejše spremembe bo po zdajšnjih predvidevanjih lahko prišlo v drugi polovici tedna. Anticiklon nad Atlantikom se bo začel vzpenjati proti severu, po njegovem vzhodnem robu pa se bo proti Sredozemlju začel spuščati hladnejši severni zrak. Ob njegovem vdoru bo prišlo do nastanka sredozemskega ciklona in do prehodnega poslabšanja s padavinami. Povečala se bo vetrovnost, najprej bodo zapihali vetrovi južnih smeri, ki bodo ob prehodu ciklona obrnili od severovzhoda in bo zapihala zmerna do močna burja. Naše kraje bo dosegel hladnejši zrak, temperature se bodo spuščale. V drugi polovici tedna gre prehodno pričakovati precej nižje temperature od sedanjih, ki se bodo, razen ob morju, ponoči ponekod spustile do okrog ničle, in vetrovno vreme, a z verjetnim postopnim izboljšanjem. Meteorološka pomlad se bo ta konec tedna začela kar prijetno, v prihodnjem tednu pa bo ponekod občasno še deloma zadišalo po zimi, ki se sicer uradno ravnokar poslavlja.

BRA


Najbolj brano