Komenska pravljica v Bratislavi

Pihalni orkester Komen je tudi z novim dirigentom osvojil žirijo in v slovaški prestolnici prejel najvišje priznanje doslej: grand prix. Z mladostno energijo, s spontanim muziciranjem na ulicah, ličnimi stojnicami kraških kulinaričnih dobrot in s stoglavo zvesto spremljevalno ekipo tako uspešno nadaljuje poslanstvo ambasadorja komenske občine in Krasa.

Veselje mladih komenskih glasbenikov ob prejetih priznanjih 
je bilo neizmerno. Foto: Seme0
Veselje mladih komenskih glasbenikov ob prejetih priznanjih je bilo neizmerno. Foto: Seme0

Veliko je primorskih glasbenih sestavov, ki v poletnih mesecih obiščejo različna mednarodna tekmovanja ali festivale. Med njimi je tudi Pihalni orkester Komen. A vendar je vsaka njegova tovrstna avantura prav posebno doživetje tudi za več kot stočlansko spremljevalno karavano staršev, prijateljev in podpornikov, ki poskrbijo za širšo prepoznavnost okolja, v katerem glasbeniki delujejo, pa tudi za to, da absurdnost glasbenega tekmovanja lahko dobi nove, drugačne razsežnosti.

Pometli z vso konkurenco

Orkester je svojo zgodbo o uspehu gradil vrsto let pod taktirko Simona Perčiča in v skoraj dvajsetih letih delovanja nastopil v prestižnih koncertih dvoranah Londona, Strasbourga, Dunaja in Berlina. Pred štirimi leti je njegovo mesto prevzel Matija Tavčar, sicer cenjen in priljubljen profesor tolkal, ki očitno nadaljuje ambiciozno pot sestava. 55-članski orkester - povprečna starost članov je 21 let - je namreč med 9. in 12. julijem tudi na 7. mednarodnem mladinskem festivalu v Bratislavi, ki vključuje tudi tekmovanje, očaral tako mednarodno strokovno žirijo kot številne obiskovalce. Med vsemi udeleženci - osmimi pevskimi zbori in štirimi orkestrskimi zasedbami iz desetih držav (Tajska, Nemčija, Belgija, Singapur, Češka, ZDA, Filipini, Slovenija, Bosna in Hercegovina, Estonija) so kraški godbeniki za prepričljive izvedbe skladb Alfreda Reeda (The Hounds of Spring) in Franka Tichelija (Vesuvius) zbrali najvišje število točk (28,50 od 30 možnih) ter prejeli zlato priznanje in grand prix kot najboljši orkestrski sestav. Mladostna energija, umetniška preciznost, odlična tehnična pripravljenost, ubranost celotne zasedbe, ki zelo očitno razpolaga tudi z zelo talentiranimi posamezniki, ter premišljene interpretacije in iskrivost muziciranja so našli pot do žirije in širšega občinstva.

Dejstvo je, da so mladi komenski glasbeniki v eminentni akustični dvorani zgradbe Slovaškega radia na tekmovalnem nastopu maksimalno predstavili vse svoje glasbene darove, in da smo lahko vnovič prepoznavali in občudovali izjemen potencial, ki ga v sebi že leta in leta nosijo številni mladi glasbeniki iz Komna in okolice. A tako organizatorji festivala kot mnogi obiskovalci, ki so orkestru prisluhnili tudi v samem središču mesta, so ob kakovosti skupne igre prepoznavali še druge izstopajoče posebnosti ansambla in njegovih zvestih sopotnikov.

Prava poživitev večera

150-članska druščina v svetlo zelenih majicah, večkratni spontani nastopi mladih kraških glasbenikov z (za Slovence) nepogrešljivo harmoniko na ulicah, njihove simpatične glasbene in plesne animacije drugih udeležencev tekmovanja na prizorišču razglasitve rezultatov, in stojnice s kraškimi dobrotami (seveda je pršuta in terana prav kmalu zmanjkalo) so v “lepotici Donave”, kot mnogi radi imenujejo glavno mesto Slovaške, zapustili nepozabno sled. Očaran je bil tudi Gregor Zagrajšek iz Veleposlaništva RS v Bratislavi. “Pihalni orkester Komen je bil prava poživitev poletnega večera na glavnem trgu starega mestnega jedra. Harmonično igriva izvedba koncerta na odru je razkrila, da je to resnično talentirana in dobro usklajena ekipa izbranih mladih glasbenikov, pred katerimi je svetla prihodnost. Prepričan sem, da je bila izvedba koncerta in promocija Krasa oziroma Slovenije na glavnem bratislavskem trgu zadetek v polno. Številno občinstvo je ob zvokih vašega orkestra spontano zaustavilo svoj korak in navdušeno pozdravljalo nastopajoče z glasnim aplavzom,” je povedal Zagrajšek, in si - ker nikoli še ni bil v Komnu - obljubil, da bo ob svojem prihodu v domovino obiskal Kras.

Tudi umetniški direktor festivala Milan Kolena se je zelo razveselil udeležbe slovenskih glasbenikov: “To je bil resnično zelo prijeten dogodek za vse. Orkester ima zelo dober zvok, odlikujejo ga prepričljive interpretacije, ki so polne energije in čustev, hkrati pa so prav ti glasbeniki poskrbeli za tisto sproščeno skupno druženje po koncertih, celo skupno igranje in ples z ostalimi udeleženci festivala. Slednje je naš cilj: da združujemo mlade iz celotnega sveta in tiste, ki so zgolj mladi po srcu in mladi v sebi.”

Pravljična Bratislava

Mladi komenski glasbeniki, resni in zbrani na koncertnem odru, sproščeni, veseljaški, glasni in komunikativni pod odrom, so tako v mestu, kjer so se nekoč sprehajali in koncertirali Wolfgang Amadeus Mozart, Joseph Haydn, Ludwig van Beethoven, Franz Liszt in Bela Bartok, pripovedovali in igrali novo zgodbo o fenomenu komenske godbe. A če je Mozart, veliki glasbeni genij, ki je kot šestletni deček že koncertiral v palači Palffy, nekoč dejal, da so Bratislavčanke najlepše ženske na svetu, in so potem nekateri kasneje dodali, da verjetno velja podobno tudi za fante, sama tega na štiridnevnem obisku tega slovaškega mesta nisem opazila. Sem pa zato toliko bolj občudovala dobro ohranjeno in lično obnovljeno baročno mestno jedro in številne čudovito obnovljene stare zgradbe v drugih delih mesta.

Prijetno so me na vsakem koraku presenečale številne skulpture: od tistih, ki odsevajo mogočnost socialistične arhitekture, do izrazito sodobnih, provokativnih, erotičnih in humornih. V središču mesta me je presenetil prodajalec sladoleda, saj se je izkazalo, da je Slovenec, ki si je z mlado družino tu našel ugodnejše pogoje za delo in življenje. Na veleposlaništvu so mi kasneje povedali, da trenutno na Slovaškem začasno ali stalno prebiva okoli 300 slovenskih državljanov, da sicer trenutno ne beležijo informacij o povečanju njihovega interesa pri iskanju zaposlitve. Res pa je, da imajo na Slovaškem, še posebej pa v Bratislavi, marsikatere večje mednarodne korporacije svoje regionalne centre, kot je na primer IBM, ki na Slovaškem zaposluje več tisoč oseb, med njimi tudi slovenske državljane.

Vsem, ki se boste odpravili v Bratislavo, bo najbrž dobrodošla informacija, da boste ob sobotah in nedeljah vsaj do 10. ure zaman iskali jutranjo kavo, saj so vsi gostinski lokali zaprti. Tudi sicer je mesto ob vikendih precej prazno, a zgolj tedaj lahko zaslutimo, zakaj je veliki pravljičar Hans Christian Andersen, ki je to mesto obiskal pred več kot poldrugim stoletjem, zapisal: “Če želite pravljico, vaše mesto je samo po sebi pravljica”.

No, za občutek bleščečega pravljičnega prizora so v Bratislavi vendar poskrbela tudi vsa laskava priznanja Pihalnemu orkestru Komen, župan Marko Bandelli in številni prebivalci Občine Komen pa so ob vrnitvi zmagovalcem pripravili srčen, bučen in slavnostni sprejem.

Lepa popotnica za nove izzive

Najnovejši grand prix je čudovita popotnica za nove izzive, ki jih bo komenski sestav najprej uresničil v oblikovanju še ene zgodbe ob svoji bližnji dvajseti obletnici delovanja. Katera pa bo naslednja država, ki bi jo radi komenski glasbeniki osvojili? “Na sprejemu ob zaključku festivala v Bratislavi nas je organizatorka podobnega festivala v Belgiji povabila, da se ga udeležimo. Pa sem ji preprosto odgovoril: če bo dovolj denarja,” je povedal Evgen Kavčič, predsednik Društva Pihalni orkester Komen. Ja, zelo zanimivo bi bilo vedeti, kako bi se na te besede odzvala Mozart ali Andersen, a hkrati sem prepričana, da bodo trmasti, vztrajni in iznajdljivi Kraševci že nekje dobili potreben denar.

TATJANA GREGORIČ (Radio Koper)


Najbolj brano